احتمال صعود ایران در خاک عربستان!

نحوه برگزاری مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی 2022 قطر، به یک چالش و بحران برای کنفدراسیون فوتبال آسیا تبدیل شده است و هر روز اخباری درخصوص مکانیزم برگزاری این مرحله از مسابقات مخابره می شود.

در حالیکه کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل شکایت اسپانسرهای مالی و برای جبران خسارات ناشی از برگزاری متمرکز مرحله دوم مقدماتی جام جهانی و همچنین حضور تماشاگران و برقراری عدالت میان تیم های شرکت کننده، قصد داشت مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی را به صورت رفت و برگشت برگزار کند، اکنون مخالفت سه کشور ژاپن، استرالیا و چین با این مکانیزم برگزاری، دیدارهای دور پایانی را تحت الشعاع قرار داده است.

روزنامه الاقتصادیه عربستان در شماره امروز نوشت در صورتی که برخی از فدراسیون های فوتبال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از میزبانی تیم های دیگر در خاک خود خودداری کنند، فیفا و AFC یک برنامه جایگزین برای برگزاری دور پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 تهیه کرده اند.

طرح کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی مسابقات به صورت متمرکز، مورد استقبال کشور عربستان قرار گرفت ضمن اینکه امارات نیز از برگزاری مسابقات گروهی خود در خاک این کشور استقبال کرد و از آنجایی که دو کشور عربستان و امارات در یک سید قرار دارند و آنها در مراسم قرعه کشی در یک گروه قرار نمی گیرند، توانایی برگزاری متمرکز دیدارهای گروهشان در خاک کشورشان را دارند.

الاقتصادیه در ادامه نوشته است که فیفا و AFC ترجیح می دهند با فدراسیون هایی که حاضر به برگزاری مسابقات در خاک خود نیستند، مذاکره کنند. علت این امر نیز پاسخ به درخواست ارائه شده توسط شرکت های حامی مالی برای مسابقات مقدماتی جام جهانی است که صدها میلیون خسارت و زیان را به دلیل برگزاری مرحله قبلی مقدماتی جام جهانی به صورت متمرکز متحمل شده اند، بوده است.

احتمال صعود ایران در خاک عربستان!

سه کشور ژاپن، استرالیا و چین تاکنون از برگزاری هرگونه مسابقه در خاک خود خودداری کرده اند و ترجیح می دهند بازی های خود را در کشور دیگری انجام دهند. ژاپنی ها مسابقات المپیک را در پیش دارند و مدت هاست که مردم این کشور نسبت به میزبانی چشم بادامی ها در این رقابت ها معترض هستند و این کشور قصد ندارد وارد بحران جدیدتری شود و قصد میزبانی از تیم های همگروهی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی را ندارند.

چینی ها نیز مدت هاست به دلیل قوانین سخت گیرانه دولت این کشور، با مشکلات بزرگی در برگزاری مسابقات مواجه شده اند. در حالیکه این کشور میزبان گروه نخست از مرحله قبلی مقدماتی جام جهانی بود، به دلیل عدم صدور ویزا برای دو همگروهی آنها یعنی سوریه و مالدیو، کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی را از این کشور گرفت و بازی ها را در امارات برگزار کرد. حتی هم اکنون که مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در حال برگزاری است، تیم های چینی به دلیل قوانین سخت گیرانه مبارزه با کرونا، با بازیکنان جوان خود در این تورنمنت شرکت کرده اند و به همین دلیل، این تیم قصد ندارد در دور پایانی مقدماتی جام جهانی میزبان باشد.

استرالیا نیز که از چند وقت پیش مشکلاتش با برگزاری مسابقات مختلف فوتبالی را اعلام کرده است. تیم های باشگاهی این کشور از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف داده اند و طبیعی است که استرالیا از میزبانی دیدارهایش در مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی امتناع ورزد. البته به گفته منابع خصوصی به الاقتصادیه، فیفا و AFC پس از اعلام قرعه کشی مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی در تاریخ 10 تیر، مذاکرات خود را با کشورهای در حال امتناع برگزار می کنند.

احتمال صعود ایران در خاک عربستان!

در صورتی که مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی به صورت متمرکز نیز برگزار شود، به نظر می رسد ایران شانس بالایی برای صعود داشته باشد. همین چند ماه پیش بود که مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در امارات، عربستان و هند برگزار شد و 3 تیم از چهار نماینده ایران راهی مرحله بعد شدند.

استقلال که در خاک عربستان به مصاف حریفان قدرتمند خود رفته بود، به عنوان صدرنشین صعود کرد، تراکتور در امارات راهی دور بعد شد و پرسپولیس نیز در هند با اقتدار و صدرنشین به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد پس به نظر می رسد برگزاری بازی ها به صورت متمرکز حتی در عربستان، شانس تیم ملی را برای صعود افزایش می دهد چرا که دیگر خبری از سفرهای دور و دراز به شرق آسیا و یا اقیانوسیه نخواهد بود.

طبق ادعای روزنامه الاقتصادیه، دو گزینه برای برگزاری مسابقات مقدماتی به صورت گروهی مطرح شده است. به طوری که تیم ها برای مدت ده روز با هم دیدار می کنند و در طی آن هر تیم دو مسابقه را انجام می دهد. گزینه دوم نیز بدین صورت است که مرحله رفت به صورت کامل و پشت سر هم برگزار شود و دور برگشت نیز دو ماه دیگر به انجام برسد.

باید دید در نهایت و پس از قرعه کشی مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی، فیفا و AFC چه سناریویی برای برگزاری مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی دارند. لازم به ذکر است که در صورت برگزاری متمرکز این بازی ها در کشورهای عربستان و امارات، تماشاگران نیز توانایی حضور در استادیوم ها را دارند که این مسئله به سود کشورهای میزبان خواهد بود.

258 251

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی