گزارش یک احیاء؛ مرگ دو خبرنگار

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،درست در عصر یک روز معمولی ، یک لحظه و یک خبر دنیا را تلخ تر از همه سختی های روزهای قبلش می کند. یک خبر ساده که لحظه به لحظه تکمیل می شود: یک اتوبوس حامل خبرنگاران ته دره رفته ،دو نفر از خبرنگاران حوزه محیط زیست که برای بازدید از تونل انتقال آب کانی سیب به نقده رفته بودند بر اثر سقوط اتوبوس به دره جان باختند و بعد نوبت اسم هاست و نوبت عکس ها . عکس های خندان دو دختر جوان و خوش خنده که می شناسیم‌شان . با نوشته های شان ، با صدای شان و با کارهای تصویری شان آشنایی داریم. در توئیتر پیگیر توئیت های جسورانه شان بودیم و اخبار موفقیت های شان را پیگیری می کرده ایم.آنها که رفته بودند تا گزارش های درجه یک شان را از پروژه احیای حیات دریاچه ارومیه ببینیم یا بخوانیم یا بشنویم.
این دو در کنار ۱۹ رفیق دیگری که همگی از خوب های حوزه محیط زیست یا انرژی کشور بوده اند.
این ماموریت اما بر اساس اخبار ضد و نقیض بر اثر بی احتیاطی راننده ، بدی مسیر و عجله ای که هنوز معلوم نیست چه دلیلی داشته ، باز ایسنا، ایرنا و خانواده رسانه ای کشور را در سوگ نشاند. خبری تلخ چون غم از دست دادن بچه های خبرنگاری که با کرونا در سوگ از دست دادن شان نشستیم یا عزیزانی که در سقوط هواپیمای c130 از دست شان دادیم
بچه هایی که رفته بودند تا برای مان از زندگی بنویسند اما حالا در سوگ شان عزاداریم.
تسلیت به بهراد مهرجوی عزیز برای از دست دادن ریحانه و علی سلطان محمدی برای مهشادش که همین چند روز بعد قرار بود زندگی شان را جشن بگیرند.

خبرنگاران خبر شدند

آنها که خبر می نوشتند، امروز خود خبر شدند. خبرنگاران بار دیگر در چنبره حوادثی که مقتضای این شغل پرخطر است، خبرساز شدند. واژگونی اتوبوس حامل خبرنگارانی که برای تهیه گزارش از پیشرفت عملیات احیای دریاچه ارومیه به استانهای شمال غربی کشور سفر کرده بودند، جان دو خبرنگار را گرفت و ۲۱ خبرنگار حادثه دیده را به بیمارستان فرستاد. آن هم در میانه اطلاعرسانی درباره رویدادی بسیار مهم برای کنترل یکی از بزرگترین بحرانهای محیط زیست ایران: احیای دریاچه ارومیه.

امروز عصر خبرنگاران برای بازدید از تونل کانی سیب نقده که آب رودخانه مرزی گدار را به سمت دریاچه ارومیه هدایت می کند، در جاده روستای دشت قوره دچار حادثه شدند. اتوبوسی که حامل خبرنگاران پایتخت بود هنگام بازگشت از بازدید این تونل مهم و حیاتی، واژگون شد.

آنطور که شاهدان عینی از این سانحه می گویند در راه بازگشت به شهرستان نقده، سر پیچ اتوبوس خبرنگاران واژگون شد ولی به محض این حادثه، نیروهای امدادی حضور پیدا کردند. برخی از خبرنگاران دچار شکستگی دست و پا شدند و تعدادی هم به دلیل حادثه دچار کوفتگی در اندامها شدند.

به گفته آنها ظاهرا ترمز اتوبوس دچار مشکل شده است و راننده به خبرنگاران هشدار می دهد در صندلی مستقر شوید و کمربندهای خود را ببندید.

در این حادثه، دو خبرنگار زن به نامهای مهشاد کریمی وریحانه یاسینی از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و جمهوری اسلامی (ایرنا)،از دنیا رفتند و جامعه خبری، خانواده و همسرانشان که آنها هم خبرنگار هستند را در سوگ نشاندند.

رئیس بیمارستان نقده واقع در استان آذربایجان غربی درباره این سانحه گفته است: اتوبوسی که حامل خبرنگاران پایتخت بود هنگام بازگشت، در جاده روستای دشت قوره واژگون می‌شود.دو نفر از سرنشینان بخاطر ماندن زیر اتوبوس فوت شدند.در این حادثه 21 نفر از خبرنگاران به دلیل مصدومیت در بیمارستان نقده بستری هستند.

گزارش یک احیا؛ مرگ دو خبرنگار

اولین ویدئوی منتشر شده از اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده و تصاویری که که عصر امروز دچار سانحه شد نشان می دهد اتوبوس در جاده ای کوهستانی و با شیب زیاد واژگون شده و نیروهای امدادی مشغول خارج کردن حادثه دیدگان از اتوبوس هستند.

اورژانس کشور نام خبرنگارانی که در این حادثه مصدوم شدند را به این شرح اعلام کرده است: محمدمهدی گوهری، محمد رحیم مقدس، حسن ظهوری، مرتضی محمد صادق، ابراهیم  نژادرفیعی، مرتضی محمدزاده، زهرا رفیعی،  سهیل فرجی، نیما عبدالله پور، آیسان زرفام، فروغ فکری، رباب باباخان، زهرا کشوری، نگار اکبری، زینب رحیمی، کمال عثمانپور ، علی حاجی مرادی، علی شریف زاده، صدرا محقق، آسیه اسحاق و سعید بیداد.

رییس سازمان امداد نجات امروز عصر اعلام کرد: ۶ نفر از مصدومان با بالگرد هلال احمر و تیم امدادهوایی در حال انتقال به بیمارستان ارومیه هستند.

همچنین در ساعات آغازین امشب رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی درباره حادثه سقوط اتوبوس حامل خبرنگاران در نزدیکی شهرستان نقده گفت: در این حادثه ۲۶ نفر در اتوبوس مصدوم شدند که متاسفانه ۲ نفر از خبرنگاران فوت شدند.

جواد آقازاده در ادامه افزود: این اتوبوس شامل ۲۰ خبرنگار، ۴ نفر از ستاد احیای دریاچه ارومیه و ۲ نفر راننده و کمک راننده بودند. وی درباره اعزام مصدومان به بیمارستان ارومیه بیان کرد: تعداد ۴ نفر از مصدومان آقایان محمدمهدی گوهری، ابراهیم نژاد رفیعی، مرتضی محمدصادقی و حسن ظهوری با بالگرد به بیمارستان امام خمینی ارومیه اعزام شدند.

به گفته آقازاده، حال عمومی سایر مصدومان خوب است اما برای اطمینان خاطر بیشتر به وسیله اتوبوس آمبولانس به بیمارستان امام خمینی ارومیه اعزام می شوند.

پیامهای تسلیت مسولان

در ساعات ابتدایی این سانحه محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی با حضور در بیمارستان نقده از خبرنگاران حادثه دیده عیادت کرد.

همچنین در حاشیه این سانحه پیامهای تسلیت و همدردی از سوی مسولانی که در ارتباط با حوزه خبر و اطلاعرسانی هستند منتشر شد.

سخنگوی دولت در پیامی فوت دو خبرنگار در پی واژگونی اتوبوس در نقده را تسلیت گفت. علی ربیعی، سخنگوی دولت در واکنش به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و فوت دو تن از آنها در پیامی نوشت: 

دو نفر از خبرنگارانی که با قلم و دوربین خود به دنبال  زیست بهتر مردمان می نوشتند، دخترانمان مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی در حادثه ای خونبار جان خود را در حین ماموریت از دست دادند. این حادثه را به خانواده جان باختگان، همکاران رسانه ای به ویژه ایسنایی ها و ایرنایی ها تسلیت میگویم.

گزارش یک احیا؛ مرگ دو خبرنگار

 سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جان باختن دو بانوی خبرنگار مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی را در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران تسلیت گفت. او در توییتر خود نوشت: در کنار همکارانم در جامعه رسانه‌ای کشور سوگوار این جانهای بی‌قرار و مشتاقیم که ناباورانه پرکشیدند. برای مصدومین این حادثه غم انگیز نیز آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم.

گزارش یک احیا؛ مرگ دو خبرنگار

تونل کانی سیب و احیای دریاچه ارومیه

یکی از طرحهای احیای دریاچه ارومیه، استفاده از آب رودخانه مرزی گدار است. برای انتقال آب این رودخانه تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه به طول ۳۵.۵ کیلومتر حفر شده است کمتر از یک کیلومتر باقی مانده آن جزو سختترین عملیاتهای مهندسی انتقال آب در ایران شمرده می شود چون محل حفر آبرفتی است و با حجم بسیار زیادی که آب رودخانه در جریان است ابتدا باید رودخانه را مهار می کردند و پس از آن، تونل توسط دستگاه های حفار، کنده می شد.

امروز پس از مدتها که این تونل به اتمام رسیده بود خبرنگارانی که در حوزه محیط زیست و به خصوص احیای دریاچه ارومیه همیشه فعال بودند، به همراه مسولان سازمان محیط زیست برای بازدید از مراحل پایانی این پروژه و اطلاعرسانی درباره اهمیت این کار بزرگ به شهرستان نقده رفته بودند که سانحه واژگونی اتوبوس اتفاق افتاد.

47231

جامعه

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی