داوود سیدعباسی: حیف است این نسل طلایی به جام جهانی نرود

سپهر ستاری: تیم ملی ایران شب گذشته موفق شد تیم ملی بحرین را در منامه با نتیجه پرگل 3 بر صفر شکست دهد و گامی بلند برای صعود به دور بعدی مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر بردارد. عملکرد تیم ملی به خصوص در نیمه دوم بازی فوق‌العاده بود تا ایران بتواند برای اولین بار در تاریخ خود در بحرین مقابل تیم ملی این کشور پیروز شود و یک طلسم تاریخی را بشکند. شاگردان اسکوچیچ با شکست دادن بحرین و با یک بازی کمتر از این تیم با امتیاز مساوی 12 و تفاضل گل بهتر رتبه دوم را مال خود کردند و حالا با شکست عراق در بازی آخر می‌توانند به عنوان تیم صدرنشین راهی دور بعدی شوند. داوود سیدعباسی، بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه‌هایی چون استقلال و پرسپولیس در گفت و گو با خبرآنلاین درباره برد شیرین تیم ملی حرف‌های جالبی زد که در ادامه می‌خوانید:

*اول از همه نظرتان را درباره بازی امروز تیم ملی بگویید.

ما یکی از بهترین تیم‌های ملی تاریخ خود را از نظر بازیکن داریم و همین الآن می‌توانیم دو تیم ملی آماده داشته باشیم. فقط باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم. با وجود عملکرد نه‌چندان خوب تیم ملی در نیمه اول تنها چیزی که امروز خیلی مشهود بود آرامش تیم ملی بود. ما مشکلی که در گذشته داشتیم همین نداشتن آرامش بود که بارها از آن ضربه خوردیم و نمونه بارز آن بازی با ژاپن در جام ملت‌های آسیا بود. امروز اما با کمال آرامش بازی کردیم. هرچه از زمان بازی گذشت سوار بازی شدیم. نیمه دوم با تغییر تاکتیک تیم ملی و آمدن سامان قدوس بازی از این رو به آن رو شد و ما توانستیم از عمق حرکت کنیم. در نیمه اول بیشتر سانتر از جناحین در دستور کار تیم ملی بود که موفق نشدیم. در نیمهدوم اما با توجه به ضعف تیم‌های عربی در عمق دفاع توانستیم از عمق به آن‌ها ضربه بزنیم و این برد خیلی چسبید. 

*به نظرتان دلیل عملکرد ضعیف تیم ملی در نیمه اول چه بود؟

به نظر من ترکیب ایران با استراتژی آقای اسکوچیچ سازگار نبود. چون ما با دو فوروارد بازی ‌کردیم و آن‌ها در دفاع تجمع داشتند بازیکنان ما احاطه شدند. ما می‌خواستیم روی ضربات ایستگاهی و سانتر گل بزنیم که نتوانستیم موفق باشیم. ما خیلی کم اقدام به حرکت از عمق کردیم. در نیمه دوم با حضور قدوس سیستم 4-2-3-1 شد و مدافعان حریف مهدی طارمی را گم کردند و او یک خط عقب‌تر آمد و توانست با توجه به تجربه‌ای که دارد به حریف ضربه بزند. یک چیزی هم درباره آقای اسکوچیچ بگویم که ایشان احتیاج داشت که با احتیاط وارد شود و سعی کرد از تمام ظرفیت تیم ملی در نیمه اول استفاده کند و بعد دست به ریسک زد. وقتی هم شما در مسابقاتی هستی که چهار برد می‌خواهی باید ریسک کنی.

*طلسم نبردن در کشور بحرین هم شکسته شد!

پیروزی مقابل هر تیم عربی به خصوص در این مرحله شیرینی خاص خودش را دارد.

*وحید امیری هم مصدوم شد و احتمالا دو بازی بعدی را از دست بدهد. به نظر شما در سمت چپ چه نفراتی گزینه‌های بهتری هستند؟

البته بازی با کامبوج برای تمرینی است ولی عدم حضور او مقابل عراق یک پوئن منفی است چون یکی از آماده‌ترین بازیکنان لیگ به حساب می‌آید و بازیکن تاثیرگذار و باکیفیتی است. با این حال تیم ملی بازیکنان خوبی دارد که بتوانند جای او را پر کنند. برای دفاع چپ به نظرم احسان حاج‌صفی گزینه خوبی است و برای هافبک چپ هم بستگی به تاکتیک تیم دارد که 4-3-3 یا 4-2-3-1 بازی کنیم که برای هرکدام جانشین‌های خوبی داریم.

*مهدی طارمی دیروز دو پاس گل به سردار داد و کلا از وقتی به پورتو رفته عملکرد فوق‌العاده‌ای در دادن پاس گل داشته است و در بازیسازی کمک می‌کند.

او وقتی از دفاع حریف خارج شد توانست خودش را نشان بدهد و مهاجمی است که می‌تواند از عقب اضافه شود و نباید جلو باشد که یارگیری شود و در فضا باید باشد. روی گل اول حرکت امیری هم خیلی خوب بود که توپ را به طارمی رساند. فوتبالیست باکیفیت همین است و باید از او انتظار کارهای فوق‌العاده داشت.

*چمن ورزشگاه هم برخلاف بازی قبلی شرایط خوبی داشت و بیشتر به نفع تیم ملی شد.

آن‌ها به خاطر خودشان این کار را کردند ولی به نفع ما شد. در کل اما به نظرم ما به هر شکلی توانایی گل زدن به حریفان را داریم به شرطی که استراتژی درستی داشته باشیم.

*به نظرتان این برد به دراگان اسکوچیچ هم کمک کرد که خودش را ثابت کند؟

بله به نظرم اعتماد به نفس به اسکوچیچ برگشت و به این برد احتیاج داشت تا روحیه هم بگیرد.

*تیم ملی در بازی با عراق چه استراتژی باید داشته باشد؟

خب ما احتیاج داریم همه بازی‌ها را ببریم و آن‌ها با توجه به این موضوع دست به عصاتر خواهند بود. با این حال به نظرم فوتبال ما فراتر از کشورهای عربی به خصوص عراق و بحرین است و چیزی که نیاز داریم فقط آرامش است. من فکر کنم بزرگ‌ترین فاکتور تیم ملی در بازی امروز آرامش بود. عراق تیم سخت‌کوش‌تری است و حیف است اگر این نسل طلایی را از دست بدهیم. به نظرم اگر شکست می‌خوردیم مسببان ان به جای بازخواست باید محاکمه می‌شدند. عراق هم بازیکنان خوبی دارد که چند نفرشان در لیگ ایران هم حضور داشتند. تیم ملی هم در آنجا شرایط سختی دارد ولی به نظرم می‌توانیم عراق را شکست دهیم.

داوود سیدعباسی: حیف است این نسل طلایی به جام جهانی نرود

بیشتر بخوانید: 

ارمنی‌های محبوب فوتبال ایران/عکس

واکنش خبرنگار شبکه الکاس به برد تیم ملی/عکس

آزمون: کسی که به کشورم توهین کرد را فراموش نمی کنم

258 41

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی