روحانی:به واکسن داخلی کرونا افتخار کنیم/مخالف دوگانه سلامت-اقتصاد هستیم

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به سالروز شهادت شهید بهشتی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ اظهار کرد: روز هفتم تیر شهادت آیت الله شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش و همچنین روز قبل از آن سوء قصد به مقام معظم رهبری روز بسیار سختی برای مردم بود. در سال ۱۳۶۰ در چنین ایامی شرایط و روزهای بسیار سختی بر مردم گذشت.

رییس‌جمهوری از شهید بهشتی به عنوان یکی از مظلوم‌ترین چهره‌های تاریخ انقلاب یاد کرد و گفت: اتهامات بسیار ناروایی بر آن بزرگوار روا داشتند؛ او را غرب‌گرا و لیبرال  لقب دادند و به عنوان روشن‌فکری که اعمال و رفتارش و ویژگی‌هایش با موازین دینی فاصله دارد معرفی کردند.

روحانی اضافه کرد: حرف‌های ناصحیح و ناروایی که  در آن ایام نسبت به آن عزیز و بزرگوار گفته شد، عمدتا توسط آدم‌های التقاطی و منافقین و گروه‌های منحرف آن زمان شایع شده بود و البته این تبلیغات در جامعه و اجتماع هم بی‌تاثیر نبود و با اتهامات فراوان نسبت به این چهره ایجاد نفرت کرده بودند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و ایسنا بخوانید؛

* هم دشمنان خارجی و هم داخلی‌هایی که حالت نفاق داشتند و به زبان با انقلاب بودند، آنها هم نسبت به شهید بهشتی به دلیل توانمندی‌ها و مدیریت و عقلانیت و تشکیلاتی بودنش کینه داشتند. به دلیل این که شهید بهشتی یک چهره کاملا دنیا دیده بود. جهان و منطقه و غرب و شرق را می‌شناخت و به مکاتب فکری به خوبی واقف بود.

* شهید بهشتی نسبت به آینده کشور و جهان کاملا آینده‌نگری دقیق داشت و مجموع اینها باعث شده بود با شهید بهشتی به عنوان یک ستون و امید به آینده او را مورد حمله قرار دهند. این مسائل تا روز شهادت ایشان به نحوی ادامه پیدا کرد. اما شهادت ایشان شرایط را عوض کرد و بسیاری از مردم به ویژگی‌های این شخصیت به نام واقف شدند.

*{ با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و یارانش در هفته قوه قضاییه}: قوه قضاییه بار سنگین مسوولیت امنیت کشور و عدالت و آرامش مردم را بر عهده دارد.

* روند کرونا این هفته نسبت به هفته گذشته کاهش است، البته چند استان حالت ویژه‌ای دارند و یک مقدار استثنا هستند .استان‌های جنوبی، مانند بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان شرایط‌شان مقداری متفاوت است اما در بقیه استان‌ها روند نزولی بوده است.

* امروز هم شاهد خیز جدیدی نیستیم، البته نباید کاملاً نسبت به این مسئله مطمئن باشیم، باید مراعات‌ها را انجام دهیم. امروز در کشورهای مختلف جهان، در اروپا، روسیه، شرق آسیا موج جدیدی را شاهد هستیم.در اطراف خودمان در همسایگان شرقی و همسایگان غربی هم تا حدودی شاهد خیز و موج جدید هستیم به همین دلیل ما کاملاً باید مراعات کنیم.

* نمی‌توانیم نسبت به آینده با قاطعیت بگوییم که با خیز جدید دیگری مواجه نیستیم بنابراین باید احتیاط‌های لازم را در این زمینه انجام ‌دهیم.

*در مجموع کشور ما بعد از این ۱۶ ماه گرفتاری و ابتلای شدیدی که از پایان بهمن سال ۹۸ تا امروز با آن مواجه بوده، هم در مدیریت خود کرونا و این ویروس که عمدتاً بار بر دوش وزارت بهداشت، درمان و مدافعین سلامت در سراسر کشور بود و نیروهای مسلح، هلال احمر و دیگران  تلاش کردند آثار و تبعات کرونا را در جامعه کاهش بدهند.

* در کرونا، در اقتصاد، کسب و کار، اشتغال، فرهنگ، آموزش، گردشگری آثار بسیار شدیدی گذاشت. به طور طبیعی کشور ما هم با این آثار مواجه بوده است.

* در سه ماهه اول امسال، نسبت به سه ماهه اول سال گذشته از نظر صادرات غیرنفتی، ۶۹ درصد افزایش داشته است، بخش بزرگ این ۶۹ درصد افزایش، مربوط به بحث کرونا می‌شود. یعنی در سال ۹۹ به‌دلیل کرونا تقریبا صادرات ما با مشکلات بسیار زیادی مواجه شده بود الان این مشکلات کمتر شده، البته نه اینکه به صفر رسیده اما بسیار کمتر شده است.

* اینکه ما در سه ماهه اول توانستیم ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی داشته باشیم رقم بسیار خوبی است و نشان می‌دهد اجازه ندادیم دوگانگی که بعضی‌ها دنبال آن بودند به وجود بیاورند.

* دوگانه  سلامت و اقتصاد حرفی است که ما از روز اول هم با آن مخالف بودیم و می‌گفتیم این، دوگانگی دقیق و درست نیست. البته سلامت برای ما مهم‌تر و اول است اما در عین حال در کنار مراعات پروتکل‌ها می‌توان فعالیت‌های اقتصادی را هم انجام داد.

* ما در مقاطعی ناچار شدیم کسب و کار را برای یکی دو هفته و حتی گاهی بیشتر، تعطیل کنیم اما در عین حال به طور کلی فعالیت‌های اصلی اقتصادی ما ادامه داشت.

* فروردین سال ۹۹ عده‌ای می‌گفتند همه کسب و کارها را برای یکی دو ماه به طور کامل قرنطینه و تعطیل کنیم . هیچ‌کس هم فکر نمی‌کرد که اگر تعطیل کامل کنیم، غذای مردم چه می‌شود.

* در زمان تعطیلات کامل باید همه مسائل را در نظر گرفت، در زمان تعطیلی کامل برق، آب، سوخت، انرژی را باید درنظر گرفت. ولی صحبت‌هایی بدون محاسبه گفته می‌شد. تلفیق این مسائل سخت بود. وقتی گفته می‌شود فعالیت اقتصادی و آموزش انجام شود و پروتکل‌های بهداشتی نیز هم رعایت شود، ناچار شدیم آموزش در فضای مجازی انجام شود. گاهی اوقات مجبور شدیم که امتحانات را به حضوری برگزار کنیم.

*{ با اشاره به برگزاری آزمون سراسری}: کنکور را هم ما قبول کردیم ولی عده‌ای مخالفت کردند و حتی با لحنی تند با ما برخورد کردند که چرا کنکور و امتحانات را باز گذاشتید. اما ما گفتیم که نباید سرنوشت میلیون‌ها جوان را برای یک یا دو سال کاملا به هم بزنیم. زیرا این امکان وجود دارد که هم پروتکل‌ها را رعایت کرد و هم امتحانات را برگزار کرد و وزارت بهداشت و درمان از نحوه برگزای امتحانات سراسری بسیار راضی بود.

* در زمان برگزاری آزمون سراسری برای افراد مبتلا به کرونا اتاق ویژه‌ای در نظر گرفته شد، در مجموع کار بزرگی در این زمینه انجام گرفت که ما بتوانیم آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی کرونا را به حداقل برسانیم. البته نمی شود آن را به صفر رساند. اما این موضوع را به حداقل رساندیم و پایه گذاری‌های خوبی هم انجام شد.

*دوران کرونا نشان داد که بخشی از آموزش را حتی در شرایط عادی می‌توان در فضای مجازی برگزار کرد. بخش عمده‌ای از آموزش در برخی از رشته‌ها نیز باید حضوری باشد و چاره‌ای هم در این باره نیست. ولی ما در آینده هم می توانیم از این فضای مجازی استفاده کنیم.

*{ با اشاره به نظر گرفتن بسته جامع حمایتی }: این بسته حمایتی در حد توان کشور بود که در مدت زمان چهار – پنج ماه به صورت ویژه برای مردم پرداخت کردیم. در این بسته حمایتی هم وام به مردم پرداخت کردیم و هم در بخش مسکن تا حدودی به مردمی که مستاجر بودند، کمک کردیم و در بخش مالیات و همچنین بدهی‌های مردم در بخش‌های آب، برق و امثال آن در مقاطعی مهلتی در نظر گرفتیم.

* از روز اول که ویروس وارد کشور شد، یکی از راه های مقابله با آن واکسن بود. معمولا واکسن زمانی از حداقل ۲ سال تا حداکثر ۲۰ سال دارد. به هر حال واکسن تا زمان اطمینان از قابل استفاده بودن فراز و نشیب های فراوانی دارد. بنابراین در زمینه واکسن دو مساله مهم وجود داشت؛ یکی این که واکسن تاثیرگذار باشد و دیگری این که بی‌خطر باشد بنابراین واکسن کار آسان و ساده ای نبود که همه دنیا تلاش کردند و وارد عمل شدند. 

* از روز اول ایران وارد عمل شد. ما در همان ماه‌های اولیه دو جلسه با همه افراد و شرکت‌هایی که در کار واکسن بودند برگزار کردیم. تصمیم ما این شد که به همه آنها کمک کنیم.  تی بعضی ها به من گفتند که آنها پلتفرم های مختلفی دارند یک پلتفرم را انتخاب کنید و بقیه را تعطیل کنید. گفتیم بگذارید هرچند پلتفرمی که هست، کار کنند و ما مشکلی نداریم آنها تداخلی ندارند و ما هم از لحاظ کمک به آنها مشکلی نداریم. هر زمان که مناسب بود به آنها مجوز فعالیت داده شود.  

* تولید واکسن داخلی تصمیم درستی بود که اتخاذ شد. خیلی‌ها نامه نوشتند که تولید واکسن داخلی وقت تلف کردن است چرا که تولید واکسن به این زودی‌ها نیست و نمی‌شود ساخت. مگر با یک سال و دوسال می شود واکسن ساخت. بعضی ها هم می‌گفتند باید آنها را تشویق کنیم که ما راه دوم را که هم تشویق و هم کمک بود، را انتخاب کردیم تا به یک نقطه مطلوب برسیم.

* زمانی که شرکت‌های داخلی و دانش‌بنیان و متخصصین تحقیقات خود را برای تولید و ساخت واکسن آغاز کردند، عده ای به میدان آمدند که نباید واکسن خارجی بخریم که گفتیم این حرف هم نادرست است. گفتیم از هر جایی که وزارت بهداشت اجازه داد و اطمینان پیدا کردیم و دنیا هم اعتماد پیدا کرد، واکسن خارجی را  در حد توان خریداری می کنیم. بنابراین در کواکس هم ثبت نام کردیم پیش پرداخت دادیم.

* این تصمیمات،‌ تصمیمات استراتژیک و حساسی بود که اتخاذ شد چرا که عده‌ای در کشور مخالف خرید واکسن از خارج بودند و می‌گفتند که باید داخل را تقویت کنید.ما دیدیم که واکسن های خارجی نسبت به واکسن‌های داخلی زودتر دست ما را می‌گیرد و ساخت داخلی کمی زمان می‌برد.

* اولین واکسن خارجی که در ایران تزریق شد ۲۱ بهمن سال ۹۹ بود یعنی ۶ ماه پیش ما واکسن خارجی استفاده کردیم که بعد از این مدت به واکسن داخلی رسیدیم. به نظر شما آیا می‌توانستیم در این مدت ۶ ماه کاری انجام ندهیم و افراد زیادی از بین بروند. 

* نخستین گروهی که واکسن را دریافت کردند، مدافعین سلامت بودند. وقتی مدافعین سلامت واکسن را دریافت کردند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آرامش بوجود آمد چرا که آنها در خط مقدم بودند و با محیط آلوده سروکار داشتند که کار بسیار درستی بود.

* با وجود واکسن داخلی باز هم به واکسن خارجی نیاز داریم چرا که واکسن داخلی به اندازه کافی نیست. ممکن است تا چند ماه دیگر به نقطه‌ای برسیم که نیاز به واکسن خارجی نداشته باشیم. آن زمانی که رسیدیم دیگر وارد نمی‌کنیم. شاید شرایطی پیش بیاید که حتی بتوانیم واکسن صادر کنیم.

* در زمینه تولید واکسن کرونا به نتایج خوبی دست یافتیم، پلتفرم برکت با پلتفرم پاستور متفاوت است، اما هر دو به یک نتیجه رسیدند و هر دو مجوز تزریق دارند. پلتفرم‌های  دیگری همانند اسپونتیک داخلی داریم که ممکن هفته‌های آینده وارد بازار شود. چند نوع واکسن دیگر مانند فخرا و رازی  هم ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌های آینده وارد بازار شود.

*  واکسن کرونا با تنوع خوب و پلتفرم‌های متفاوت  وارد بازار شده و این کار بسیار خوبی بود. علاوه بر این ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز  واکسن از کواکس خریدیم که مقدار کمی وارد شده و ۱۰ میلیون دز از کشور دیگری خریداری کردیم که سازمان هلال احمر واسطه بوده است.

*{ با اشاره به خرید واکسن از کشورهای چین و روسیه}: کشور ما ده‌ها میلیون دز واکسن نیاز دارد. اگر ۶۰ میلیون نفر در کشور بخواهند واکسینه شوند نیاز به ۱۲۰ میلیون دز واکسن داریم و اگر دز سومی هم در ماه‌های آینده مورد نیاز باشد  به۱۸۰ میلیون دز واکسن نیاز است. 

* نیاز کشور به واکسن کرونا  ۱۸۰ تا ۲۰۰میلیون دز است، در حال حاضر در حال خرید واکسن خارجی هستیم و در داخل هم کار تولید در دستور کار شرکت های داخلی قرار دارد.

*{ با اشاره به قیمت متفاوت واکسن کرونا}: وزارت بهداشت با توجه به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته، ساخت واکسن کرونا را محاسبه قیمت می‌کند . این موضوع جای دعوا و نزاع نیست، البته هنوز قیمت دقیقی بیان نشده و مبنای ما ریالی است نه ارزی، این هم دوگانگی بیخود است که در جامعه شروع شده است.

*باید به واکسن داخلی افتخار کنیم، دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان ما با حضور در میدان ساخت واکسن را به ثمر رساندند.این افتخار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است که راه طولانی را در مدت کوتاهی طی کرده و این واکسن هم قابل قبول بوده و تایید شده است.

* اقدام رهبر انقلاب در ترزیق واکسن داخلی تشویق فوق العاده موثری برای دانشمندان ما بود. یک وقتی در زمان جنگ یک آقایی کار بزرگی برای ما انجام داده بود. این دانشمندن با عده‌ای از عزیزان سه ماه شبانه‌روز در یک سوله ماندند تا به آنچه که مورد نظر ما بود برسند و این کار را انجام دادند. وقتی این کار تمام شد، بحث شد که چگونه کسی را که سه ماه شبانه روز با یاران خود در سوله مانده‌اند و این کار بزرگ را به ثمر رسانده‌اند را تشویق کنیم. وزیر دفاع وقت، آن آقا را خدمت امام (ره) برد و به ایشان معرفی کرد امام (ره) پیشانی این دانشمند را بوسید. بعد از آن این فرد هر تشویقی که ما خواستیم بکنیم قبول نکرد و می‌گفت من این تشویق و بوسه امام (ره) را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم. امام پیشانی مرا بوسیده این بزرگترین تشویق زندگی من است و بالاترین ارزش را برای من دارد. گاهی وقت‌ها  تشویق‌های معنوی وجود دارد که با مسائل مادی قابل مقایسه نیست. دانشمندانی که این همه تلاش شبانه‌روزی کردند برای اینکه به واکسن رسیدند حالا شما میلیاردها هم به اینها پول می‌دادید و آنها را تشویق می‌کردید، تا اینکه رهبر معظم انقلاب خودشان گفته‌اند من می‌خواهم از این واکسن استفاده کنم و این تشویق خیلی بزرگی است.

* دیروز مقام معظم رهبری از واکسن داخلی استفاده کردند. گرچه ماه‌های پیش این بحث را داشتیم همان طور که خودشان فرمودند اوّلاً صبر کردند تا زمانی که همه افراد بالای ۷۰ سال ترزیق واکسن کردند و رهبر انقلاب هم حتی یک زودتر این کار را انجام ندادند با اینکه می‌توانستند از واکسن خارجی استفاده کنند، اما ترجیحا از واکسن داخلی استفاده کردند.

* اقدام رهبری انقلاب در ترزیق واکسن داخلی تشویق فوق العاده موثری برای دانشمندان ما بود.

* این قدردانی و سپاس بزرگی است از همه شرکت‌های دانش‌بنیان و همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند. این تشویق برای همه واکسن‌های داخلی ما است که توسط رهبر معظم انقلاب انجام گرفت و ما از ایشان سپاسگزاری و قدردانی می‌کنیم.

* رهبر معظم انقلاب همواره برای علم، دانش، تحقیقات، فناوری مشوق بسیار بالایی بوده‌اند و به عناوین مختلف تشویق کرده‌اند. الحمدالله امروز فضایی که در کشور ما هست فضای علم و دانش و تلاش و فناوری و اختراع است که جای خود دارد و کار بسیار ارزشمندی بود که توسط مقام معظم رهبری انجام شد.

*من خیلی امیدوار هستم که تا پایان این دولت که ۴۰ چند روز بیشتر باقی نمانده بتوانیم واکسن را به افرادی که سن بالا دارند و افرادی که شرایط شان به گونه‌ای است که زندگی‌شان پرریسک است، تزریق کنیم.

* زمانی که دولت را تحویل می‌دهیم نه فقط دو واکسن، بلکه ان‌شاءالله ۴-۵ واکسن داخلی ما هم کاملاً آماده تحویل به بازار باشد و شرایط ما شرایطی باشد که مردم با تزریق این واکسن آرامش پیدا کنند.

*{ با تاکید بر اهمیت توامان سلامت و آرامش روحی و روانی}: امیدوارم بتوانیم رسالت و وظیفه خودمان را تا روز و ساعت آخر ادامه دهیم و ادامه کار را هم انشالله دولت بعدی ادامه خواهد داد.

2727

سیاسی

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی