نصیری: از ادامه فعالیت زیر نظر فدراسیون انجمن‌های ورزشی انصراف می‌دهیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ نشست خبری انجمن کیک‌ بوکسینگ واکو ظهر امروز (پنجشنبه – ۸ اردیبهشت ماه) با حضور ناصر نصیری رئیس انجمن برگزار شد.

وی در این نشست با اعلام خبر انصراف همکاری با فدراسیون انجمن‌های ورزشی اظهار داشت: ورزش کیک بوکسینگ در کشور سال‌ها است که مشکلات زیادی دارد و ما حق شرکت در مسابقات بین‌المللی مثل ورلد کیمز و کامبت را داریم. در طی سال‌ها خیلی تلاش کردیم به مسئولان ورزش جایگاه انجمن را اطلاع‌رسانی کنیم. در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ سبک شبیه انجام کیک بوکسینگ وجود دارد. ما شبیه ورزش شنا هستیم که از چند ماده برخوردار است. ما یک ورزشی مبارزه‌ای هستیم که سه سبک فول کنتاک، لاکیک، کی وان در رینگ است و دیگر رشته‌های دیگر نداریم. در تاتامی هم کنترلی کیک بوکسینگ است.

وی تصریح کرد: در فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی فردی هزینه‌ای پرداخت می‌کند و سبک‌های دیگر ابداع می‌کند. ما هم می‌توانیم با جواد نصیری، رئیس انجمن موی‌تای یک فدراسیون بزنیم. گایسف مجمع بین‌المللی دارد که از ۵ زیر مجموعه برخوردار است. از سال ۲۰۰۶ واکو جز گایسف است و وزارت ورزش می‌داند که واکو مرجع این ورزش است. از سال ۲۰۱۶ واکو عضو کمیته بین‌المللی المپیک است، اما هنوز ورزش المپیکی نیست. در کنار آن عضو شورای المپیک آسیا و کشورهای اسلامی هستیم. ما هر دو عضویت جهانی و آسیایی را داریم و وزارت نیز تشکیل تیم ملی را بر عهده ما می‌داند.

رئیس انجمن کیک بوکسینگ خاطرنشان کرد: از سال‌ها پیش با فدراسیون‌های رزمی مشکل داشتیم. ورزش‌های رزمی ما از ۲۵ سال پیش در تاتامی و با کاراته بود و رینگی ما با انجمن ورزش‌های رزمی، اما مشکلاتی از سال ۲۰۰۶ پیش آمد و رئیس وقت این فدراسیون جای من امضا و هویت من را جعل کرد. این فرم از طرف کمیته المپیک رفت که کیک بوکسینگ وارد داخل سالن شود، اما آن طرف فهمیدند و ما به خاطر کشور آبروداری کردیم.

نصیری تاکید کرد: ما در حال محرومیت بودیم و از آن زمان از حضور در فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی و دو رویداد مهم انصراف دادیم و گفتم می‌خواهیم زیر نظر کاراته باشیم که مخالف کردند و ما مستقل فعالیت کردیم و دوباره دوستان سراغ ما آمدند. مشکل ما این بود که مربیان ما در مسابقات شرکت می‌کردند و با وجود کسب مدال هیچ مزایایی به آنها تعلق نمی‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: سال ۲۰۱۲ با عباسی و سجادی وزیر و معاون وزیر ورزش وقت توافق کردیم به فدراسیون انجمن‌ها برویم، اما فردا دوباره گفتند که باید به فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی بروید. قصد ما این بود دخالت‌ها پایان پیدا کند، اما باز هم نشد. ما عضو فدراسیون جهانی هستیم و شهریه فدراسیون جهانی ۲ هزار یورو است و سال ۲۰۰۹ افشارزاده توافق کرد هزینه شهریه و حق عضویت را بدهد، اما تا امروز هیچ شهریه‌ای پرداخت نشده است.

رئیس انجمن کیک بوکسینگ اظهار داشت: فدراسیون جهانی سه ماه پیش به ما نامه داد که مشکلات در ایران به ما صدمه می‌زند و شما پیگیری کنید و در غیر این صورت فرصت حضور در مسابقات داخل سالن و کشورهای اسلامی را از دست می‌دهید. یک سال پیش به رئیس فدراسیون انجمن‌های ورزشی در خصوص آماده‌سازی برای مسابقات کشورهای اسلامی نامه دادیم و بارها پیگیری کردیم، اما هیچ کسی توجه نکرد و تازه دو ماه پیش خواستار معرفی تیم ما شدند. این که نمی‌شود تیم نیاز به آماده‌سازی و هزینه داد و ما اینگونه نمی‌توانیم در مسابقات شرکت کنیم.

نصیری با انتقاد از دبیر فدراسیون انجمن‌های ورزشی عنوان کرد: کمکی به ما نمی‌شود، دوستان در کار ما دخالت هم می‌کنند. دبیر فدراسیون به ما نامه داده است که شما به چه حقی در مسابقات کشوری حکم دادید. من مرجع این انجمن هستم و آن وقت شما دخالت می‌کنید و به ما می‌گویید حق امضا ندارم. ما تصمیم گرفتیم مستقل فعالیت کنیم. به ما می‌گویند ۱۰ سال دوست داشتید به فدراسیون انجمن‌های ورزشی بروید و این درست است، اما نمی‌دانستیم چه خبر است. صبح امروز به کمیته المپیک نامه زدم که تیم ما برای حضور در مسابقات کشورهای اسلامی حاضر است، اما باید تکلیف ما مشخص شد.

وی افزود: کمیته ملی المپیک به ما گفتند بودجه شما را به خودتان بدهید که ما گفتیم نه و ما به شما اعلام هزینه می‌کنیم و شما خودتان پرداخت کنید. نمی‌شود که ما تلاش کنیم و دوستمان آقای علیپور، رئیس فدراسیون انجمن ورزشی بگوید ما این تعداد مدال آوردیم. شما کجا مدال آوردید؟ وزارت ورزش باید در خصوص کیک بوکسینگ اقدام کند و کلمه کیک بوکسینگ متعلق به واکو است. این اقدامات دخالت در کار ما است و اگر تخلفی داریم به ما اعلام کنند.

وی در ادامه بیان کرد: بودجه ما حق بچه‌های ما و انجمن است، اما در این ۷ سال یک ریال نگرفتیم و دوست داریم بدانیم این پول کجا پرداخت شده است. در این چند سال فقط ۵ بلیت ۳۰ میلیونی با کلی اذیت برای ما خریدند و این نیز به خاطر تعلل در خرید بلیت بود که با افزایش هزینه مواجه شد. ما از اردیبهشت ماه انصراف خود از ادامه همکاری با فدراسیون انجمن‌های ورزشی را به مسئولان ورزش اعلام کردیم و از این به بعد در چارچوب اساسنامه که در وزارت ورزش ثبت شده است به فعالیت خود به عنوان تشکیلات مستقل، غیرانتفاعی و مستقل ادامه می‌دهیم.

رئیس انجمن کیک بوکسینگ واکو تصریح کرد: متولی ورزش کیک بوکسینگ ما هستیم و یک ورزش کیک بوکسینگ بیشتر نداریم. فعالیت همسو از طرف بنگاه‌های اقتصادی بوده شکل گرفت. سبک‌های بومی حق ندارد بگویند تیم ملی و تیم ملی فقط متعلق به انجمن ما است. واکو ۱۵۰ عضو رسمی دارد و از طرف کمیته بین‌المللی المپیک به رسمیت شناخته شده است. به قوانین سخت‌گیر هستم و باید به منشور المپیک احترام بگذاریم و می‌دانیم دولت دخالتی ندارد، اما متولیان اجرایی وظیفه خود را درست انجام نمی‌دهند.

نصیری در خصوص حضور در بازی‌های کشورهای اسلامی گفت: مدیر اجرایی مسابقات داخل سالن من هستم و مسابقات را از ۵ وزن به ۷ وزن رساندم و به فکر ورزش کشور و فرصت کسب مدال بودم. ما به فدراسیون، کمیته المپیک و وزارت ورزش در خصوص حضور در کسورهای اسلامی نامه زدیم، اما هیچ کسی توجه نکرد. حالا تیم ۴۰ نفره از ما می‌خواهند و ما هم می‌توانیم تیم ۵۰ نفر هم لیست بدهیم، اما باید تکلیف مشخص شود. کمیته المپیک همیشه بودجه می‌دهد، اما به فدراسیون می‌دهد و ما باید به دنبال پول بدویم. برای برگزاری مسابقات قهرمانی کشور با وجود عدم نیاز به مجوز فدراسیون به آنها اعلام کردیم، اما آنها توجه نکردند. از دکتر صالحی امیری درخواست می‌کنم بابت کیک بوکسینگ یک ریال بودجه به فدراسیون انجمن ورزشی پرداخت نکند.

وی در خصوص هدف اصلی خود گفت: هدف اصلی ما استقلال است و انجمن مستقل و غیرانتفاعی هستیم. حضور ما در فدراسیون برای حمایت از ورزشکاران بود که این کار نه تنها انجام نشد، بلکه دخالت هم شد.

نصیری در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، در خصوص اینکه انجمن‌ها تا قبل از مشکلات با فدراسیون‌ها هیچ اطلاع‌رسانی در خصوص فعالیت خود ندارند و هر وقت دچار مشکل می‌شوند به یاد نشست رسانه‌ای می‌افتند، گفت: تشکیلات ما مانند فدراسیون کار می‌کند، اما فدراسیون بخشنامه کرده است که اطلاع رسانی باید از طریق فدراسیون انجام شود. ما از زیر چتر بیرون آمدیم و دیگر به صورت مستقل عمل می‌کنیم. بعد از اتفاق و پناهنده شدن یکی از ورزشکاران کیک بوکسینگ، فدراسیون خواستار عدم پاسخگویی بود، اما ما پاسخ دادیم.

در ادامه نشست خبری جواد نصیری، رئیس انجمن موی‌تای اظهار داشت: بر اساس قانون مصوب ریاست جمهوری که رئیس جمهور و وزیر محترم آن را امضاء کرده‌اند، فدراسیون‌ها یک نهاد عمومی، غیردولتی با اختیارات محدود است. حرف ما این است؛ قانون را رعایت کنید. اگر ما هم غیرقانونی حرف می‌زنیم به ما بگویید. آیا ما ایرانی نیستیم و از کشور دیگر آمده‌ایم؟ همه ما به دنبال بالا بردن پرچم ایران عزیز هستیم. واکو می‌خواهد اعزام شود، می‌خواهد سنگ‌اندازی می‌کنند. پدر قهرمان جهان ما با من تماس گرفته و می‌گوید؛ آقای نصیری به موی‌تای شورای برون مرزی نمی‌دهند، حالا ما باید چه کار کنیم؟ اصلا حق با دوستان است؛ حداقل حرف ناصر نصیری و ورزشکاران ما را که مدال طلای مسابقات مختلف را کسب کرده‌اند را بشنوند. همین ورزشکارمان که امروز اینجا حضور دارد، در بازی‌های داخل سالن، دندان او شکست، بینی او شکست، با هزینه شخصی مشکلات خود را حل کرد و سه سال و نیم او بیکار بود. با دست خالی زندگی کرد. کیک بوکسینگ واکو برای ایران است، ما نوکر جامعه مویتای و کیک بوکسینگ واکو هستیم. حرف ما هم همین است، یک کلام، هرچه را برای خود می‌پسندید برای این انجمن‌های کیک بوکسینگ واکو، موی‌تای و انجمن‌های دیگر هم بپسندید.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط
آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها