آیا مچ‌بند هوشمند می‌تواند به تناسب اندام و کاهش وزن کمک کند؟

استفاده از ساعت‌های هوشمند یا دستبند و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی در چند سال گذشته بسیار افزایش یافته و امروزه مردم بسیاری از این وسیله‌ها برای بهبود تناسب اندام خود و کاهش وزن کمک می‌گیرند.

بسیاری از مردم بر این باورند که ردیابی میزان فعالیت بدنی و کالری‌سوزی با استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌تواند به آن‌ها برای دستیابی به اهدفشان کمک کند. این وسیله‌ها می‌توانند اطلاعات گوناگونی را از جمله شمار گام‌هایی که به طور روزانه برمی‌دارید، میزان ضربان قلب، کالری دریافتی، کالری سوزانده‌شده و… را ردیابی کنند و به شما نشان دهند چگونه می‌توانید به اندام ایدئال خود دست پیدا کنید.

ولی پرسشی که به میان می‌آید این است که آیا این مچ‌بندهای هوشمند ورزشی به‌راستی می‌توانند تحرک شما را افزایش دهند و کاری کنند تا با انگیزه‌ی بیشتر و به طور مؤثرتری ورزش کنید؟ آیا هزینه کردن برای این وسیله‌ها به‌صرفه است و ارزشش را دارد؟ اصلا چگونه می‌توانید بهترین مچ‌بند را انتخاب و خریداری کنید؟

در نوشته‌ی امروز می‌خواهیم به بررسی مچ‌بندهای هوشمند ورزشی و پیدا کردن پاسخ‌هایی برای این پرسش‌ها بپردازیم. در ادامه نگاهی به مچ‌بندهای هوشمند ورزشی، کارکرد آن‌ها، فوایدشان و همچنین نکاتی که برای خرید این وسیله‌ها باید در نظر داشته باشید می‌اندازیم. پس با ما همراه باشید تا ببینید آیا باید از این وسیله برای بهبود تناسب اندام خود کمک بگیرید یا نه.

دستبند یا مچ‌بندهای هوشمند ورزشی چیست؟

دستبند یا مچ‌بندهای هوشمند ورزشی چیست؟

تکنولوژی‌های امروزی که می‌توانید آن‌ها را همراه خود داشته باشید و دست کنید بسیار متنوع هستند. برای نمونه، گام‌شمارها را داریم که شمار گام‌هایی را که در روز برمی‌دارید اندازه‌گیری و به کیلومتر تبدیل می‌کنند و به شما می‌گویند چه اندازه راه رفته‌اید یا چه مقدار کالری سوزانده‌اید. ساعت‌ها یا جی‌پی‌اس‌های ورزشی هم برای ورزش‌های خاصی از جمله دویدن، دوچرخه‌سواری یا شنا طراحی شده‌اند و دارای زمان‌سنج، مسافت‌سنج و… هستند و به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات بیشتری از فعالیت بدنی خود به دست بیاورید.

همچنین دستگاه‌های دیگری مانند نمایشگرهای ضربان قلب هم وجود دارند که ضربان قلب واقعی شما را در لحظه اندازه‌گیری می‌کنند. این وسیله‌ها باعث می‌شوند دید بهتری به ورزش خود داشته باشید و از واکنش بدنتان نسبت به فعالیت بدنی کاملا آگاه شوید.

با وجود این‌ها، محبوب‌ترین و رایج‌ترین تکنولوژی‌های ورزشی که افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند، ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی هستند. این وسیله‌ها دارای امکانات فراوانی هستند و میزان فعالیت بدنی، کالری‌سوزی، کیفیت خواب، استراحت، کالری دریافتی و… را ثبت می‌کنند و در اختیار شما قرار می‌دهند. شما با استفاده از این وسیله‌ها می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و برای دستیابی به اطلاعات گوناگون به چند وسیله‌ی مختلف از جمله گام‌شمار، ساعت ورزشی یا اپلیکیشن‌های خواب و استراحت نیاز نداشته باشید.

مچ‌بندهای هوشمند ورزشی که ورزش و فعالیت بدنی شما را با دقت ردیابی می‌کنند، دارای برتری‌هایی نسبت به سایر تکنولوژی‌ها هستند. برای نمونه، آن‌ها آماده‌ی فعالیت هستند و لازم نیست زمان‌سنجشان را تنظیم کنید یا مثلا دکمه‌ی آغاز و پایان را بزنید. جدا از این، اگر از مچ‌بندهای پیشرفته‌تر و البته گران‌تر استفاده کنید با امکانات و ویژگی‌های بیشتری روبه‌رو خواهید شد. مثلا برخی از این وسیله‌ها ضدآب هستند و باعث می‌شوند هنگام شنا کردن یا دوش گرفتن هم از وضعیت جسمانی خود و کارکرد اندام‌هایی مانند قلب آگاهی کامل داشته باشید.

استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی چه فواید و مزایایی دارد؟

استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی چه فواید و مزایایی دارد؟

با توجه به پژوهش‌ها، مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌توانند تأثیر مثبتی روی فعالیت بدنی و سلامت جسم و ذهن شما بگذارند. پژوهش‌گران با بررسی افراد گوناگون نتیجه‌گیری کرده‌اند که استفاده از این وسیله‌ها باعث شده بیشتر مردم در روز بیش از ۱۰۰۰ گام بردارند و در هفته هم کم‌وبیش ۴۸ دقیقه ورزش متوسط تا شدید بیشتری داشته باشند. البته در برخی پژوهش‌ها هم دیده شد که افراد کم‌تحرک با کمک این مچ‌بندها هم نتوانستند عادت‌های نامناسب و بی‌تحرکی خود را کنار بگذارند، ولی در هر حال تلاش کردند فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند.

با وجود این، تأثیر مچ‌بندهای هوشمند ورزشی به‌راستی چشمگیر بود و کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کردند می‌توانستند با انگیزه‌ی بیشتری ورزش کنند و به اهداف خود برسند. برای نمونه، برنامه‌ریزی برای پیاده‌روی و کامل کردن ۱۰۰۰ گام در روز با استفاده از مچ‌بندها و ساعت‌های هوشمند می‌تواند آسان‌تر باشد، زیرا شما می‌توانید شمار گام‌های برداشته را ببینید و بدانید چه اندازه فعالیت داشته‌اید و چقدر دیگر باید پیاده‌روی کنید.

البته یک بررسی از ۲۶ پژوهش گوناگون نشان داده افرادی که از گام‌شمار استفاده می‌کردند توانستند در روز بیش از ۲۴۰۰ گام بردارند و نتیجه‌ی بسیار بهتری بگیرند. به طور کلی، میزان فعالیت بدن این افراد در مقایسه با کسانی که از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی استفاده نمی‌کردند، ۲۷ درصد بیشتر بود. البته این ارقام و درصدها ممکن است برای هر فرد متفاوت با فرد دیگری باشد، ولی می‌توانیم نتیجه بگیریم که این وسیله‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تحرک و فعالیت بدنی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشید و یک گام به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

کمکتان می‌کنند انگیزه و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

آیا شما هم جزو آن دسته از مردم هستید که همیشه برای سال جدید برنامه می‌ریزید تا ورزش کنید ولی سپس همه‌چیز را فراموش می‌کنید یا در بهترین حالت هی پیش خودتان می‌گویید «ایشالله از شنبه»؟ امروزه بسیاری از مردم این مشکل را دارند و به دلایل گوناگونی نمی‌توانند ورزش کنند؛ از وقت ناکافی گرفته تا نبود انگیزه، یا گران بودن تجهیزات ورزشی و بالا بودن هزینه‌ی عضویت در باشگاه‌ها.

