چرا شهید چمران پیشنهاد ناسا را نپذیرفت؟

روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی به دلیل عدم شناخت صحیح از وضعیت دشمن و کمبود نیروهای مختصص نظامی، روزهایی نفس‌گیر و بسیار حساس بود. روزهایی که رزمنده‌ها با جان خود در برابر تانک‌ها و سرب‌های داغ بعثی ایستادگی کردند. در این روزها دلدادگان به امام خمینی(ره) برای دفاع از میهن و اسلام به جبهه حق علیه باطل شتافتند.  شهید مصطفی چمران یکی از دلداگان امام بود که عاشقانه پای آرمان‌های حضرت امام (ره) ایستاد و با تدبیرهای بی‌نظیر خود سبب شد رژیم بعث نتواند در خاک کشورمان پیشروی کند.

شهید چمران در پایان تحصیلات دانشگاهی در آمریکا، مدتی هم سرگرم تدریس شدند. ایشان آمریکا را بستر فعالیت‌های صهیونیستی می‌دانست و علاقه نداشت در آن کشور بماند و زندگی کند. در یادداشت‌های ایشان ذکر شده و یا یکی از دوستانشان نقل کرده‌اند، دقیقا یادم نیست. به هر حال نقل شده که برخی دوستان نزدیک شهید چمران از ایشان پرسیدند که چرا پیشنهاد همکاری با سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) را رد کردید و چرا برای تدریس در آمریکا نماندید؟ ایشان در پاسخ گفتند که نمی‌خواهند نتیجه و ثمره کارشان به نفع صهیونیست‌ها و کسانی تمام شود که بر ضد اسلام و انسانیت برنامه‌ریزی می‌کنند.

ایشان تأکید کردند که میل ندارند علمی را که آموخته‌اند در خدمت دشمنان اسلام قرار دهند. شاید بر اساس این دیدگاه بوده که به مصر و الجزایر و سپس لبنان عزیمت کرد و با امام موسی صدر آشنا شد. به هر حال آشنایی با امام موسی صدر نقطه عطفی بود برای تحقق اهداف و دیدگاه‌های اعتقادی مرحوم شهید چمران.

راوی: نصرالله چمران، برادر شهید

۵۸۵۸

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی