متوفیان فعلی کووید-۱۹ از افراد واکسینه نشده هستند

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی یاهو نیوز، این تجزیه و تحلیل که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس انجام شده است، نشان داد: از بیش از ۸۳۵ هزار نفری که به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ در ماه مه در بیمارستان بستری شده بودند، کمتر از ۱۲ هزار نفر یعنی حدود ۰.۱ درصد، افرادی بودند که کاملا واکسینه شده بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس برای این تجزیه و تحلیل از داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا استفاده کرد. بر اساس نتایج این تحلیل، از ۱۸ هزار فوتی ناشی از کووید-۱۹ تنها ۱۵۰ نفر یا کمتر از ۰.۸ درصد افرادی بودند که کاملا واکسینه شده بودند.

دکتر «راشل والنسکی» مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گفت: واکسن های کرونا تقریبا ۱۰۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به موارد شدید این بیماری یا مرگ ناشی از آن موثر هستند؛ این بدان معنی است که تقریبا هر مرگ ناشی از کووید-۱۹ بسیار غم انگیز است زیرا در این مرحله تقریبا هر مرگ ناشی از این بیماری به ویژه در میان بزرگسالان قابل پیشگیری است.

داده های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا نشان می دهد که بیش از ۴۵ درصد تمام آمریکای ها کاملا علیه کرونا واکسینه شده اند اما گزارش روزنامه واشنگتن پست حاکی از آن است که میزان واکسیناسیون رو به کاهش است و آمریکایی های کمتری برای واکسینه شدن ثبت نام می کنند.

این در شرایطی است که مقامات ارشد بهداشت آمریکا از مردم این کشور می خواهند که واکسن بزنند زیرا گونه به شدت مسری «دلتا» ویروس کرونا که از هند نشأت می گیرد، به یک نگرانی فزاینده تبدیل می شود. بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی «بیزینس اینسایدر» ممکن است این گونه بتواند از محافظت ایجادشده توسط واکسن های کرونای موجود، فرار کند.

از زمانی که سازمان بهداشت جهانی تصمیم گرفت به جای نام کشورها از الفبای یونانی برای نامگذاری گونه‌های کرونا استفاده کند، نام کرونا دلتا در صدر اخبار قرار گرفت. دلتا همان گونه‌ای است که ابتدا اواخر ۲۰۲۰ در هند شناسایی شد و همین ماه، ۸۰ کشور در سراسر جهان از شناسایی آن خبر دادند. البته اخیرا گونه دلتا پلاس هم در هند شیوع پیدا کرده که شمار مبتلایان به آن هنوز کم است.

گونه دلتا کرونا با سرعت بالاتری شیوع پیدا می‌کند اما هنوز نمی‌دانیم دقیقا چگونه این کار را انجام می‌هد. با این حال سرعت سرایتش بسیار بالاتر از گونه آلفا، یعنی سویه‌ای است که در بریتانیا پیدا شد. انتظار می‌رود دلتا در آینده نزدیک در تمام جهان به گونه غالب تبدیل شود، موضوعی که نگرانی دانشمندان و مقامات را در پی داشته است.

والنسکی به شبکه خبری NBC News گفت که اطلاعات تاکنون نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن فایزر و مدرنا باید در برابر نوع دلتا واقعاً خوب عمل کنند؛ وی مردم را تشویق می کند تا در صورت عدم دریافت دوزهای دوم، دوزهای خود را دریافت کنند.

وی به ویژه نگران شهرستان هایی در سراسر آمریکا است که ساکنان آن نسبت به شهرستان های دیگر کمتر واکسینه شده اند. این محقق خاطر نشان کرد: تفاوت واضحی میان شهرستان های سراسر آمریکا در زمینه تزریق واکسن کرونا وجود دارد، در برخی از شهرستان ها تنها ۰.۱ درصد از اهالی آن واکسینه شده اند این در حالی است که ساکنان شهرستان های دیگر حدود ۱۰۰ درصد واکسن کرونا دریافت کرده اند.

والنسکی گفت: شهرستان هایی که میزان واکسیناسیون پایین تری دارند، در نتیجه ظهور گونه دلتا ویروس کرونا در معرض خطر شدید بروز یک شیوع دیگر قرار دارند. 

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.  ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد، نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد، اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

اولین بار، شرکت داروسازی فایزر آمریکا آبان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

علاوه بر این کشورهای زیادی همچون ایران، هند، روسیه، چین، انگلیس و کوبا وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده اند و موفقیت های چشمگیری در این زمینه کسب کرده اند. همچنین در حال حاضر در بسیاری از کشورها واکسیناسیون علیه ویروس کووید ۱۹ در حال انجام است.

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی