اهدای جایزه اسکار افتخاری به ساموئل ال‌جکسون

دیوید روبین رئیس آکادمی اسکار از اهدای اسکار افتخاری به ساموئل اِل جکسون هنرپیشه رنگین‌پوست آمریکایی، لیو اولمان بازیگر و کارگردان نروژی و اِلِین مِی بازیگر و کارگردان آمریکایی خبر داد. این جوایز که زمانی بخشی از برنامه پخش تلویزیونی مراسم اسکار بودند، ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ۱۴۰۰) در مراسمی جداگانه در لس‌آنجلس به برگزیدگان اهدا خواهند شد.  

روبین تصریح کرد: ساموئل جکسون یک نماد فرهنگی است که هنر قدرتمندش در تمام ژانرها و بین تمام نسل‌ها و مخاطبان در سراسر جهان بازتاب داشته، رویکرد جسورانه و سازش ناپذیر الین می به فیلمسازی به عنوان یک نویسنده، کارگردان و بازیگر امروز به همان رسایی همیشه بین سینمادوستان طنین انداز است و شجاعت و شفافیت احساسی لیو اولمان نیز نقش‌آفرینی‌هایی عمیق را برای مخاطبان به ارمغان آورده است.   

این جوایز افتخاری برای قدردانی و تجلیل از دستاوردهای فوق العاده در یک عمر فعالیت هنری، کمک‌های استثنایی به وضعیت علم و هنر تصاویر متحرک یا ارائه خدمات ارزنده به آکادمی اسکار به این سه چهره هنری اهدا می‌شود.

هیچکدام از این سه نفر در طول فعالیت هنری خود تاکنون جایزه اسکار دریافت نکرده‌اند؛ جکسون یک بار در سال ۱۹۹۴ برای بازی در فیلم داستان عامه پسند به کارگردانی کوئنتین تارانتینو نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد اما رقابت برای این جایزه را به مارتین لاندو واگذار کرد. فیلم‌هایی که این هنرپیشه ۷۲ ساله آمریکایی در آنها بازی کرده، در مجموع ۲۷ میلیارد دلار در گیشه فروش کرده‌اند. از جمله این فیلم‌ها می‌توان به کار درست را بکن (۱۹۸۹)، پارک ژوراسیک (۱۹۹۳)، جنگوی زنجیرگسسته (۲۰۱۲) و جان سخت ۳ (۱۹۹۵) اشاره کرد.

الین می ۸۹ ساله با فیلمنامه بهشت می‌تواند صبر کند (۱۹۷۸) و رنگ‌های اصلی (۱۹۹۹) دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد اما در دریافت این جایزه ناکام ماند. اولمان نیز یک بار با فیلم چهره به چهره (۱۹۷۶) به کارگردانی اینگمار برگمان کارگردان سرشناس سوئدی و یک بار با فیلم مهاجران ساخته یان تروئل به رقابت برای دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن راه پیدا کرد اما در این راه توفیقی نیافت.

۵۸۵۸

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی