توضیح جهانپور قانع‌کننده بود؟/ چرخش ویروس هندی دلتا در کشور

به گزارش خبرآنلاین، درحالی امروز بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته در کشور ۷۰۳۴ بیمار کووید-۱۹ شناسایی شدند و  ۱۲۳ بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند که ۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۷۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۴۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به خاطر این وضعیت است که پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفته موج پنجم شروع شده و شهرهای جنوبی کشور قرمز است و ۳۲ شهر قرمز داریم؛ «فیروزکوه و دماوند که در همسایگی تهران هستند قرمز هستند و تهران هم نمی‌تواند وضعیت عادی داشته باشد. در یک تا دو هفته آینده با موج جدیدی از بیماری در تهران مواجه خواهیم شد. ویروس جدیدی که در حال چرخش است به احتمال زیاد ویروس هندی دلتا است که کشورهای دیگر را هم درگیر کرده است و سرایت پذیری آن بسیار شدید است و هر شخص بیمار می‌تواند ۸ تا ۱۲ نفر را درگیر کند. امیدواریم این موج مثل موج های قبلی شدت نداشته باشد اما اگر تمهیداتی برای آن اندیشیده نشود با موج شدیدی از بیماری مواجه خواهیم شد.»

او همچنین ویروس دلتا، مطمئنا در تهران و شهرهای دیگر هم وجود دارد. 

با این حال، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه روند کرونا در کشور کاهشی است، از واکسیناسیون و تزریق حداقل دُز اول واکسن کرونا به همه گروه‌های هدف تا پایان سال جاری خبر داده است؛ « در ماه‌های آینده بیش از ۷ تا ۸ میلیون دز واکسن به صورت ماهانه از واکسن‌های داخلی در اختیار خواهیم گرفت؛ ضمن اینکه واکسن‌های خارجی نیز به دست‌مان خواهد رسید و فرآیند واکسیناسیون تسریع خواهد شد و دچار کمبود نخواهیم شد.» رئیسی از واکسیناسیون همه گروه‌های هدف تا پایان سال جاری خبر داد و گفت:‌ «گروه‌های هدف حداقل یک دز واکسن را دریافت خواهند کرد.»

همچنین، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نظارتی روی مراحل تولید و تحقیقات واکسن برکت وجود دارد، چون شنیده شده کارآیی این واکسن سی و هفت درصد است و اینکه بر اثر تزریق آن هم مواردی فوت کرده‌اند، اظهار کرد: «موضوع واکسن از موضوعات مهم کشور است. همکاران ما از نزدیک به طور روزانه اقدامات را رصد می‌کنند؛ چه در رابطه با صدور مجوزهای کمیته اخلاق و چه تست‌های بالینی در حال پیگیری هستیم. طبق بررسی همکاران ما واکسن برکت بالای ۹۲-۹۳ درصد ایمنی دارد و این موضوع مورد تایید کارشناسان است و مجوز لازم را هم از وزارت بهداشت و درمان دریافت کرده است.» وی ادامه داد: «ممکن است برخی از عوارض نسبت به برخی از واکسن‌ها ایجاد شود اما اینکه ثابت شود فوت بر اثر تزریق واکسن بوده است، چنین موضوعی نداشته‌ایم.»

محمدرضا رئوفی، دکتری فیزیولوژی پزشکی در پی نگرانی ها از نزدن دوز دوم واکسن در کشور، گفته که تاخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا سبب بی‌اثر شدن واکسن یا آسیب‌رسانی به سیستم ایمنی بدن نمی‌شود؛ «تزریق واکسن کرونا در یک بازه زمانی مشخص زده می‌شود، اما براساس نوع واکسن نیز این بازه زمانی تغییر می‌کند. معمولا ۲ تا ۴ هفته پس از تزریق دوز اول، دوز دوم واکسن کرونا نیز زده می‌شود، اما در صورت تاخیر در تزریق دوز دوم، اثربخشی واکسن کاهش ‌می‌یابد.»

توضیح جهانپور قانع‌کننده بود؟/ چرخش ویروس هندی دلتا در کشور

اما سازمان بهداشت جهانی امروز با اشاره به اینکه کشورهای ثروتمند در حال بازگشایی جوامع خود و واکسینه کردن جوانانی هستند که در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ قرار ندارند اما فقیرترین کشورها بی‌رحمانه بدون واکسن کرونا مانده‌اند، این یک شکست جهانی را محکوم کرد.

خبر دیگر امروز، واکنش جهانپور به اعتراضات درباره توییت اخیرش بود. مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت و سخنگوی سازمان غذاودارو، در بخشی از رشته توییت خود درباره انتقادها از قیمت بالای واکسن داخلی نوشته بود: «آسترزنکا مورد تایید WHO است چرا نمی آورید؟ آسترزنکا مرجوعی برخی کشورها است چرا می آورید؟ مجوز بدهید آسترزنکا بیاوریم برای کارگران، ۲۵۰ هزار تومان، هزینه را کارفرما می‌دهد! بعد:چرا آسترزنکا۳  دلار! است و واکسن ایرانی ۸ دلار؟ مرحوم شریعتی بخطا جای دگر درپی پفیوزان تاریخ می‌گشت.»

این توییت جهانپور با انتقادات زیادی در فضای مجازی روبرو شد و حتی گروهی از خبرنگاران اعلام کردند که قصد دارند از سخنگوی سازمان غذاودارو شکایت کنند. در مقابل سخنگوی سازمان غذاودارو با مقصر دانستن مافیای دارو می‌گوید که اصلا مخاطب توییتش خبرنگاران و مردم نبوده‌اند.

او در این رابطه به خبرآنلاین گفت: « این افراد قطعا لایق خیلی بیشتر از این‌ها هستند و من ابزار صحبت بیشتر درباره این موضوع را نداشتم و ادب اجازه نمی‌داد که بیشتر صحبت کنم.»

و در آخر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان بازار دارویی کشور در ایام کرونا به خوبی مدیریت شد، گفت: در ماههای آینده به تدریج از واکسن‌های خارجی بی‌نیاز می‌شویم و حتی این امکان هست که در پاییز و زمستان واکسن ایرانی ضمن ثبت در سازمان جهانی بهداشت، به دنیا صادر شود.

۲۳۵۲۳۵

جامعه

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی