توصیه‌های مهم برای نگهداری بهتر از خودرو 

توصیه‌های مهم برای نگهداری بهتر از خودرو 

توصیه‌های مهم برای نگهداری بهتر از خودرو می‌تواند درون یک دفترچه کوچک به‌صورت یک چک‌لیست نوشته شود تا هر کسی که خودرو دارد و الزاما دست به آچار و فنی نیست نیز بتواند از ماشین شخصی‌اش به شکلی صحیح نگهداری و کمتر متحمل هزینه‌های بالای تعمیر شود.

برای نگهداری صحیح از ماشین دلبندتان حتما نباید یک مکانیک حرفه‌ای باشید و سابقه کار در تعمیرگاه‌ های مختلف در کارنامه‌تان بدرخشد. گاه با رعایت چند نکته ساده می‌توان از پرداخت هزینه‌های تعمیر خودرو جلوگیری کرد.

دفترچه راهنما

یکی از مسائلی که صاحب یک خودرو باید به آن اهمیت بدهد، مطالعه دفترچه راهنمای خودرو است زیرا در آن نکات مهم و نحوه استفاده صحیح از آن خودرو بیان شده.

بررسی آب و روغن

بهتر است در فواصل کوتاه میزان آب و روغن‌ خودرو مورد بررسی قرار گیرد تا از مشکلات جدی‌تر پیشگیری شود.

بررسی کولر خودرو در تمام طول سال

توصیه می‌شود که ماهی یک بار کولر خودرو را به مدت چند دقیقه جهت مخلوط شدن گاز با روغن مخصوص آن و جلوگیری از فاسد شدن آن روشن کنید.

  • تمیز نگه‌داشتن خودرو

پولیش بدنه خودرو

بدنه خودرو هم به اندازه مسائل فنی آن نیاز به رسیدگی دارد و باعث می‌شود که خودرو هم از لحاظ ظاهری زیبا به نظر برسد و هم تضمینی برای حفظ سلامتی رنگ بدنه خودرو است. واکس و پولیش سالیانه بدنه خودرو یکی از راه‌های مناسب برای حفظ کابین خودرو است.

روغنکاری در خودرو

هر قطعه متحرکی از جمله قطعات متحرک موتور مانند پیستون برای سالم ماندن نیاز به روغن دارد، روغن‌کاری قطعاتی چون لولای درها نیز در زمان‌های مشخص به افزایش عمر قطعات خودرو منجر می‌شود.

صدای خودرو

صدای طبیعی خودرویتان را بشناسید. در این صورت است که می‌توانید اگر صدایی مضاعف بر حالت طبیعی را شنیدید، سریعا دنبال علت آن بگردید. معمولا تغییر صدا در خودرو می‌تواند یکی از نشانه‌های شروع خرابی قسمتی از خودرو باشد.

  • سرویس‌‌های دوره‌ای خودرو

سرویس دوره‌ای خودرو

مراجعه به تعمیرگاه مجاز خودرو خود جهت تعویض روغن، فیلتر، شمع، تسمه، وایر، لنت ترمز و غیره در زمان معین به خودرو شما کمک می‌کند تا سالم بماند و عمر آن افزایش پیدا کند.

آج لاستیک ها

وضعیت آج لاستیک‌ها و فشار باد آنها را حداقل ماهی یک بار چک کنید. میزان فشار باد توصیه شده توسط کمپانی، اکثرا در پشت درپوش درب باک بنزین و یا داخل درب صندوق عقب و یا روی ستون وسط سمت راننده نوشته شده است. استفاده از گاز نیتروژن نیز برای فصول گرم سال درون لاستیک‌ها گزینه خوبی برای حفظ سلامت لاستیک‌هاست.

  • بازدید حداقل سالی یک مرتبه قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو

تسمه ها و قطعات لاستیکی

برخی از قطعات مهم پلاستیکی و لاستیکی خودرو همانند شلنگ‌های آب، سوخت‌رسانی، تسمه‌های لاستیکی و ترمز حتما باید بازدید و در صورت ترک داشتن و معیوب بودن باید تعویض شوند. این وارسی مهم می‌تواند از وقوع بسیاری از خرابی‌ها و حوادث ناگوار پیشگیری کند.

دود اگزوز

توجه به دود خروجی از اگزوز خودرو می‌توانیم بفهیم که در مجموعه پیشرانشی و موتور خودرو چه در جریان است. رنگ‌های مختلف دود خروجی می‌توانند معنای‌ مخصوص به خود را داشته باشد.

چراغ چک خودرو

علامت‌های هشدار دهنده در پشت آمپر خودرو‌ها یکی از ملزوماتی است که هر راننده باید با آن آشنایی داشته باشد؛ آشنایی با این هشدارها می‌تواند از تحمیل هزینه‌های گزاف تعمیرات خودرو با رسیدگی مناسب به بخش معیوب جلوگیری کند.

 

[تعداد: ۷   میانگین:  ۵/۵]
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها