ترویج خلاقیت محوری و کار جمعی اصل مهم در آموزش است

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، الهام یاوری در آیین اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی فردوسی افزود: گزینش اصولی دانش آموزان دارای استعدادهای برتر و تربیت فراگیر دانش آموزان بر اساس سند تحول بنیادین باید به عنوان یک برنامه عملکردی در دستور کار مجموعه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان کشور قرار گیرد.

وی تاکید کرد: اگر سمپاد قرار است کاری برای پرورش دانش‌آموزان انجام دهد این کار باید آموزش برخاستن پس از افتادن باشد. هرچند این برخاستن با سختی و رنج همراه باشد. تسلیم نشدن و درس گرفتن از شکست و فراموش کردن آن، شخصیت دانش‌آموزان را شکل می‌دهد و راه جدیدی پیش روی آن‌ها باز می‌کند.

رییس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: ریشه‌های ما در این خاک فرو رفته و از آن تغذیه می‌کند و امکانات لازم را برای رشد و بالندگی و پیشرفت در حوزه‌های مختلف فراهم می کند.  ایران ما یکی از نمایندگان اصیل فرهنگ‎، تمدن و نوع نگاه به دنیا است و عمیق‌ترین ویژگی‌های انسانی از دیرباز در مردم ایران تجلی یافته است. هنرمندان، نویسندگان، اُدبا و شاعران، نمایندگان عمیق‌ترین و ارزشمندترین نگاه‌های انسانی به جهان هستند.

یاوری درباره ویژگی های فرهنگ ایرانی اسلامی، اظهار داشت: احترام آگاهانه، متعهدانه و شورمندانه به اهل بیت مساله‌ای است که هیچ ملت و قومی در آن به پای ایرانیان نخواهد رسید. خردورزی همراه با عملگرایی از ویژگی‌های بسیار ارزشمند ایرانیان است که در طول تاریخ ما را به افتخارات بسیار زیادی در خدمت به بشر رسانده است. علم‌آموزی و ارزش‌گذاری عمیق به علم نافع، ویژگی دیگری است که در مردم ایران به وفور پیدا می‌شود. مردان و زنان این خطه، سمبل‌ها و نمادهای تلاش و اراده هستند. ارادت و تعهد ویژه به حقیقت از ویژگی‌هایی است که در شاهنامه فردوسی روایت شده است.

وی افزود: فهم عمیق مردم در طول تاریخ باعث شده این ملت همیشه به دنبال راستی و حقیقت باشند و وقتی حقیقت را پیدا می‌کردند، مخلصانه در مسیر آن حرکت می‌کردند. معماری، خوشنویسی، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات، دانش مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و به ویژه حکمت و عرفان، گنجینه‌ بسیار گران‌بهایی از ثمرات ویژگی‌های ارزشمند مردم ایران است و باید این ویژگی‌ها را در خود و فرزندانمان به عنوان یک موهبت و مسئولیت تلقی کنیم.

رییس سازمان ملی پرورش استعداد درخشان گفت: این احساس که به خاطر ایرانی‌ بودنمان میراث‌دار یک فرهنگ ارزشمند و یک نگاه بسیار پرشکوه به جهان و خالق جهان هستیم، باید در همه ما نهادینه شود. بنابراین وظیفه ما است که در جهت غنا و تکمیل این حرکت ارزشمند فرهنگی و تمدنی، همه تلاش خود را به کار گیریم. ایرانیان تقدیر ارزشمندی دارند. البته در کنار سایر اقوام جهان که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند در یک داد و دهش فرهنگی و رساندن بشر به حقیقت مطلق، نقش بسیار مهم و کلیدی دارند.

یاوری با یادآوری کارکرد برگزاری جشنواره فرودسی، توضیح داد: جشنواره ملی فردوسی به عنوان یک بخش کوچک از این حرکت پرشتاب، تعبیر و تفسیر می‌شود و به اندازه تمدن باشکوه ایرانی خوب، ارزشمند و تأثیرگذار است. هر چند بخش کوچکی است، اما آینده درخشانی را دنبال می‌کند.

به گزارش ایرنا، جشنواره ملی ادبی فردوسی با حضور دانش آموزان برگزیده از سراسر کشور و جمعی از مسوولان کشوری و استانی برگزار شد.  اختتامیه این جشنواره در بخش های مختلف شعر، داستان کوتاه و داستانک، مقاله ادبی و نثر شاعرانه ششم تیر ماه برگزار شد. 

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی