جزییاتی از مقابله با پیری و فناوری جوان‌سازی پوست

گروه ایرنا زندگی – اکنون محققان کمبریج که این جوانسازی را انجام داده اند معتقدند که می توانند همین کار را با سایر بافت های بدن انجام دهند. هدف نهایی ابداع درمان هایی برای بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و اختلالات عصبی است. این فناوری بر اساس تکنیک هایی ساخته شده است که بیش از ۲۵ سال پیش برای پرورش اولین گوسفند همانند سازی شده  به نام «دالی» (Dolly) استفاده شده است.

جزییاتی از مقابله با پیری و فناوری جوان‌سازی پوست

پروفسور «ولف ریک» رییس این تیم از موسسه «بابراهام» در کمبریج گفت، امیدوار است که در نهایت بتوان از این تکنیک برای سالم تر نگاه داشتن افراد برای مدت طولانی‌تر در حین افزایش سن آنها استفاده کرد.

وی گفت: بسیاری از بیماری های رایج با افزایش سن بدتر می شوند و کمک کردن به مردم در این زمینه بسیار هیجان انگیز است. با این حال  پروفسور رایش تاکید کرد که این کار، که در مجله eLife منتشر شده است، هنوز در مراحل اولیه است. وی گفت که چند مشکل علمی وجود دارد که باید قبل از اینکه این کار از آزمایشگاه وی خارج و به کلینیک منتقل شود، بر آنها غلبه کند.

اما وی گفت که نشان دادن امکان جوانسازی سلولی برای اولین بار یک گام مهم رو به جلو بود.خاستگاه این تکنیک از دهه ۱۹۹۰ سرچشمه می گیرد، زمانی که محققان در موسسه Roslin در خارج از ادینبورگ روشی را برای تبدیل سلول غده پستانی بالغ گرفته شده از یک گوسفند به یک جنین ابداع کردند. این کار منجر به خلق گوسفند شبیه سازی شده «دالی» شد.

هدف تیم Roslin ایجاد کلون‌هایی از گوسفند یا در واقع انسان نبود، بلکه استفاده از این تکنیک برای ایجاد سلول‌های بنیادی جنینی انسان بود.آنها امیدوار بودند که این سلول ها بتوانند به بافت های خاصی مانند ماهیچه، غضروف و سلول های عصبی تبدیل شوند تا جایگزین قسمت های فرسوده بدن شوند.

تکنیک دالی در سال ۲۰۰۶ توسط پروفسور «شینیا یاماناکا» در دانشگاه کیوتو ساده تر شد. این روش جدید که IPS نام دارد شامل افزودن مواد شیمیایی به سلول های بالغ برای حدود ۵۰ روز بود. این کار به بروز تغییرات ژنتیکی منجر شد که سلول های بالغ را به سلول های بنیادی تبدیل کرد.

جزییاتی از مقابله با پیری و فناوری جوان‌سازی پوست

در هر دو تکنیک Dolly و IPS، سلول های بنیادی ایجاد شده باید دوباره در سلول ها و بافت های مورد نیاز بیمار رشد کنند. البته این کار دشوار است و علیرغم چند دهه تلاش، استفاده از سلول های بنیادی برای درمان بیماری ها در حال حاضر بسیار محدود است.

تیم پروفسور ریک از تکنیک IPS بر روی سلول های پوستی یک زن ۵۳ ساله استفاده کردند. اما آنها حمام شیمیایی را از ۵۰ روز به حدود ۱۲ کوتاه کردند. دکتر دیلگیت گیل با شگفتی متوجه شد که این سلول ها به سلول های بنیادی جنینی تبدیل نشدند – بلکه به سلول های پوستی جوانی تبدیل شدند که به گونه ای به نظر می رسیدند و رفتار می کردند که گویی سلول های پوستی یک جوان ۲۳ ساله هستند.

وی گفت: روزی را که این نتایج را مشاهده کردم به یاد دارم و اصلاً باور نمی کردم که برخی از سلول ها ۳۰ سال از آنچه قرار بود جوان تر شده باشند، روز بسیار هیجان انگیزی بود!

البته از این روش نمی توان بلافاصله در درمانگاه ها استفاده کرد چرا که روش IPS خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. اما پروفسور ریک مطمئن بود که اکنون مشخص شده است که امکان جوان سازی سلول ها وجود دارد، اکنون محققان گروه وی می توانند روش جایگزین و ایمن تری پیدا کنند.

وی گفت: هدف بلند مدت این است که طول سلامتی انسان را به جای طول عمر افزایش دهیم تا افراد بتوانند به روشی سالم تر پیر شوند.پروفسور ریک می گوید برخی از اولین کاربردها این روش می تواند تولید داروهایی برای جوان سازی پوست در افراد مسن در قسمت های بریده شده یا سوخته بدن به عنوان راهی برای تسریع بهبودی باشد.

محققان با نشان دادن اینکه سلول های پوستی جوان شده آنها در آزمایش های شبیه سازی زخم با سرعت بیشتری حرکت می کنند، نشان داده اند که این کار در اصل امکان پذیر است.

محققان در گام بعدی می خواهند مشاهده کنند که آیا این فناوری بر روی بافت های دیگر مانند ماهیچه، کبد و سلول های خونی نیز کار می کند یا خیر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها