تولید واکسن موثر برای بیماری مالاریا

به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه خبری هلث، به گفته محققان با وجود این که هنوز راه زیادی تا آزمایش بالینی این واکسن باقی مانده، نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد تولید واکسن موثر برای بیماری مالاریا با استفاده از فناوری mRNA امکان‌پذیر است.

مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم فالسیپاروم به انسان منتقل می‌شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می‌شود و سلول‌های قرمز را تخریب می‌کند. زمانی که گلبول‌های قرمز تسلیم این انگل می‌شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ است، ظاهر می‌شود.

این انگل همچنین سبب مشکلات تنفسی شدید، کاهش قندخون، کم خونی شدید و در نهایت بروز کما در بیمار می‌شود که در صورت نبود درمان کشنده است. کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی در مقابل این انگل تسلیم می‌شوند و از بین می‌روند.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد مالاریا (منتشر شده در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۲۱)

-مالاریا یک بیماری تهدیدکننده حیات و در عین حال قابل پیشگیری و درمان است که توسط انگل‌های ناشی از گزش پشه‌های آنوفل ماده منتقل می شود.
-درسال ۲۰۱۹ میلادی ۲۲۹ میلیون مورد مالاریا در سراسر جهان گزارش شده است.
-مرگ و میر ناشی از مالاریا در سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۴۰۹ هزار نفر گزارش شده است.
-کودکان کمتر از پنج سال آسیب‌پذیرترین گروه مبتلا به مالاریا هستند. این گروه در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶۷ درصد (۲۷۴ هزار نفر) از کل آمار مرگ و میر ناشی از مالاریا را به خود اختصاص دادند.
-بخشی از آفریقا درصد زیادی از مبتلایان را در خود جای داده است. در سال ۲۰۱۹ میلادی  این منطقه شامل ۹۴ درصد از موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری بوده است.
-مجموع بودجه برای کنترل و حذف مالاریا در سال ۲۰۱۹ میلادی به سه میلیارد دلار آمریکا رسید.

علائم بیماری
علائم بیماری معمولا ۱۰ تا ۱۵ روز پس از گزش ظاهر می‌شوند و تب،‌ سردرد و لرز از اولین علائم هستند. درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ از دیگر علائم بیماری هستند. اگر بیماری ظرف ۲۴ ساعت اولیه درمان نشود، بسیار سریع پیشرفت می‌کند و خطرناک است. نارسایی اعضای مختلف و گسترش عفونت نیز در موارد شدید دیده می‌شود. در کودکان علائم شدیدتر است و علاوه بر موارد ذکر شده، با کم خونی شدید و تنگی نفس همراه است.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند
بنابر گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر مالاریا قرار داشتند و اغلب موارد ابتلا در جنوب صحرای آفریقا رخ داد.؛ با این حال سازمان جهانی بهداشت آسیای جنوب شرقی، شرق مدیترانه، غرب اقیانوس آرام و آمریکا را نیز در معرض خطر می‌داند.

نوزادان، کودکان زیر پنج سال، زنان باردار، افراد مبتلا به ویروس HIV، بیماران مبتلا به عفونت‌های مزمن، مهاجرانی که واکسینه نشده‌اند و مسافران بیشترین افراد در معرض خطر هستند.

بر اساس این آمار، پشه‌بند آغشته به حشره‌کش موثرترین روش برای کاهش آمار ابتلا در این مناطق است. افشانه‌های ضد حشره نیز توصیه شده است.

کشورهای زیادی در حال حرکت به سمت ریشه کنی مالاریا هستند؛ به عنوان مثال در نشست شرق آسیا اعلام شد که قصد ریشه کنی مالاریا از آسیا و اقیانوس آرام تا سال ۲۰۳۰ میلادی وجود دارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه npj Vaccines منتشر شده است.

آموزش

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی