مقایسه تارا و دنا پلاس، نقاط تمایز و شاخصه‌های ظاهری

تارا و دنا پلاس به عنوان دو عضو از خانواده ایران‌ خودرو در بازار عرضه و تقاضای داخلی خودرو به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. در دید کلی، این دو سدان جمع و جور و خانوادگی شباهت‌های زیادی با هم دارند و عملکرد آن‌ها بسیار مشابه یکدیگر است‌. در ادامه این‌ مقاله تارا و دنا پلاس را به عنوان دو خودروی ملی از گروه ایران‌ خودرو در مقام‌ قیاس قرار داده و ویژگی‌های ظاهری، فنی، ایمنی و رفاهی آن‌ها را مقایسه می‌کنیم.

نقاط تمایز تارا و دنا پلاس ایران خودرو

تارا جدیدترین و تازه نفس‌ترین عضو از خانواده سدان‌های ملی ایران خودرو است و در مقایسه با دنا که حدود ۶ سال پیش به عنوان خودرویی استثنایی از جانب این شرکت معرفی شد، برای عرض اندام و قدرت نمایی به مجال بیشتری نیاز دارد. اما با وجود شباهت‌های زیادی که میان ساختار این‌ دو خودرو وجود دارد، کدام یک برنده این سبک از مقایسه خواهند بود؟

مقایسه تارا دنده‌ای و دنا پلاس به لحاظ شاخصه‌های ظاهری

در طراحی ظاهری این دو خودرو از فاکتورها و المان‌های متعددی استفاده شده است اما نمی‌توان طراحی کلی آن‌ها را دلنشین و جذاب در نظر گرفت. کاستی‌های زیادی در طراحی این دو نوع خودرو مشاهده می‌شود‌‌ و در قالب الگوهای ناهماهنگ در نمای جلو و عقب خودرو نمود می‌یابد. خطوط ناموزونی که بر روی بدنه دنا و تارا مشاهده می‌شود نیز نشانه‌ای از این نوع طراحی ناسازگار است. بین بخش‌های مختلف و قطعات دو خودرو فاصله‌های زیادی وجود دارد و این موضوع به وجود نقص در مونتاژ آن‌ها برمی‌گردد.

از آنجایی که تارا جدیدترین تولید از سری تولیدات کارخانه ایران خودرو به شمار آمده و پرس‌های بدنه، قطعات و نوع طراحی آن جدید هستند، باید این خودرو را عاری از نقص‌های برجسته طراحی ظاهری دانست اما متاسفانه بازدیدکنندگان، ظاهر و طراحی بصری این نوع خودرو را نسبت به دنا پلاس ضعیف‌تر ارزیابی کرده و دنا پلاس را نسبت به تارا از حیث طراحی ظاهری قوی‌تر می‌دانند.‌ در این زمینه اعتقاد بر این است که طراحی یکدست و تمام عرضی چراغ‌های عقب تارا، در کنار قالپاق‌هایی که جایگزین رینگ اسپرت در این خودرو شده‌اند، از بزرگ‌ترین نواقص در طراحی این سگمنت داخلی به شمار می‌آید.

مونتاژ کاپوت و صندوق عقب هر دو خودرو دارای ایرادات بنیادی فراوان است و برخی از این نواقص را می‌توان به فیکسچرها یا قالب‌های مونتاژ نسبت داد. این ایرادات در اکثر خودروهای مونتاژ شده توسط این شرکت تکرار شده است و از آنجایی که چیزی بیشتر از خطای مونتاژ به نظر می‌رسد نمی‌توان از آن صرف نظر کرد؛ چراکه با توجه به نو بودن خودروهای یاد شده انتظار می‌رود از بروز این نوع اشکالات اساسی ممانعت شود. در مجموع می‌توان دنا پلاس را از حیث طراحی بصری نسبت به تارا کارآمدتر دانسته و برنده رقابت ظاهری معرفی کرد.

مقایسه تارا و دنا پلاس

مقایسه تارا و دنا پلاس از نظر طراحی کابین

ساخت تارا بر مبنای پلتفرم پیشرفته و به اصلاح در آمده طرحی مشترک از پژو ۴۰۵ و ۲۰۶ صورت گرفته و این در حالی است که پلتفرم دنا را نمی‌توان با پژو ۴۰۵ چندان متفاوت دانست‌. بنابراین تارا و دنا به لحاظ فناوری‌های مرتبط با طراحی داخلی حدود ۱۵ سال با یکدیگر اختلاف داشته و می‌توان هر یک از این دو خودرو را متعلق به نسلی مجزا در نظر گرفت. مدرن‌تر بودن تارا نسبت به دنا سبب ایجاد تفاوت‌های زیادی در زمینه کارکرد این دو اتومبیل می‌شود.

اگر کابین داخلی تارا و دنا را از نظر ارتفاع داشبورد در طراحی کابین داخلی مقایسه کنیم‌ باید یادآوری کرد که به دلیل بالاتر بودن ارتفاع داشبورد تارا نسبت به دنا، قسمت‌ جلویی اتاقک این خودرو فرم‌ اسپرت‌تری دارد. به عبارتی می‌توان داشبورد تارا و پژو ۳۰۱ را به هم‌ مشابه دانست و این در حالی است که طراحی داشبود دنا به نوعی صورت گرفته است که دسترسی به مانیتور آسان‌تر باشد. جنس متریال مورد استفاده در اتاقک هر دو خودرو به هم‌ شباهت دارد و از نظر کیفیت نمی‌توان آن‌ها را در سطح بالایی در نظر گرفت.

گرچه پلتفرم‌ تارا در طراحی فضای داخلی به ۲۰۶ شباهت دارد، اما جایگاه سرنشینان عقب در این خودرو به نسبت ۲۰۶ وسیع‌تر است‌‌. در پژو ۲۰۶ عدم وجود فضای کافی برای قرارگیری پاهای سرنشینان مشکل برجسته‌ای تلقی می‌شود، اما این نقص در طراحی ساختار تارا پوشش داده شده و به واسطه افزایش فاصله محوری مرتفع شده است. در طراحی اتاقک دنا به دلیل قائل شدن ابعاد بزرگ‌ برای صندلی‌های جلو، فضای چندان زیادی جهت جاگیری مناسب سرنشینان عقبی وجود ندارد. لذا از نظر طراحی کابین، تارا موفق‌تر عمل کرده و در مقایسه با دنا شانس بیشتری برای ابراز وجود دارد.

همین طور بخوانید: مقایسه تیبا و تیبا ۲

مقایسه تارا دنده‌ای و دنا پلاس از حیث ساختار فنی

در شرکت ایران خودرو تعداد زیادی از موتورها با قدرت و عملکرد مشابه به تولید می‌رسند و این موضوع به معنای عدم توجیه اقتصادی هزینه‌های تولید است‌ و از استاندارد ساخت پیشرانه‌هایی با ارتقای سطح کارکرد می‌کاهد. تارا به موتور ۱.۶ لیتری که ورژن پیشرفته TU5 محسوب می‌شود مجهز است‌.‌ این در حالی است که ساختار موتور EF7 نیز بر اساس TU5 شکل گرفته و EF7 به عنوان نسخه ارتقا یافته TU5 شناخته می‌شود. پیشرانه ملی گرچه به دلیل ۱۰۰ سی سی اختلاف حجم از گشتاور بیشتری بهره دارد اما قدرت و توان این موتور همچنان از کاستی‌هایی رنج می‌برد.

گشتاور تولیدی توسط پیشرانه EF7 ۱۵۵ نیوتن متر است و موتور تارا ۱۴۴ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند و جز اختلاف ۱۱ نیوتن متری بین میزان تولید گشتاور، موتورهای این دو خودرو از نظر شاخصه‌هایی چون قدرت موتور (۱۱۳ اسب بخار) کاملا به یکدیگر شباهت دارند. دلیل برتری گشتاور تارا نسبت به دنا را می‌توان به اختلاف وزن میان دنا و تارا مرتبط دانست. چراکه تارای ۱۱۷۰ کیلوگرمی به دلیل بهره‌مندی از ورقه‌های فولادی مقاوم با جنس پیشرفته که در بدنه اتومبیل تعبیه شده است، از دنا پلاس ۱۲۵۸ کیلوگرمی سبک‌تر است و این موضوع به چابکی بیشتر تارا در زمان رانندگی می‌افزاید و از دید ایران خودرو مزیتی بزرگ برای این خودروی تازه نفس به شمار می‌آید.

گیربکس BE4 برای پژو ۴۰۵ گسترش یافت و گیربکس تارا ورژن پیشرفته همین گیربکس به شمار می‌آید. بنابراین تارا و دنا پلاس از نظر گیربکس نیز شباهت‌هایی به یکدیگر دارند اما ضرایب دنده گیربکس تارا تا حدودی با موتور EF7 دنا پلاس متفاوت است‌.

مقایسه تارا و دنا از نظر سطح ایمنی

سیستم فنر بندی چرخ‌های عقبی دنا و تارا با یکدیگر تفاوت‌های چشمگیری دارند. در خطوط فنر بندی تارا برای ایجاد اتصالات نیمه مستقل از فنر لول استفاده شده است و این نوع طراحی به بهبود شرایط هلدینگ خودرو کمک می‌کند. در حالی که خطوط فنر بندی دنا پلاس دارای شاکله‌ای قدیمی‌تر است و از میله پیچشی تشکیل شده است. تارا به لحاظ شاخصه‌های فنی مزایا و برتری‌های زیادی نسبت به دنا پلاس دارد. آزمون‌های استاندارد و ایمنی انجام شده بر روی پلتفرم ۳۰۱ که اساس تشکیل پلتفرم تارا محسوب می‌شود نشان می‌دهد که این خودرو قادر به دریافت سه ستاره ایمنی در زمان ایجاد سوانح رانندگی خواهد بود‌.

دنا اما پلتفرمی قدیمی‌تر با‌ ساختار فنی و ایمنی کلاسیک است و از نظر سطح ایمنی نسبت به تارا ضعیف‌تر عمل می‌کند‌. بنابراین تارا به دلیل برخورداری از ویژگی‌ها و مشخصات فنی و ایمنی قوی‌تر، برنده رقابت در این بخش قلمداد می‌شود.

مقایسه تارا و دنا پلاس

مقایسه تارا و دنا پلاس به لحاظ امکانات رفاهی

اگر به مقایسه آپشن‌های رفاهی دنا پلاس و تارا بپردازیم، برتری دنا پلاس به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. در حالی که تارا با دنده دستی خود ساختار رانا را تداعی می‌کند، دنا پلاس با برخورداری از امکاناتی نظیر سیستم تهویه مطبوع خودکار، سانروف و صندلی‌های برقی در قالب خودرویی به مراتب لوکس‌تر عرض اندام خواهد کرد. با این وجود باید توجه داشت که تارا به سبب برخورداری از سیستم کنترل پایداری (ESP) که آپشن ایمنی – رفاهی محسوب می‌شود، موفق‌تر از دنا پلاس عمل کرده و به طور استاندارد از این سامانه برخوردار است‌.

نسخه فول آپشن دنا پلاس دارای امکاناتی نظیر آینه‌های جانبی برقی و تا شونده، صندلی‌های برقی با تنظیمات ۸ حالته، سیستم تهویه خودکار مجهز به دریچه برای سرنشینان ردیف دوم، فرمان هیدرولیک، سامانه کروز کنترل، مه شکن‌های جلویی و عقبی، ترمز ضد قفل ABS و EBD، ترمزهای دیسکی خنک شونده جلو، ترمز دیسکی عقب، ۴ عدد ایربگ برای سرنشینان جلوی خودرو، چراغ بدرقه، فرمان هیدرولیک با دکمه‌هایی برای کنترل، سانروف؛ رینگ‌های ۱۵ اینچی از جنس آلومینیوم، مالتی مدیا مجهز به صفحه نمایش لمسی، حسگر پارک و دوربین عقب می‌باشد. بنابراین در رقابت از نظر امکانات رفاهی، دنا پلاس پیروز بی‌قید و شرط خواهد بود.

مقایسه تارا دنده‌ای و دنا پلاس از نظر تجربه رانندگی

گرچه سیستم فنر بندی تارا نسبت به دنا پلاس کارکردی خشک‌تر و کم انعطاف‌تر را به نمایش می‌گذارد اما به دلیل تشابه ساختاری به ۲۰۶ و هلدینگ مناسب‌تر، گزینه مطلوبی محسوب می‌شود. عملکرد فرمان برقی تارا نسبت به فرمان هیدرولیک دنا پلاس حس رانندگی مدرن‌تر را به راننده القا می‌کند.

نتیجه گیری

اگر به دنبال رانندگی با خودرویی مدرن‌تر هستید و میزان هلدینگ خودرو برای شما اهمیت دارد، تارا دنده‌ای گزینه مناسبی برای رانندگی خواهد بود اما اگر امکانات رفاهی بیشتر و طراحی ظاهری مناسب‌تر مد نظر شما است، دنا پلاس خودرویی مناسب برای خرید محسوب می‌شود‌.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها