میانگین امید به زندگی ایرانیان نسبت به کشورهای منطقه بالاتر است

باقر لاریجانی این مطلب را در کارگاه ۲ روزه پایش نابرابری سلامت که با همکاری دپارتمان تحلیل داده دفتر سازمان جهانی بهداشت مستقر در ژنو و دفتر نمایندگی این سازمان در تهران توسط مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با شرکت ۴۰ نفر از کارشناسان حوزه عدالت در سلامت یکم تیر ماه ۱۴۰۰ به صورت مجازی آغاز شد، عنوان کرد.

وی عدالت را یکی از اصول مهم چهارگانه اخلاقی و از عمده ترین مباحث اخلاق پزشکی نوین و از تعهدات و الزامات حرفه پزشکی خواند.  

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر افزود: نخستین قدم برای حل معضلات بهداشتی و دستیابی به عدالت در سلامت در سطحی گسترده و برای تمامی زیر گروه های جمعیتی، شناسایی موانع این راه و ریشه های ایجاد نابرابری ها است تا با برنامه ریزی و مدیریت درست آنها را برطرف کرد.  

وی با بیان این که نخستین تلاش ها برای تعیین و بررسی شاخص ها و داده های مرتبط با عدالت در نظام سلامت کشور از سال ۸۸ آغاز شد، تصریح کرد: در سال های پس از آن، به همت پژوهشگران و دغدغه مندان نظام سلامت دو مطالعه urban HEART در سطح کلان انجام شد که نتایج آنها را می توان جزو اولین داده های مرتبط با عدالت در سلامت و نخستین محرک تعریف شاخص های منحصر به فرد در نظام بهداشتی جمهوری اسلامی ایران دانست.

لاریجانی افزود: ایران در شاخص های مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال نیز جزو ۱۰ کشور اول منطقه است.

برابری نسبی هزینه های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه 

لاریجانی تاکید کرد: در شاخص های مشارکت مالی و هزینه های سلامت با وجود سیاست های کاهش پرداخت از جیب و طرح تحول سلامت، شاهد تغییرات مطلوب در میزان پرداخت از جیب و هزینه های کمر شکن سلامت بودیم. 

وی گفت: هرچند سرانه هزینه های سلامت در ایران کمی بیشتر از میانگین منطقه ای است، اما این تفاوت با هزینه کرد بیشتر دولت در بخش سلامت و با ارائه حق بیمه و یارانه های سلامت کنترل شده، به نحوی که میزان پرداخت از جیب در ایران پایین تر از میانگین منطقه است و نسبت هزینه های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه تقریبا برابر است.  

لاریجانی خاطر نشان کرد: با وجود دستاوردهای چشمگیر در زمینه های بهداشتی و پیشرفت روز افزون تکنولوژی های نظام سلامت، به دلیل مشکلاتی اندازه گیری این شاخص ها هنوز آن گونه که باید در دستور کار قرار نگرفته و به صورت دوره ای و روتین در بسیاری از مراکز انجام نمی شود. از این رو برنامه ریزان و سیاستگزاران باید سیستمی را طراحی کنند که اخلاقی، کارا و اثربخش بوده و بر پایه شاخص های سنجش عدالت و داده های گردآوری شده آنان باشد.

اهمیت راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت 

 علیرضا اولیایی منش، رییس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در آیین گشایش این کارگاه کشوری، رسالت این مرکز را توجه به عوامل اجتماعی تعیین کننده و نیازهای اساسی در این زمینه خواند تا با انجام تحقیقات در عرصه جامعه و تولید دانش مورد نیاز در حفظ و ارتقای سلامت عمومی جامعه مشارکت کند.

وی خاطر نشان کرد: راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت اقدامی مهم در زمینه عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت و عدالت در سلامت است که برای تبادل اطلاعات، دانش و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور به‌منظور ارائه تصویری مناسب برای اولویت بندی، برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در امر تعیین کننده های اجتماعی سلامت و عدالت در سلامت شکل گرفته است.  

جعفر حسین نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران نیز با تاکید بر حمایت از فعالیت های این شبکه، تولید و شناسایی شواهد در مورد توزیع عادلانه سلامت را مستلزم یک همکاری بین بخشی و فرابخشی خواند که نتایج حاصل از آن می تواند برای سیاست گذاری در تمام ابعاد نه تنها سلامت مورد بهره برداری قرار گیرد.  

آموزش
 
آخرین اخبار
برچسب‌های پربازدید
وبگردی