به پیشنهاد کارشناسان و پژوهش‌گران، بزرگسالان باید دست‌کم ۱۵۰ دقیقه در هفته را به فعالیت هوازی شدید یا متوسط، که کم‌وبیش ۲۰ دقیقه در روز است، اختصاص دهند. افزون بر این، دو روز را هم باید برای تقویت عضلات و ورزش‌های سنگین در نظر بگیرند. ولی خیلی‌ها این حجم از فعالیت بدنی را ندارند.

استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌تواند همان انگیزه و تشویقی باشد که به آن نیاز دارید. شما با استفاده از این وسیله می‌توانید انگیزه‌ی بیشتری به دست بیاورید و از ورزش خود لذت ببرید. دیدن میزان کالری سوزانده‌شده، مسافت طی‌شده، ضربان قلب و… باعث می‌شود پیشرفت خود را به چشم ببینید و همیشه برای بهبود سلامت بدن و تناسب اندام تلاش کنید.

شما با کمک این وسیله از ورزش و فعالیت بدنی خود لذت بیشتری می‌برید. بنابراین همیشه دلتان می‌خواهد تحرک داشته باشید و کالری بسوزانید. استفاده از این وسیله و به کارگیری راهکارهای گوناگون برای افزایش فعالیت بدنی گزینه‌ی بسیار خوبی برای فعال شدن و مقابله با مشکلات ناشی از کم‌تحرکی خواهد بود.

برای نمونه، شما می‌توانید مچ‌بندهای هوشمند ورزشی را به همراه خود داشته باشید و به پیاده‌روی یا دویدن در خیابان‌های شهر بروید. به احتمال زیاد محله‌های گوناگون شهرتان می‌توانند گزینه‌های ارزان و مناسبی برای ورزش و فعالیت بدنی باشند. تلاش کنید در مسیرهای پیاده‌روی شهر خود گام بردارید، به جاهای دوست‌داشتنی‌تان سر بزنید، به محله‌هایی که خیلی وقت است ندیدید بروید، پارک‌ها و وسایل ورزشی‌شان را امتحان کنید و…

شما گزینه‌های فراوانی پیش رو دارید که می‌توانند شما را سرگرم کنند و منجر شوند فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید. افزون بر این، این فعالیت‌ها هیچ هزینه‌ای هم به دنبال نخواهند داشت و کاملا مناسب به شمار می‌روند.

دیدن اطلاعات دریافتی از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی مانند یک جایزه و دستیابی به موفقیت عمل می‌کند. شما هم برای دستیابی دوباره به این جایزه تلاش می‌کنید بیشتر روزهای هفته را به ورزش و فعالیت بدنی اختصاص دهید و از دیدن اطلاعات این وسیله‌ها لذت ببرید. بنابراین، همیشه انگیزه‌‌ی بالایی خواهید داشت و برای دستیابی به اندام ایدئالتان تلاش خواهید کرد.

چه نکاتی را برای خرید مچ‌بندهای هوشمند ورزشی باید در نظر داشته باشید؟

چه نکاتی را برای خرید مچ‌بندهای هوشمند ورزشی باید در نظر داشته باشید؟

شما پیش از خرید ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی باید ببینید چه هدفی دارید و به دنبال چه ویژگی‌هایی می‌گردید. این وسیله‌ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام امکانات متنوعی را به شما ارائه می‌دهند. شما باید با توجه به ورزشی که می‌خواهید انجام دهید و بودجه‌ای که دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید و از فواید آن بهره‌مند شوید. همچنین باید به سطح تناسب اندام، سبک زندگی، رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی، خواب و استراحت و… هم دقت داشته باشید تا بهترین مچ‌بند را خریداری کنید.

در ادامه چند نکته را آورده‌ایم که پیش از خرید مچ‌بندهای هوشمند ورزشی باید در نظر داشته باشید. با کمک این نکات می‌توانید بهترین خریدتان را انجام دهید و با دید بهتری به سراغ افزایش فعالیت بدنی خود، کالری‌سوزی، کاهش وزن و دستیابی به اندام ایدئالتان بروید.

۱. ببینید به چه ویژگی‌ها و امکاناتی نیاز دارید

اگر تازه‌کار هستید و می‌خواهید بالاخره به سراغ ورزش بروید و فعالیت بدنی متوسطی برای شروع داشته باشید، استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی که ویژگی‌های اولیه‌ی لازم از جمله شمارش گام‌ها، میزان کالری‌سوزی، جابه‌جایی و… را دارا هستند، برای شما کافی خواهد بود.

ولی اگر اهل ورزش هستید و فعالیت بدنی بالایی دارید، شاید بهتر باشد به سراغ مچ‌بندها و ساعت‌هایی بروید که دارای ردیاب و جی‌پی‌اس هستند و می‌توانند مسافت طی‌شده، میزان جابه‌جایی یا حتی ارتفاع مکان‌هایی را که در آن‌ها قرار داشته‌اید اندازه‌گیری کنند و به شما نشان دهند.

نمایشگرهای ضربان قلب هم می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای ورزشکاران حرفه‌ای باشند. در گذشته، استفاده از این وسیله‌ها دشوار و اندازه‌گیری ضربان قلب هم کار سختی بود. ولی دستگاه‌های امروزی می‌توانند حتی با بسته شدن دور مچ شما هم میزان ضربان قلب را اندازه‌گیری کرده و به بهبود فعالیت بدنی و کارکرد جسمانی شما کمک کنند.

شما باید با توجه به ورزشی که انجام می‌دهید هم روی انتخاب بهترین گزینه تمرکز کنید. برای نمونه، انجام ورزش‌های دو و شنا با استفاده از ردیاب‌هایی که سرعت و جابه‌جایی را اندازه‌گیری می‌کنند می‌تواند بسیار بهتر و کارآمدتر باشد. البته دقت داشته باشید برای شنا حتما از دستگاه‌های ضدآب که دست‌کم تا عمق ۵۰ متری در برابر آب مقاوم هستند استفاده کنید.

برخی از دستگاه‌های دیگر هم می‌توانند موسیقی پخش کنند، پیام دهند، تماس بگیرند، اینترنت داشته باشند و امکانات بیشتری در اختیار شما قرار دهند تا تجربه‌ی بهتری داشته باشید و هنگام ورزش هم بتوانید به بسیاری از کارهای خود برسید.

شما با در نظر داشتن همه‌ی این نکات باید ببینید چه توقعی از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی دارید و می‌خواهید چه استفاده‌ای از آن‌ها کنید.

۲. بودجه و هزینه‌ی خود را در نظر داشته باشید

مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌توانند قیمت‌های گوناگونی داشته باشند و در حال حاضر به کم‌وبیش دویست هزار تومان تا سه میلیون تومان هزینه نیاز دارند. شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید این مچ‌بندها را بررسی کنید و ببینید چه امکاناتی به شما ارائه می‌دهند. با خودتان صادق باشید و ببینید با در نظر گرفتن قیمت این مچ‌بندها چه انتظاری ازشان دارید. بنابراین، با در نظر داشتن نکته‌ی پیشین، باید بودجه‌ی خود را هم در اولویت قرار دهید و یک مچ‌بند مناسب را که هر دو نکته را در بر می‌گیرد، انتخاب کنید.

شاید در ابتدای کار توقع زیادی از مچ‌بند خود نداشته باشید و به همین دلیل هزینه‌ی کمی برای خرید آن صرف کنید. ولی ممکن است در آینده بخواهید استفاده‌ی بیشتری از این وسیله داشته باشید. بنابراین، مجبور می‌شوید به سراغ یک محصول بهتر و گران‌تر بروید. شاید اگر همان ابتدا بیشتر هزینه کنید، کار هوشمندانه‌تری باشد و یک سرمایه‌گذاری بهتر به شمار برود. با این کار هم امکانات بیشتری در اختیار خواهید داشت، هم دیگر پولی برای مچ‌بند ارزان‌تر که اکنون کارآمدی لازم را ندارد هدر نمی‌دهید.

جدا از همه‌ی این‌ها، حواستان به هزینه‌های اضافی هم باشد. برخی مچ‌بندهای هوشمند ورزشی جدا از هزینه‌ی لازم برای خودشان، به هزینه‌های اضافی برای خرید برخی قطعات هم نیاز دارند. بنابراین ممکن است بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد خرج روی دست شما بگذارند. با بررسی مچ‌بندهای گوناگون می‌توانید ارزان‌ترین و در عین حال کارآمدترین مچ‌بند را پیدا کنید تا انتخاب بهتر و خرید هوشمندانه‌تری داشته باشید و هزینه‌ی بیشتری هم برای قطعات جداگانه پرداخت نکنید.

۳. طرح و مدلی را انتخاب کنید که با سلیقه و سبک زندگی شما سازگار است

از آنجایی که قرار است این مچ‌بندهای هوشمند ورزشی را در بیشتر ساعات روز دست کنید، باید طرح و مدلی را انتخاب کنید که ظاهر و احساس خوبی به شما می‌دهند و مطابق با سلیقه‌تان هستند. برای این موضوع باید به نحوه‌ی دست کردن این وسیله، رنگ و اندازه‌ی آن و… دقت داشته باشید و ببینید از چه مدلی خوشتان می‌آید. این باعث می‌شود همیشه مچ‌بند را همراه خود داشته باشید و از استفاده از آن لذت ببرید.

همچنین ببینید سبک زندگی شما چگونه روی کارکرد مچ‌بندهای هوشمند ورزشی تأثیر می‌گذارد. برای نمونه، اگر اهل شنا باشید یا در آب‌وهوای بارانی زندگی کنید، باید مچ‌بندی را بخرید که ضدآب است و می‌توانید همیشه از آن استفاده کنید. جدا از این، شاید بخواهید استفاده‌های دیگری هم از این وسیله داشته باشید و به انجام کارهای گوناگون خود بپردازید. با در نظر داشتن این موضوع شاید انتخاب ساعت‌های هوشمند یا مچ‌بندهایی که صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تری دارند انتخاب بهتری باشد.

همچنین اگر بخواهید برای مدت زمان زیادی این مچ‌بندها را دست کنید، باید به سراغ طرح و مدل‌هایی بروید که دستتان را اذیت نمی‌کنند و پس از چند دقیقه یا چند ساعت منجر به احساس درد و ناراحتی نمی‌شوند. این نکته‌ی بسیار مهمی است، زیرا اگر با درد و ناراحتی روبه‌رو شوید مجبور خواهید شد مچ‌بند را به‌کلی کنار بگذارید و از آن استفاده نکنید. بنابراین، نه‌تنها از فواید آن بهره‌مند نمی‌شوید، بلکه پولتان را هم دور می‌ریزید!

۴. از مچ‌بندهایی استفاده کنید که با سایر دستگاه‌های شما هم‌خوانی دارند

از آنجایی که ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی به طور معمول برای همگام‌سازی با گوشی هوشمند شما طراحی شده‌اند، باید پیش از خرید این وسیله‌ها مطمئن شوید که آن‌ها با گوشی و سایر دستگاه‌های شما سازگار هستند و بدون مشکل می‌توانند کار کنند.

هر مچ‌بند و ساعت هوشمند دارای سیستم عامل ویژه‌ی خودش است و احتمالا تنها با سیستم عامل اندروید یا iOS روی گوشی شما هم‌خوانی دارد. برای نمونه، ساعت‌های هوشمند شرکت اپل روی دستگاه‌ها و گوشی‌های سامسونگ کار نمی‌کنند. یا اگر گوشی بلک بری یا ویندوز فون داشته باشید با بسیاری از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی نمی‌توانید کار کنید.

جدا از بحث نوع مچ‌بندها و گوشی‌ها، باید به نرم‌افزارهای ورزشی هم دقت داشته باشید. برخی از این نرم‌افزارها می‌توانند با همه‌ی مچ‌بندها و گوشی‌ها سازگار شوند. شما باید ببینید از چه نرم‌افزارهای ورزشی استفاده می‌کنید و دستگاهی را بخرید که هم‌خوانی کاملی با آن‌ها دارد. استفاده از این نرم‌افزارها همچنین باعث می‌شود آسان‌تر با مچ‌بندها کار کنید و اطلاعات موجود در نرم‌افزارها را روی مچ‌بند قرار دهید و فعالیت بهتری داشته باشید.

این نکات را حتما در نظر داشته باشید

این نکات را حتما در نظر داشته باشید

اگرچه استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌تواند انگیزه‌ی شما را افزایش دهد و کمکتان کند بیشتر فعال باشید و با دید بهتری ورزش کنید، ولی همین موضوع ممکن است منجر به زیاده‌‌روی در ورزش شود و کاری کند همیشه به دنبال انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های گوناگون باشید. به معنای دیگر، این مچ‌بندها ممکن است شما را «جوگیر» کنند و منجر به آسیب‌دیدگی‌های رایج ناشی از زیاده‌روی در ورزش شوند!

جدا از این، یادتان باشد که اگرچه اطلاعات دریافتی از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی مفید و کارآمد هستند، ولی نباید جایگزین دیدگاه افراد متخصص، پزشکان و مربی‌های ورزشی شوند. این دستگاه‌ها هم مانند هر دستگاه دیگری ممکن است گاهی اوقات اشتباه کنند و اطلاعات نادرستی به شما بدهند. بنابراین، کمک گرفتن از دیدگاه پزشکان و افراد متخصص همیشه باید در اولویت باشد و شما نباید برنامه‌ی زندگی‌تان را بر پایه‌ی اطلاعات دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای ورزشی دگرگون کنید.

اگر هدف شما این باشد که روی اعداد و ارقام تمرکز کنید و جزو آن دسته از مردم باشید که وسواس زیادی به خرج می‌دهید، ممکن است استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی برای شما مناسب نباشد. احتمال اینکه کاملا به اطلاعات مچ‌بندها و نرم‌افزارها تکیه کرده و ناگهانی سبک زندگی خود را به‌کلی دگرگون کنید وجود دارد. این کار می‌تواند تأثیر منفی روی زندگی شما بگذارد و عادت‌های سالم و مناسب شما را از بین ببرد.

به معنای دیگر، شما ممکن است دیگر احساس خوبی نسبت به ورزش کردن و رژیم گرفتن نداشته باشید و تنها به تغییر اطلاعات دریافتی از طریق مچ‌بندها فکر کنید. ورزش باید احساس خوبی به شما بدهد و کاری نکند تا با حس اجبار روبه‌رو شوید. همین که از جایتان بلند شوید و تحرک داشته باشید کافی است و منجر به تغییرات بزرگی در زندگی‌تان می‌شود. بنابراین، نباید در ابتدا به خودتان فشار بیاورید که فلان مقدار کالری را در روز بسوزانید یا فلان مسافت را به طور روزانه طی کنید.

این وسواس و زیاده‌روی منجر به کاهش انگیزه‌ی شما می‌شود و فواید مثبت ورزش برای سلامت روح و روان را از بین می‌برد. همچنین با گذشت زمان ممکن است از ورزش دل‌زده شوید و آن را به‌کلی کنار بگذارید.

با در نظر داشتن همه‌ی این‌ها، تلاش کنید دید منطقی به مچ‌بندهای هوشمند ورزشی داشته باشید و زیادی به خودتان فشار نیاورید. اگر احساس می‌کنید برنامه‌ریزی و ورزش با این وسیله‌ها منجر به شکل‌گیری استرس و مشکلات روانی می‌شود، تلاش کنید به سراغ سایر ورزش‌ها یا راهکارهای مقابله با استرس و اضطراب بروید. برای نمونه، ورزش یوگا می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

ولی اگر دیدید این مچ‌بندها به‌راستی شما را وسواسی کرده‌اند و نمی‌گذارند با رعایت تعادل و میانه‌روی برنامه‌ریزی کنید، بهتر است آن‌ها را کنار بگذارید و تنها روی دنبال کردن رژیم‌های غذایی ساده و انجام ورزش منظم خود تمرکز کنید و کاری به میزان کالری دریافتی، کالری سوزانده‌شده، مسافت طی‌شده، ضربان قلب و… نداشته باشید.

سخن پایانی

امروزه از محبوب‌ترین و رایج‌ترین تکنولوژی‌های ورزشی که افراد زیادی از آن‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانیم به ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی اشاره کنیم. این وسیله‌ها امکانات فراوانی دارند و اطلاعات گوناگونی را از جمله میزان فعالیت بدنی، کالری‌سوزی، کیفیت خواب، استراحت، کالری دریافتی و… ثبت می‌کنند و در اختیار شما قرار می‌دهند.

استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌تواند همان راهکاری باشد که برای بهبود سطح تناسب اندام خود به آن نیاز دارید. شما با استفاده از این وسیله می‌توانید انگیزه‌ی بیشتری به دست بیاورید و از ورزش خود هم لذت ببرید. دیدن میزان کالری سوزانده‌شده، مسافت طی‌شده، ضربان قلب و… منجر می‌شود پیشرفت و دستاورد خود را به چشم ببینید و همیشه برای بهبود سلامت بدن و تناسب اندام تلاش کنید.

شما با توجه به هدفی که دارید می‌توانید این وسیله‌ها را بخرید و از آن‌ها استفاده کنید. ساعت‌ها و مچ‌بندهای هوشمند ورزشی دارای انواع گوناگونی هستند و هر کدام امکانات متنوعی را در اختیار شما می‌گذارند. شما پیش از خرید آن‌ها باید به نکاتی از جمله امکانات و ویژگی‌هایی که دارا هستند، هزینه و بودجه‌ای که نیاز دارند، طرح و مدلی که دارند و همچنین اینکه با کدام نرم‌افزارها و گوشی‌های هوشمند سازگار هستند دقت داشته باشید تا بهترین خرید ممکن را انجام دهید.

با وجود همه‌ی فواید و کارآمدی مچ‌بندهای هوشمند ورزشی باید به یاد داشته باشید که زیادی به اطلاعات آن‌ها تکیه نکنید و ناگهانی سبک زندگی خود را به خاطر این وسیله‌ها تغییر ندهید. اگرچه استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی می‌تواند انگیزه‌ی شما را افزایش دهد و کمکتان کند بیشتر فعال باشید و با دید بهتری ورزش کنید، ولی همین موضوع ممکن است منجر به زیاده‌‌روی در ورزش شود و کاری کند همیشه به دنبال انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های گوناگون باشید.

اگر دیدید استفاده از مچ‌بندهای هوشمند ورزشی شما را وسواس کرده و باعث شده با استرس و اضطراب روبه‌رو شوید و بدون وقفه و استراحت ورزش کنید، شاید بهتر باشد آن‌ها را کنار بگذارید و بدون حس اجبار به انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های مورد علاقه‌ی خود بپردازید و زیاده‌روی نکنید. ولی اگر مشکلی برای استفاده از این مچ‌بندها ندارید و می‌توانید میانه‌روی و تعادل را رعایت کنید، حتما برای خرید این وسیله‌ها برنامه‌ریزی کنید تا با انگیزه‌ی بیشتری سلامتی خود را بهبود ببخشید و از زندگی سالم و شاداب‌تری برخوردار شوید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: Dr. Axe, Healthline

دسته‌بندی نشده
 

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی