فریدون زندی: عجب شبی بود

سپهر ستاری: علاقه‌مندان به فوتبال شنیدن نام تیم ملی بحرین یاد خاطرات فوتبالی زیادی می‌افتند؛ خاطراتی که بعضی از آن‌ها تلخ و بعضی دیگر هم شیرین هستند. بدون تردید شیرین‌ترین خاطره فوتبالی از بحرین، گل پیروزی‌بخش محمد نصرتی و برد تیم ملی در ورزشگاه آزادی مقابل این تیم و صعود به جام جهانی 2006 است. گل به یادماندنی نصرتی روی ارسال زیبای فریدون زندی به ثمر رسید تا نام این هافبک چپ‌پا برای همیشه در تاریخ تقابل‌های ایران و بحرین ماندگار شود. حالا تیم ملی بار دیگر باید در یک دیدار سرنوشت‌ساز و حیاتی به مصاف تیم ملی بحرین برود و این بار هم راهی جز پیروزی ندارد. برد در این بازی می‌تواند در تاریخ فوتبال ایران ماندگار شود و نقشی تعیین‌کننده در سرنوشت فوتبال ایران دارد. تیم ملی بحرین برای فریدون زندی به یک دلیل شخصی هم به یادماندنی است چرا که اولین بازی ملی زندی هم مقابل این تیم برگزار شد. او به بهانه دیدار امروز گفت و گویی با خبرآنلاین داشت که در ادامه می‌خوانید:

*امشب بازی مهمی با بحرین داریم. به نظر یک اتحادی بین همه به وجود آمده تا برنده این بازی های حساس و مهم باشیم.

الان فقط وقت حمایت از تیم ملی است و نباید انتقادی کرد. البته به نظرم کلا تیم ملی در این مدت عملکرد خوبی داشته است. به نظرم همه چیز درون زمین و دست بازیکنان است. اسکوچیچ و کادرش هم تمام راهنمایی‌ها را انجام داده‌اند و قطعا نکات لازم به بازیکنان گفته شده است همه چیز دیگر در زمین رقمخواهد خورد. انشاء‌لله امروز روز تیم ملی باشد. به نظرم این خیلی مهم است که اسیر اتفاقات فوتبالی نشویم. البته تیم ما پر از بازیکن خوب و مهره‌های تعیین‌کننده است. هر طوری حساب کنیم از بحرین سرتر هستیم مگر اینکه روزمان نباشد یا به خاطر مسائل غیر فوتبالی نتیجه لازم را نگیریم.

خیلی ها تصور می کنند هنوز تیم های عربی ضعیف هستند. تو هم با آنها هم نظر هستی؟ 

الان تیم ضعیفی در آسیا وجود ندارد. هنوز بعضی‌ها فکر می‌کنند کشورهای عربی ضعیف هستند ولی نه اینطوری نیست. وقتی قطر قهرمان آسیا می‌شود معنی‌اش چیست؟ امارات هم خیلی هزینه کرده و بحرین و عمان و کشورهای دیگر عربی همیشه هزینه می‌کنند. این کشورها اصلا مشکلات مالی ندارند و الان روی فوتبال پایه هزینه هنگفتی می‌کنند. فکر نکنید قهرمانی قطر در آسیا اتفاقی بود. شما شک نکنید در یک دهه آینده قدرت کشورهای عربی بیشتر هم خواهد شد. ما باید سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم و بیشتر کار کنیم تا از قافله عقب نیفتیم.

*تیم ملی بحرین برای فوتبال ایران همواره پر از خاطرات تلخ و شیرین بوده و خودت هم خاطرات زیادی از تقابل با این تیم داری.

من اولین بازی ملی‌ام را مقابل بحرین انجام دادم. یادم هست روزی که وارد اردو شدم، بچه ها و آقای برانکو رفتار بسیار خوب و گرمی با من داشتند. مهدوی کیا و وحید هاشمیان از جمله بازیکنانی بودند که به من گفتند هر کاری داشته باشم می‌توانم به آنها بگویم. علی دایی حتی به اتاقم آمد و گفت هر مشکلی داشتی، م ن را در جریان بگذار. قبل از اینکه به تیم ملی بیایم، با مهدوی کیا و هاشمیان در آلمان حرف زد. تا حدودی با فضای فوتبال ایران و تیم ملی آشنا شدم. راستش اولین بازی برای من سخت بود، به این خاطر که هم مستقیم به بحرین رفتم و جلسه تمرینی زیادی نداشتم و هم اینکه هوا گرم بود و بازی کردن در آنجا سخت. آقای برانکو در آن بازی من را به میدان فرستاد ولی هماهنگی خوبی با بچه ها نداشتم. تیم ملی هم زیاد روی فرم نبود.

*همان موقع می‌دانستی که چقدر روی بحرین حساسیت هست؟

بچه‌ها چیزهایی به من گفته بودند. می‌دانستم که بازی‌های بحرین و ایران همیشه حساس است. 

*شاید به خاطر همین در بازی برگشت آنقدر انگیزه داشتی و پاس گل معروف را به محمد نصرتی دادی تا یک بر صفر برنده شویم و به جام جهانی 2006 برویم. 

بحرین برای دفاع کردن آمده بود ولی ما در بهترین فرم خودمان بودیم. آن شب ورزشگاه پر از تماشاگر بود. مردم فقط برد می‌خواستند. این افتخار نصیب من شد که بتوانم آن پاس را بدهم و نصرتی با ضربه سر توپ را وارد دروازه بحرین کند. یکی از بهترین شب‌های زندگی‌ام بود. بحرین در آن بازی هم دست و پا بسته نبود و می‌خواست ایران را اذیت کند ولی با حمایت طرفداران برنده مسابقه شدیم. 

*از اتفاقات پس از بازی خاطره خاصی داری؟

عجب شبی بود. ما که داخل زمین و در رختکن جشن گرفتیم. بیرون ورزشگاه خیلی ترافیک بود و دیر وقت به هتل رسیدیم اما همه خوشحال بودیم چون می‌دیدم مردم چقدر شاد هستند. البته بازی‌ها برای ما تمام نشده بود و می‌خواستیم ژاپن را در بازی برگشت هم ببریم. همه می‌دانستیم که کار سخت تیم ملی تازه شروع شده چون با توجه به صعود زودهنگام و همینطور بازیکنان خوبی که در تیم ملی بودند، توقعات بالا رفته بود. 

*آن موقع بعضی از مسئولان ورزش توقع داشتند در جام جهانی پرتغال و مکزیک را هم ببریم!

هر دو تیم بزرگ و قدرتمند بودند. دکو، فیگو، رونالدو و کلی بازیکن خوب در پرتغال حضور داشتند. مکزیک هم تیم قدرتمندی بود. ما نیمه اول بازی مکزیک عالی بودیم ولی در نیمه دوم بی تجرگی کردیم. مقابل پرتغال هم کارمان سخت بود. با یک شوت و یک پنالتی بازی را واگذار کردیم. اگر مشکل مصدومیت‌ها را نداشتیم تیم ملی در جام جهانی آلمان بهتر عمل می کرد. 

فریدون زندی: برد بحرین، یکی از بهترین شب‌های زندگی‌ام بود

*یکی دیگر از بازی های عجیب ایران و بحرین شکست 4 بر 2 ما در بازی دوستانه با سرمربیگری افشین قطبی بود. داور بازی عملکرد عجیبی داشت و بعدا گفتند تبانی کرده است.

در آن مسابقه داور تصمیمات عجیبی گرفت. مثلا زمان بازی تمام شده بود ولی او سوت پایان مسابقه را نمی زد تا اینکه یک پنالتی برای بحرین گرفت! وقتی ما گل چهارم را خوردیم او سوت پایان مسابقه را زد. در آن بازی دو سه خطای اشتباه از بازیکنان ما گرفتند. یادم هست دو موقعیت عالی داشتیم که داور وسط به اشتباه دستور توقف بازی را داد. مربیان ما خیلی اعتراض کردند. بعد از بازی هم اکثر بچه ها می گفتند چرا او اینطور قضاوت کرد؟ 
*نسل جدید بازیکنان تیم ملی بسیار باکیفیت هستند و در جام جهانی هم حسابی درخشیدند. چرا این درخشش ادامه نداشت و در دور رفت تیم ملی خوب نتیجه نگرفت؟

به نظرم در بازی های رفت هر چه رخ داد اتفاقات فوتبالی بود. الان ولی شرایط فرق می کند. تیم ملی خیلی انگیزه دارد که بازی هایش را ببرد.

بیشتر بخوانید:

پاشازاده: بازی با بحرین را زیادی بزرگ کرده‌ایم!

فرهاد: پرسپولیس از پرتغال بازیکن گرفت، ما از مشهد نتوانستیم!

خطای ناجوانمردانه روی علی دایی/عکس

258 252

دسته‌بندی نشده

آخرین اخبار

برچسب‌های پربازدید

 

وبگردی