خبرهای وزیر کار درباره افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان | جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران و زمان پرداخت معوقات

حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با جامعه کارگران نکاتی در خصوص وظایف دولت در توسعه آموزش های فنی و حرفه ای، زمینه سازی فرصت شغلی، تنظیم رابطه کار وامنیت شغلی بیان کردند که راهگشار بود.

خبرجدید:

بازنشستگان نگران نباشند/ به محض تصویب افزایش مستمری‌ها، افزایش حقوق اجرایی می‌شود

وی افزود: تعاریفی در بازار کار در خصوص گروه شاغل، جویای کار و غیر فعال مطرح است، گروه جویای کار شامل افراد بیکار و غیر فعال به افرادی گفته می شود که حاضر نیستند کار کنند که علت آن مسائل فرهنگی، ملاحظات اقتصادی و پایین بودن دستمزدهاست است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در اقتصادهایی که رو به پیشرفت هستند، آمار افرادی که توان کار و جویای کار هستند بالاست که این آمار نرخ بیکاری را بالا می برد.

وی با بیان اینکه یکی از ثمرات افزایش دستمزد، افزایش جمعیت فعال کشور است، گفت: در این شرایط، افراد جویای کار و متقاضی رشد می‌کنند.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: مساله آموزش های فنی و حرفه ای مورد تاکید معظم‌له بود که این موضوع را از روزهای آغازین فعالیت در دولت سیزدهم پیگیری کردم که در ۶ ماه نیمه دوم سال گذشته، اتفاق های بزرگی در سازمان فنی و حرفه ای افتاد و امسال نیز برنامه‌های خوبی در دست اجراست.

وی با اشاره به رشد تعداد واحدهای آموزشی جوار کارگاهی گفت: با همکاری واحدهای تولیدی، این کارگاه ها در کنار واحدها شکل می گیرد، بر این اساس در دولت سیزدهم ۶۰۰ واحد جدید جوار کارگاهی راه اندازی شد، این درحالی است که از ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ در مجموع ۶۰۰ واحد جوار کارگاهی در کشور وجود داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارفرماییان به شکل گیری واحدهای آموزشی جوار کارگاهی کمک کردند که این امر به افزایش بهره وری نیروی کار می انجامد، ضمن اینکه کارگران به خاطر تخصص و افزایش دستمزد، مایل به این آموزش ها هستند در همین راستا نظام ارزیابی و تشخیص صلاحیت سازمان فنی و حرفه ای ارتقای قابل ملاحظه ای پیدا کرده است، بر این اساس افرادی که گواهی مهارت دریافت می کنند ارزیابی می شوند.

تسهیل در صدور مجوزها

وی از توسعه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم صدور مجوزها از هفت ماه به سه روز رسید که در نیمه نخست سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ مجوز صادر شده بود این در حالیست که در نیمه دوم پارسال چهار هزار و ۵۰۰ مجوز صادر شد و یک‌هزار مجوز شروع به کار کردند.

عبدالملکی بیان داشت: آموزش ها اشتغال آفرین است و امیدواریم امسال ۳۰ درصد رشد آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی داشته باشیم تا کارگر ماهر و جویای کار به سادگی در بازار کار جذب شوند.

وی با تاکید بر اینکه ۵۰ درصد بیکاری با ارائه آموزش های مهارتی حل می شود، گفت: یکی از علت های بیکاری به خاطر نداشتن آموزش است، اما در صورتی که نیروی کار یا جویای کار مهارت یاد بگیرد می تواند از فرصت های شغلی بهره ببرد، ضمن اینکه اکنون تعداد زیادی از واحدهای اقتصادی داریم که به نیروی متخصص نیاز دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همچنین برای ارتقای فرهنگ کار، همه ارکان فرهنگی کشور از جمله ائمه جماعات، رسانه ها، دستگاه های فرهنگی و هنرمندان می‌توانند با فرهنگ‌سازی به جذب نیروی کار از نگاه اسلامی کمک کنند.

وی با اشاره به پیش بینی ایجاد یک میلیون اشتغال جدید در سال جدید، گفت: با ارائه آموزش ها، قابل توجهی از نیروی کار جذب می شوند.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: همچنین ۳۰ میلیون نفر- ساعت آموزش برای مشاغل دانش بنیان و فناور در نظر گرفته شده است تا ورود افراد به شرکت های دانش بنیان تسهیل شود، در همین زمینه ۴۰۰ شرکت اقتصادی زیر نظر صندوق های وزارت کار فعال هستند که فعالیت های جدید تولیدی را در حوزه دانش بنیان شروع کرده اند.

وی با بیان اینکه افزایش دستمزد ۵۷ درصدی مصوبه شورای عالی کار به لحاظ قانونی لازم الاجراست، گفت: حقوق کارگران سه جز دارد که یک جز ۵۷ درصد افزایش یافته است و درمجموع ۵۳ درصد افزایش دستمزد در سال جاری نسبت به سال گذشته رقم می خورد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در قانون کار شورایی به عنوان شورای عالی کار است که بر اساس اصل سه جانبه گری، ۶ نفر از نمایندگان کارگری و کارفرمایی و چهار نفر نمایندگان دولت در خصوص دستمزد کارگران تصمیم گیری می کنند سال گذشته نمایندگان دو قشر اجماع کردند و وزارت کار مهر تایید بر روی مصوبه دستمزد زد.

وی تاکید کرد: از اول فرودین ماه مصوبه افزایش دستمزد لازم الاجراست و دستگاه های دولتی، بخش خصوصی و واحدهای تولیدی و صنعتی موظف به اجرای آن هستند در این خصوص کارگران نگران نباشند.

عبدالملکی با اشاره به نظریه «کارایی دستمزد» در اقتصاد کلان گفت: بر اساس این نظریه، افزایش دستمزد منجر به افزایش بهره وری و قدرت تولیدی کارگران می شود که به تبع افزایش سودآوری را برای واحدهای اقتصادی به دنبال دارد.

وی افزود: افزایش دستمزد منجر به تعدیل نیرو نمی شود بر اساس آمارها در ۶ هفته اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعدیل نیروی کار ۳۸ درصد کمتر بوده است ضمن اینکه جذب کارگر نیز خوب بوده است و ده ها هزار نفر مشغول به کار شده اند در همین راستا سازمان تامین اجتماعی آمار بیمه شدگان جدید جامعه کارگری را در آخر اردیبهشت امسال را اعلام می کند.

به گفته وی، کارفرمایان تشنه نیروی کار ماهر هستند اگر کارگری، یک سال در کارگاهی باشد، نیروی متخصص محسوب می شود، کارفرمایان مایل نیستند این نیروی کار را از دست بدهند هر چند هزینه ها بالا رفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین بسته حمایتی برای کارفرمایان خبر داد و گفت: برای حمایت از بنگاه های اقتصادی، واحدهایی که ضمن تثبیت نیروی کار اقدام به جذب نیروی جدید کنند می توانند از این بسته استفاده کنند

وی افزود: این بسته شامل مجموعه حمایت های مالی، مالیاتی، بیمه ای و آموزشی است که به نوع خود بی سابقه است و در گذشته این نوع بسته حمایتی را نداشته ایم.

عبدالملکی با اشاره به دهک بندی اقشار مختلف جامعه گفت: کار پایگاه رفاه ایرانیان از دولت قبل شروع شده که کاری ارزشمند است و اکنون ۹۵ درصد اطلاعات خانوارها در آن تکمیل شده است اما بخشی از دستگاه ها هنوز اطلاعات را نداده اند که نباید باعث نگرانی مردم باشد.

وی بیان داشت: دهک بندی های محتاطانه است در صورتی که اطلاعاتی نباشد فرض را بر این می گیریم که این فرد هیچ چیز ندارد مگر اینکه حساب بانکی و خودرو و سهام داشته باشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز دشت: دهک بندی اولیه در هفدهم اردیبهشت ماه به سازمان هدفمندی ارسال کرده ایم، دائما اطلاعات جدید می رسد انتظار می رود که اعتراضاتی هم در آینده باشیم که در این زمینه سامانه هایی هم در نظر گرفته شده. دهک بندی ها در دور جدید عادلانه و کارآمد تر است.

وی از سامانه های اعتراض به دهک بندی یارانه ها خبر داد و گفت: ۲ نوع اعتراض به یارانه ها در نظر گرفته شده است که اول به خاطر اینکه چرا یارانه بگیر نیستم و دیگری به خاطر دهک بندی هاست. اعتراض به نوع یارانه بگیرها از سوی سامانه هدفمندی یارانه ها و اعتراض به دهک بندی ها در سامانه وزارت کار است که سامانه ها آماده است.

عبدالملکی تاکید کرد: دهک بندی یارانه ها به خاطر مسائل امنیتی غیربرخط است از این رو در زمانی که اعلام می شود اگر کسی معترض باشد می تواند در این سامانه ها ثبت کند که اگر نیاز به اصلاح باشد از این طریق انجام می شود، افراد هنگام دریافت یارانه متوجه دهک بندی خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: امروز جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد تا سازمان هدفمندی یارانه ها سامانه مربوطه را آماده کند.

به گفته وزیر کار، اختصاص یارانه بیشتر به دهک های پایین شاخص های فقر را بهبود و منجر به رسیدگی بیشتر به فقرا می شود.

وی با بیان اینکه بانک های اطلاعاتی مختلفی در دهک های بندی خانوارها دخیل هستند گفت: شبکه بانکی اطلاعات را ارائه کرده است اکنون اطلاعات کامل است ضمن اینکه داده های بانکی به صورت مقطعی می رسد و دهک بندی ها فرایندی دائمی و پویا دارند از این رو نیاز نیست مردم کاری انجام دهند خودکار اطلاعات به روزرسانی می شود.

عبدالملکی گفت: در باره کلیات روش پرداخت و مبلغ دهک بندی ها، در کلان دولت تصمیم گیری می شود و این وزارتخانه در ستاد مربوطه عضو است، وزارت کار مسئولیت مستقیم در دهک بندی، رصد اقتصادی و رسیدگی به اعتراض ها را دارد.

وی با اشاره به اینکه سالی یک بار حقوق بازنشستگی توسط هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی تصویب و به هیات دولت ارسال می شود گفت: این حقوق بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده که هیات مدیره تامین اجتماعی تصویب کرده است و بودجه آن در سازمان تامین اجتماعی دیده شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: امسال افزایش مستمری بازنشستگان به هایت وزیران ارسال شده است که یک جلسه در کمیسیون مطرح شده است و یک جلسه دیگر نیز در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد و بعد نتیجه بحث در کمیسیون ها به صحن هیات وزیران منتقل و تصمیم گیری می شود. ضمن اینکه دولت موضوعات فوری بسیاری خواهد داشت که تلاش می کنیم تا اردیبهشت ماه این امر محقق شود چرا که دولت نیز پیگیر است.

وی تاکید کرد: معوقات بازنشستگان از ابتدای فروردین ماه لحاظ و در حقوق خردادماه واریز می شود.

عبدالملکی با اشاره به اینکه جامعه بازنشستگی قشر مهم هستند که برای رفاه آنها تلاش می کنیم گفت: بازنشستگان کارگری چهار میلیون نفر و بازنشستگان کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند که اقداماتی برای رفاه بازنشستگان در نظر گرفته شده است، حق بیمه سهم بیمه پرداز برای بیمه تکمیلی که پیش از این ۳۰ درصد بود به ۵۰ درصد رسیده است که سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند.

وی، بهبود شرایط درمانی، افزایش ۴۰ درصدی وام قرض الحسنه، پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان، خرید اقساطی از فروشگاه را از مهمترین اقدامات برای بازنشستگان عنوان کرد.

ساخت سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مسکن کارگران گفت: در جلسه هیات دولت بر روی حق مسکن کارگران بررسی می شود همچنین تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران امضا شد از این رو کارگرانی که در سامانه نهضت تولید ملی مسکن ثبت نام کردند، به آنها زمین ها تخصیص داده و ساخت شروع شده است.

وی گفت: سهم کارگران از سالانه یک میلیون واحد مسکونی ۴۰۰ هزار واحد است که زمان تحویل این مسکن ها بر اساس این فرایندهای خاص خود از جمله تخصیص زمین است که نظارت حاکمیتی آن برعهده وزارت راه و شهرسازی است.ضمن اینکه باید ساماندهی شود تا تحویل واحدها نیز صورت می گیرد.

عبدالملکی با تاکید بر روی امنیت شغلی کارگران گفت: یکی از مشکلات جامعه کارگران ساماندهی قراردادهاست که آیت الله رییسی نیز دستور ویژه دادند.

وی گفت: ۳۵ مدل قرارداد کار داریم که بخشی از آن سفید امضا هستند در همین راستا کمیته ای از نمایندگان کارگری و کارفرمایی در وزارت کار تشکیل شد در این کمیته ۲ ماه فرصت دادیم راهکار ارائه کنند که اگر نیاز به مصوبه هیات وزیران یا قانون لایحه یا مصوبه های شورای عالی کار باشد، اقدام کنیم.

وزیر کار بیان داشت: رهبری نیز امروز بر امنیت شغلی کارگران تاکید کردند که قراردادهای کوتاه مدت باید رسیدگی شود این در حالیست که کارفرمایان در مضیغه نباشند، از این رو بحث های قانونی وجود دارد به دنبال راهکار عملیاتی و ضمانت اجرایی هستیم تا این مساله را برطرف کنیم.

خبرجدید:

بازنشستگان نگران نباشند/ به محض تصویب افزایش مستمری‌ها، افزایش حقوق اجرایی می‌شود

مطالب مرتبط

۲۷ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام علیکم . خدا کند این جنگ روسیه و اوکراین هرچه زودتر پایان یابد . که خدا ناخواسته در صورت ادامه جنگ سرنوشت . این حقوق‌ها مکفی نخواهد بود و اگر انشاءَالله بزودی پایان پذیرد شاهدبهبودی اقتصاد خواهیم بود . خدا لعنت کند صهیونیزم جهانی را که بخاطر زیاده طلبی کل جهان را درگیر نموده است .

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-24 3:21 ب.ظ

  سلام بازنشسته تامین اجتماعی چند درصدبه حقوقش اضافه شده است

  پاسخ
 • سیدعلیرضا سجادی
  1401-02-24 4:05 ب.ظ

  سلام حقوق مستمربگیران و وکارافتاده تامین اجتماعی خیلی کم است بایداضاف بشودوسایل زندگی گران شده حقوق کم است باسختی زندگی می کنیم وسایل ارزان کند دیگرظلم نکند

  پاسخ
 • چه موصوعاتی از گران کردن مواد عذایی و معیشت مردم که سفره هایمان روز بروز کوچکتر میشود. یکروزه تصمیم و تصویب و اجرایی شد ولی مصوبه افرایش حقوق بازنشست.ان تامبک اجتموعی همچنان در هیات دولت خاک میخورد.

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-24 6:51 ب.ظ

  چرا با این حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اینقدر بازی در میارن حقوق وزرا هم همین بازی ها رو دارن‌

  پاسخ
 • بازنشسته تامین اجتماعی
  1401-02-24 7:06 ب.ظ

  من ،،بازنشسته نه وام میخوام نه مسکن دیگه عمری ازما باقی نمونده ،،شمارو بخدا،حقوق مارو درست حسابی بدین نه با وعده و وعید آخه با۳۵۰۰ چکارکنم تو اجاره خونه موندم ،

  پاسخ
 • شیرزاد
  1401-02-24 9:24 ب.ظ

  باسلام و ارادت خدمت بازنشستگان محترم تامین اجتماعی.جنابذعبدالملکی این متن سخنان شما دوماه می‌باشد که تکراری است و خبر جدیدی ندارید.اگر مقام عظمای ولایت دستور رسیدگی موکد بابت رسیدگی به کارگران را داده است بعید است حقوق بازنشستگان محترم را مستثنی کرده باشد .لذا برای چندمین بار پیگیری حقوق بازنشستگان را در هیات دولت داریم و در این مهم به دستور حضرت آقا نیز بابت تسریع اشاره کنید باتشکر

  پاسخ
 • محمد معمولی نسب
  1401-02-24 9:57 ب.ظ

  این حرف دلهامون بوده است لطف بفرمایید نظرمون را ثبت بفرمایید،با سپاس

  پاسخ
 • مسلم دیانت پور
  1401-02-24 11:45 ب.ظ

  تنها نکته ای که به چشم نخورد افزایش حقوق بود لطفا کمتر دروغ بنویسید متشکرم

  پاسخ
 • ناصربهادری
  1401-02-25 12:41 ق.ظ

  چندماهه دارن میگن به حقوقهاتون یعنی ،بازنشستهاومستمریبگیرها اضافه میشه ؟ تاحالا تمامش حرف بوده وازعمل هیچ خبری نیست ،
  مادیگه عادت کردیم به وعده شنیدن وفلان

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-25 1:00 ق.ظ

  باسلام من بازنشته تامین اجتماعی ومستمری ماهییانه من یک میلیون هفتصد شصت هزار تومان دریافتی من در اردیبهشت ۱۴۰۱ میباشد ومدت هشت سال هست بازنشته شدم تا بحال یک ریال وام نگرفتم چندین بار ثبت نام کردم ..لذا خواهشمندم نیاز مبرم به آن وام دارم شما را قسمتان میدم به کانون بازنشتگان استان گیلان .شهر رشت ساکن میباشم وحقوقم از همان شهر رشت دریافت .میکنم ..وسلام .مدیر یت محترم آن سازمان تقاضا دارم رسیدگی کنید

  پاسخ
 • امیدوافق روشنی برای زندگی خود تصور نمی کنم 🇮🇷

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-25 5:45 ق.ظ

  اینقد هزینه ها بالاست برا آموزشگاه آرایشگری باید ۱۵ میلیون واریز کنی تا اولیه شو بهت یاد بدن برای مجوز ها هم فقط سنگ که جلوی پا میزارن

  پاسخ
 • کدوم افزایش ؟کدوم بیمه ما ۶نفر هستیم توی کارگاه خدماتی الان ۷ماهه نه بیمه ای نه افزایشی نه قانون کاری ساعت کاری که بیشتر از اداره کاره تازه روزای جمعه و تعطیلات رسمی هم باید بریم وگرنه بیمه نمیکنن اعتراض برابر با اخراج شدیم برده

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-25 9:44 ق.ظ

  شما نمیفهمید سفره ی خالی بازنشسته یعنی چه ؟

  پاسخ
 • مستمری بگیر
  1401-02-25 1:18 ب.ظ

  با سلام …آقای عبدالملکی فکری بحال مسکن بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی بکنید که اکثرا فاقد مسکن هستن ……

  پاسخ
 • علی زهری
  1401-02-25 3:21 ب.ظ

  اقای وزیر چرا دولت درتصویب اضافه کردن حقوق ماتعلل میکند لطفا توضیح بدهید

  پاسخ
  • شیخ عباس
   1401-02-26 7:34 ب.ظ

   سلام برهمگان دست اندر کاران افزایش حقوق با زنشستگان تورا خدا تورا قرآن تورا خون شهدای ریخته شده حقوق بازنشسته های از کار افتاده بدبخت را افزایش دهید .ای ریس جمهور محترم ای ریس مجلس محترم ای وزرا ء.ای نمایندگان مجلس .مگر خدای نکرده از دین خارج شدید .به داد از کار افتادها و بچه هاشون برسید .کسی از کار افتاده یعنی مرگ او دیگه توان کار ندارد حقوقشان نباید کمتر از ۱۰ ده میلیون تومان باشد .خداوند شما را یاری وکمک کند .ش

   پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-25 4:06 ب.ظ

  برای صدمین بار چیزی نفهمیدیم.

  پاسخ
 • جناب وزیر این جدول دهک بندی مربوط به ۱۴ سال قبل است چطور با تورم امروزه می خواهید طبق همان جدول یارانه تخصیص بدهید ..لطفاً در رسانه ها پاسخ این سوال را بدهید..

  پاسخ
 • ابراهیم
  1401-02-26 1:15 ق.ظ

  چرا برای افرادی که در سال ۱۴۰۰بازنشسته شدن متناسب سازی حقوق تامین اجتماعی اعمال نمیشود ؟

  پاسخ
 • با کرایه خونه و بدون همسر زندگی سخت توان خرید گوشت و ماست رو هم ندارم خدایا کمک کن خسته و درمانده شدیم از سختی روزگاررر

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-26 2:05 ق.ظ

  آقای رییس جمهور ما جوانان بدبخت این جامعه که حقوق کارگری دریافت می کنیم که چه منتی برسر ما می گذارید که ۵۰ درصد حقوق ها اضافه شده اضافه کاری را در سال جدید حذف نموده اید و با توجه به تورم های اعمال شده به جای اینکه حقوق افزایش پیدا کند حقوق مان کم شده و دریافتی مان ۴۸۰۰ هزارتومان در اردیبهشت ۱۴۰۱ است. درود بر شماااااا

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-26 2:29 ق.ظ

  باسلام اگر حقوقها زیاد شود هم فایدای ندارن هم عمرمان با فقر تمام شد هم اینکه هر روز که پا می شیم قیمت ها بالاوبالاتر رفته خدایا چیکار کنیم داد رسی نداریم

  پاسخ
 • ناصر بهاری
  1401-02-26 12:14 ق.ظ

  چرا جایی برای اعتراض یارانه گذاشته‌ نشده؟
  ثانیا اگر دولت به درآمدها مسلط است. چرا به وام خانوارها از بانکها دسترسی ندارد.

  پاسخ
 • ناشناس
  1401-02-26 4:39 ب.ظ

  آقایان لطفااضافه حقوق بازنشسته هارابریزیدباباخیلی وضع خراب است

  پاسخ
 • آقای وزیر اگر دولت تصویب نکرد، که نمیکند.نمیدهید.پس بیخیالش بشیم.چون این امام زاده حاجت بده نیست.تصویب نمیکند…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها
برچسب‌های پربازدید