تاکید وزارت علوم بر تفکیک بودجه فرهنگی از سایر هزینه‌های دانشگاهی

رشید جعفرپور در گفت و گو با خبرنگار علم و آموزش ایرنا درباره افزایش سه درصدی بودجه فرهنگی دانشگاه ها، اظهار داشت: بودجه های فرهنگی تا قبل از سال ۱۴۰۱ دارای ۲ مشکل عمده بودند؛ عدد این بودجه ها پایین بود و در مقیاس عددهایی که در دانشگاه برای بودجه های پژوهشی و عمرانی در نظر گرفته می شد، بودجه فرهنگی چشمگیر نبود. مشکل دوم این بود که بودجه فرهنگی با بودجه های دیگر مانند رفاهی، تربیت بدنی، دانشجویی و مشاوره به صورت ترکیبی به دانشگاه ها اختصاص داده می شد.

وی افزود: ترکیبی بودن این بودجه ها، دست مدیران فرهنگی دانشگاه ها را می بست و دست مدیران دیگر را برای تعیین اولویت ها باز می گذاشت. به عنوان مثال، مدیران دیگر بخش ها بر این باور بودند تا زمانی که بحث های مشاوره ای، تأمین خوابگاه و غذا مهم باشد چرا باید این بودجه ها در بخش فرهنگی هزینه شود.

قائم مقام معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به ابلاغ یک دستورالعمل از سوی قائم مقام وزیر علوم به دانشگاه ها، خاطرنشان کرد: این مشکل در ساختار وزارت علوم وجود داشت اما وزیر علوم دستور ابلاغ تفکیک این بودجه را به دانشگاه ها صادر کرد. بر این اساس، ردیف بودجه فرهنگی باید در دانشگاه ها مشخص شده و از بودجه های دیگر جدا باشد تا تکلیف روسای دانشگاه ها در استفاده از این بودجه مشخص شود. از این رو، سه درصد کل بودجه دانشگاه را به بودجه فرهنگی اختصاص دادند.

جعفرپور با بیان اینکه سه درصد در کل بودجه دانشگاه ها عدد بزرگی محسوب می شود، با ذکر مثالی یادآور شد: اگر بودجه دانشگاهی هزار میلیارد تومان تعیین شود، سه درصد بودجه فرهنگی برجسته تر خواهد شد. بر این اساس، اواخر سال گذشته قائم مقام وزیر علوم با صدور بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها ابلاغ و تاکید کرد که در قرن جدید یک تحول در حوزه های فرهنگی صورت بگیرد و به طور مشخص، معاونان فرهنگی دانشگاه ها تلاش کنند این بودجه را از سر جمع بودجه دانشگاه احصا و در حوزه فرهنگی هزینه کنند.

وی ادامه داد: این موضوع همچنین در نشست های روسای دانشگاه ها از سوی وزیر علوم مطرح شد و مسوولان برای استقلال این بودجه قانع شدند؛ همچنین در نشست هایی که با معاونان فرهنگی دانشگاه ها برگزار کردیم این موضوع یادآوری شد.

قائم مقام معاون فرهنگی وزارت علوم درباره رقم بودجه فرهنگی سال ۱۴۰۱، تاکید کرد: رقم کلی بودجه فرهنگی مشخص نیست زیرا رقم بودجه مصوب شده بالا و رقم های اختصاص یافته پایین است؛ بنابراین عدد مشخصی ندارد. 

اولویت اختصاص بودجه فرهنگی

وی درباره اولویت هزینه‌کرد بودجه فرهنگی، گفت: چند سند کلی در حوزه فرهنگی داریم که جهت گیری کلان مباحث فرهنگی را مشخص می کند و اقتضائات دانشگاه ها هم محسوب می شود. در این زمینه می توان به سند دانشگاه اسلامی اشاره کرد که جهت گیری فرهنگی را مشخص می کند. همچنین راهبردهایی را معاونت فرهنگی وزارت علوم و دانشگاه ها در قالب سند راهبردی دارند که اولویت های اصلی را مشخص می کند. از سوی دیگر، جشنواره های ثابتی مانند رویش، حرکت، تشکل ها و نشریات دانشگاهی داریم که بر اساس همان راهبردهای تعیین شده است.

به گفته جعفرپور، رویکرد مردمی دولت سیزدهم، روحیه جهادی، اردوهای راهیان نور و جهادی است که از دیگر اولویت های بودجه فرهنگی به شمار می آید. از همه روسای دانشگاه ها و به خصوص معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها خواستیم در سال جاری تا حدی که ممکن است بودجه فرهنگی در جای خود هزینه شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها