دستکاری در بودجه 1400 همچنان برای قالیباف دردسر درست می کند

ماجرای ادعای دست‌کاری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات دوهفته‌ای پارلمان در ۳۱ فروردین برمی‌گردد که زمزمه آن با تذکر کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی و پاسخ قالیباف علنی شد.

دلخوش به قالیباف گفت‌ بسیاری از احکام و جداول بودجه سال ۱۴۰۰ بعد از تصویب در صحن تغییر پیدا کرد و جداول جابه‌جا شده است. در پاسخ قالیباف هم گفت: «برخی دوستان نامه‌ای در این مورد به من نوشتند و دیشب با آنها نیز صحبت کردم، خودم جلسه‌ای را دراین‌باره برگزار می‌کنم».

بعدازظهر همان روز علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، این توییت را خطاب به رئیس مجلس و نادران، رئیس کمیسیون تلفیق زد و از دست‌کاری جداول بودجه خبر داد و خواستار توضیح شد. ماجرا با توییت‌های بعدی خضریان و مصاحبه‌های نمایندگان فعلی و  سابق ادامه پیدا کرد. در نهایت خضریان در توییتی از پذیرش دست‌کاری جداول بودجه توسط قالیباف خبر داد و مدتی سکوت خبری بر این موضوع حاکم شد تا اینکه در جلسه علنی دیروز مهرداد ویس‌کرمی، نماینده خرم‌آباد، در خلال بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور در تذکری گفت که به دلیل اتفاقی که در بودجه افتاده و بدون تصویب صحن ویرایش در بودجه رخ داده، به اعتماد ما به هیئت رئیسه آسیب وارد شده است.

بعد از این تذکر رئیس مجلس گفت: متأسفم پشت بلندگو می‌گویید در صحن یک چیزی تصویب شده و در متن چیز دیگری است، این ظلم به مجلس است. وظیفه من دفاع از مجلس بوده، خواهش می‌کنم دوستان رعایت کنند. حضرت آقا به ما تذکر دادند که موضوعاتی نگویید که بهانه به دست کسانی بدهیم که بخواهند مجلس را تضعیف کنند.

بعد از این صحبت‌های قالیباف مجددا ویس کرمی با استناد به ماده ۷۵ آیین‌نامه در تذکری گفت: لازم است به خاطر ثبت در مذاکرات نکاتی را درباره آن توضیح دهم. او ادامه داد: اشکالی مطرح شد که هیئت‌رئیسه بعد از تصویب بودجه آن را ویرایش کرده و یا تغییراتی در بودجه اعمال شده است. این اشکال نه تنها در ذهن بنده، بلکه در ذهن تعداد دیگری از همکاران هم به‌وجود آمده که هنوز هیئت‌رئیسه به آن جواب مستدل و رسمی نداده است. نمونه آن در حذف تبصره ۱۹ و کشت برنج است که از هیئت‌رئیسه می‌خواهم فیلم و تصویر آن را منتشر کنند یا دست‌بردن در جداول بعد از تصویب و در ایام تعطیلات مجلس.

او افزود: آنهایی که به آقای قالیباف احسنت گفتند دقت کنند اگر بنا باشد هر انتقادی تضعیف مجلس محسوب شود پس در موارد محال که انتقادی وارد است، چه باید کرد؟ آیا باید سکوت کنیم تا هیئت‌رئیسه هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد؟ تضعیف شخص رئیس و هیئت‌رئیسه با تضعیف مجلس دو مقوله جداست پس خواهشا مغالطه کل و جزء نکنید. طبق قانون اساسی نماینده حق اظهار نظر در تمام مسائل کشور را دارد. البته حق تهمت‌زدن به کسی را ندارد. ما می‌گوییم روشنگری کنید. ما نگفتیم شما دزدی یا خدایی نکرده ظلم کردید، ولی ابهامی در ذهن من و برخی نمایندگان است که باید روشن شود.

ویس‌کرمی افزود: بدترین تضعیف مجلس انجام کارهایی است که کلیت مجلس را زیر سؤال می‌برد. هر کسی هر ضربه‌ای خورد از درون خورد؛ از این می‌ترسم که فردا آقای رئیسی تشریف آورند برخی بگویند علیه آقای رئیسی حرف‌زدن خلاف اسلام و مسلمانان است پس من کجا باید از حق مردم مظلوم خود دفاع کنم؟ اگر مجلس خطایی کرد، کجا باید آن را بیان کنم؟ پس دیگر این حرف‌ها را درباره مهرداد ویس‌کرمی در مجلس تکرار نکنید چون هیچ اثری ندارد. من هم تابع جو نبوده و نیستم. ادعای دست‌کاری جداول بودجه ازجمله حاشیه‌هایی بود که حتی بی‌تفاوتی قالیباف و هیئت‌رئیسه مجلس به آن مانع از پیگیری نمایندگان و افکار عمومی نشده است. توضیح صریح و دقیقی هرگز در این رابطه ارائه نشده و به متداول‌بودن چنین رفتاری در ارائه توضیحات بسنده شده است، ازاین‌رو همچنان بحث دست‌کاری جداول بودجه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمایندگان مجلس همچنان خواستار توضیحی دقیق و شفاف در این رابطه هستند و حتی صد نماینده مجلس در همان اوایل انتشار این خبر در نامه‌ای خواستار توضیح شده بودند.

23302

سیاسی

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی