جوانسازی پوست زن ۵۳ ساله به ۳۰ ساله توسط دانشمندان کمبریج!

‌پژوهشگران دانشگاه کمبریج موفق شدند سلول‌های پوست یک زن ۵۳ ساله را جوان‌سازی کنند و آن‌ها را به وضعیت پوست در ۲۳ سالگی بازگردانند. محققان کمبریج بر این باورند که می‌توانند مشابه این جوان‌سازی را در مورد سایر بافت‌های بدن هم انجام دهند.

هدف از این تحقیق، در نهایت درمان‌ بیماری‌های ناشی از کهولت سن همچون دیابت، بیماری‌های قلبی و ناهنجاری‌های دستگاه عصبی عنوان شده است. پژوهشگران کمبریج برای جوان‌سازی پوست از فناوری استفاده کردند که بر مبنای روش‌هایی که ۲۵ سال پیش برای شبیه سازی گوسفندی به نام دالی استفاده شد، توسعه یافته است. در دهه ۹۰ محققان موسسه روزلین در ادینبورگ موفق شدند از سلول‌های غدد شیری یک گوسفند بالغ، یک جنین ایجاد کنند که منجر به تولد گوسفندی شبیه‌سازی‌شده به نام دالی شد.

پروفسور ولف ریک مدیر این تیم تحقیقاتی در موسسه باراهام دانشگاه کمبریج به بی‌بی‌سی گفت که امیدوار است روش جدید جوان‌سازی سلول‌های پوست بتواند به افراد برای حفظ سلامتی در زمان پیری کمک کند. پروفسور ریگ گفت: “ما در آرزوی چنین چیزی بودیم. برخی از بیماری‌ها با افزایش سن حادتر می‌شوند. تصور اینکه بتوانیم در حل این مشکل به مردم کمک کنیم، واقعا هیجان‌انگیز است.” پروفسور ریک تاکید کرد که این روش هنوز در مراحل ابتدایی به سر می‌برد و تا رسیدن به مرحله استفاده عمومی فاصله دارد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

آخرین اخبار
پربازدیدترین‌ها