روحانی: اگر کرونا و جنگ اقتصادی نبود، قیمت دلار زیر ۵ هزار تومان بود

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: روزهای اولیه تیرماه همواره برای ما یادآور روزهای سخت سال ۱۳۶۰ و همچنین جنایت متجاوزان در سال۱۳۶۶ است.

رییس‌جمهوری ادامه داد: دشمنان انقلاب و مردم هفتم تیرماه ۱۳۶۰ توطئه بزرگی را از سوی مزدوران و با بمب گذاری در مقر حزب جمهوری اسلامی علیه کشور طراحی کردند. جایی که معمولا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و وزیران و مسوولان قوه قضاییه و اجتماع عده‌ای از سه قوه بود که معمولا در روزهای یکشنبه غروب جمع می شدند و بحث می‌کردند و در آن جلسه درباره رییس جمهوری آینده بحث شود.

روحانی افزود: توطئه بزرگ علیه بزرگان این نظام که البته خسارت عظیمی بود می‌توانست بیشتر هم باشد چون بعضی از اعضا به دلایلی در آن جلسه حضور نداشتند. ششم تیرماه هم مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر در حالی که مشغول سخنرانی بودند مورد سوء قصد قرار گرفتند و ایشان در بیمارستان بستری شدند. برخی از عزیزان نیامده بودند و به عیادت مقام معظم رهبری رفته بودند. خود ایشان هم به خاطر این حادثه در آن جلسه نبود.  

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا،ایلنا، مهر و ایسنا بخوانید؛

* این واقعه فاجعه بزرگی و توطئه جهانی علیه ایران است. کشورهای بزرگ غربی در این توطئه و طراحی شرکت داشتند و منافقین به عنوان مزدوران آنها وارد عمل شدند. ظاهر آن بود که با آن انفجار، مجلس و دولت و قوه قضاییه از کار بیفتد. بنابراین کشور از هم می‌پاشد و آنها می توانند با شورش در داخل کشور نظام را از بین ببرند.

* دو عامل بسیار مهم این توطئه را بی اثر کرد تا نتوانند به هدف خود برسند.  امام (ره)  زنده و کنار مردم است هر مشکل و هر فاجعه ای به یک صورتی قابل حل است و امام به خوبی آن روزها را به خوبی مدیریت کرد.

*  شهید بهشتی مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی است. البته مظلومین دیگری هم بعد از ایشان شاهد بودیم ولی مظلومیت شهید بهشتی مظلومیت فوق‌العاده بود. تا کسی آن زمان در متن مسائل سیاسی نبوده باشد و امروز یک جوان بخواهد آن روز را در نظر بگیرد به نظر من قادر نیست این مظلومیت را درک کند.

* شهید بهشتی آنقدر مظلوم بود که در جلسات خصوصی نمی‌شد از او تعریف و دفاع کرد، در جلساتی که در طول انقلاب در ایام نهضت اسلامی ما همیشه در کنار هم و با هم بودیم حتی جلساتی که روحانیت داشت و شهید بهشتی و شهید مطهری آنجا حضور داشتند و حتی در مسجد، دانشگاه و هیچ‌کجا چنین مظلوم قابل دفاعی نبود.

* ما در تاریخ چنین چیزی ندیده بودیم که یک آدمی این همه مظلوم واقع شود و نتوان از او دفاع کرد. یعنی اینقدر جو را مسموم کرده بودند و کاری کرده بودند که هیچ‌کس توان و جرات نداشت و اگر هم می‌خواست دفاع کند همه بر سر وی می‌ریختند و می‌گفتند شما می‌خواهید از بهشتی دفاع کنید؟

* آن مظلوم بلندمرتبه و والا به مقامش رسید و واقعاً کشور و مردم ما مدیون زحمات ایشان هستند. ایشان از قبل از دهه ۴۰ یعنی از دهه ۳۰ دنبال ساختن نیرو بود هم  در میان جوان‌هایی که علوم جدیده را می‌خواندند دبیرستان و دانشگاه بودند و هم آنهایی که در حوزه علمیه قم درس می‌خواندند. 

* شهید بهشتی از سال ۴۰ مدرسه‌ای را در حوزه علمیه قم سرپرستی و رهبری کرد که در آن مدرسه علوم جدید و علوم قدیم با هم تدریس می‌شد و طراحی و برنامه‌های ریزی برای آن مدرسه انجام داده بود که در حوزه بی‌سابقه بود. 

* اینکه هر چند ماه یکبار همه باید امتحان کتبی و شفاهی بدهند و پایان سال کارنامه داشته باشند در حوزه معمول نبود و ایشان در سال ۴۰ این کار را در مدرسه علوی قم انجام داد که الحمدالله در این سال‌های اخیر تجدید بنا شده و در آینده به یاد آن بزرگواری که در آنجا در آن سال‌ها تلاش کرد مدرسه بسیار فعالی خواهد بود و هم اینکه جوان‌های بسیار زیادی را تربیت و به دانشگاه‌های داخل و خارج فرستاد.

* امیدواریم قوه قضاییه با بی طرفی کامل و بدون وابستگی به احزاب و جناح های سیاسی کار کند. آنچه می تواند قوه قضاییه را بشکند وابستگی جناحی است

*اگر کرونا و جنگ اقتصادی نبود قیمت دلار امروز زیر ۵ هزار تومان بود.

*{ با اشاره به جنگ اقتصادی}: امروز مردم ما باز هم در تروریسم دیگری مشغول مقاومت هستند، تروریسم اقتصادی؛ کاری که ترامپ علیه ایران به کار برد، از جنگ بالاتر بود. اینها کار ترور اقتصادی را انجام دادند و از ورود دارو و غذا نیز جلوگیری کردند و امروز جانشینان ترامپ هنوز راه ترامپ را ادامه می‌دهند. 

* در رأس اشخاصی که قصد داشتند برجام را نابود کنند، صهیونیست‌ها بودند. اسرائیل و صهیونیست‌ها بیشتری دشمنی را با برجام داشتند. بدترین دشمن ما صهیونیست‌ها هستند. من در اینجا تاکید می‌کنم که مردم ما پیروزی بسیار بزرگی را در این مدت به دست آوردند البته سختی زیادی را تحمل کردند اما جنگ بدون مجروح و ویرانی نیست. نتیجه این ایستادگی این شد که دولت جدید آمریکا در تبلیغات انتخاباتی خود گفت این کار ترامپ غلط بوده است.

* اگر بایدن امروز تسامح به اجرای برجام کند، به رای ملت خود خیانت کرده است. مردم ما متوقع هستند که این کار سریع تر و زودتر اجرایی شود و ما این کار را سریع‌تر باید انجام دهیم.

* دولت دوازدهم در این مسیر هیچ کوتاهی و تسامح و تساهلی را روا نداشته و با دقت از تمام فرصت‌ها استفاده کرده است. ما هیچ‌گاه دنبال سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای نبودیم و نیستیم و نخواهیم بود. تهمت‌ها بی‌اساس بوده است. برجام یکی از اسنادی است که نشان می‌دهد ما به دنبال فعالیت هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز خود هستیم. مردم باید بدانند که منشا فشاری که به آنها وارد شده کجا بوده است؛ دو عامل اصلی که موجب رنج و مشقت مردم بود، جنگ اقتصادی و کرونا بود.

* اگر این ۲ ویروس نبود رشد اقتصادی ما ۴۰۱ دهم بود، نرخ دلار زیر ۵ هزارتومان بود، رشد سرمایه‌گذاری منفی بود رشد ۴.۷ بود،  تولید ناخالص ۲۲ درصد بیشتر از امروز بود. ما بگوییم اگر این دو ویروس نبود شرایط کشور چگونه بود. این ها را نباید منکر شویم که عامل‌هایی باعث مشکلات شد و دولت در حد توان خودش به مزدبگیران کمک کرد، حالا ممکن است کسی بگوید این کافی نبوده است. از سال ۹۲ تا امروز متوسط حقوق کارکنان دولت ۵.۱ برابر شده است. متوسط سرانه پرداختی به خانواده‌های تحت پوشش ۱۲ برابر شده، متوسط حقوق بازنشستگان بیش از ۷ برابر شده؛ کار سختی بود اما ما در حد توانمان کار کردیم.

* حداقل حقوق کارگران ما هم ۵.۵ برابر شده است و این نشان می‌دهد ما نسبت به افراد در حد توان خود تلاش کردیم. حتی با این وجود که دولت در روزهای پایانی است در جلسات اقتصادی بحث این است که تامین ارز و سفارش کالاهای اساسی انجام شود تا مشکلی در بازار ایجاد نشود. پس دولت به مسئولیت خودش عمل می‌کند.

* امروز در جنوب کشور بحثی در خصوص حقوق کاگران صنعت نفت مطرح است که مشکلی در قانون بودجه به وجود آمده بود که من به کاگران صنعت نفت قول می‌دهم که مشکل آن ها حل خواهد شد و نمی‌گذاریم از نظر حقوق و دستمزد مشکل محدویتی داشته باشند. برخی از کارکنانی که در اختیار پیمان کاران هستند اگر مشکلاتی دارند به وزیرکار دستور می‌دهم پیگیری کند چرا که این ربطی به وزارت نفت ندارد. در اینجا اعلام می‌کنم هیچ مشکلی در تولید، انتقال و توزیع و صادرات نفت نداریم.

* ما همچنان در یکماه پایانی دولت طرح‌های بسیار مهمی را افتتاح خواهیم کرد که طرح‌های بسیار استراتژیک است؛ بزرگترین بیمارستان در همین هفته آینده افتتاح خواهد شد، همچنین در بخش‌های دیگر که مردم مطلع خواهند شد. امیدوارم بتوانیم در روزهای پایانی همچنان مثل روز اول خادم خوبی برای حل معضلات مردم باشیم.

2727

سیاسی

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی