ابداع پوست مصنوعی که بر اثر جراحت کبود می‌شود

به گزارش روز چهارشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، این ماده را که I-skin نامیده می شود، می توان در اندام مصنوعی مورد استفاده قرار داد تا به کاربران هشدار دهد که پروتز آنها آسیب دیده است.

در این پوست مصنوعی نوعی ژل تعبیه شده است که در صورت قرار گرفتن در معرض فشار فیزیکی، رنگ آن از زرد به بنفش تغییر می کند. این پوست مصنوعی کش سان و انعطاف پذیر است. البته این ویژگی‌ها روی سیگنال‌ های الکتریکی آن تأثیر گذاشته است. اما ضربه‌ های قدرتمند به پوست، نیشگون گرفتن یا فشار دادن باعث می شود رنگ پوست بادمجانی شود.

محققان دانشگاه چینی «هنگ کنگ» در آزمایش این پوست جدید، باریکه‌ هایی از I-skin را روی انگشتان، دستان و زانوهایشان قرار دادند و آن را به طور مکرر به دیوار کوبیدند. این آزمایش نشان داد حالت کبودی پوست فقط زمانی اتفاق می افتد که فشار وارد شده به اندازه کافی باشد.

آنها در گزارشی در مورد این فناوری جدید خود نوشتند: پوست‌ های مصنوعی با توانایی حس کردن، پتانسیل زیادی برای مصارف مختلف از جمله گجت های پوشیدنی و نرم ربات‌ ها دارند.

این محققان برای ابداع ماده‌ای که کبودی بدن انسان را تقلید کند، نوعی هیدروژل یونی همراه اسپیروپایران (spiropyran) ساختند. اسپیروپایران مولکولی است که در صورت تغییر شکل زیاد به رنگ آبی-بنفش در می‌آید.

این فناوری را علاوه بر پروتزها می‌توان در گجت های پوشیدنی یا ربات‌ها استفاده کرد تا به این ترتیب هرگونه ضربه‌ای را نمایش دهند.

مشروح این پوست مصنوعی در مجله ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی