کودکان طلاق

وکیل طلاق توافقی برای یک زوج هیچ گاه کار آسانی نیست، اما وقتی کودکانی هم در این میان باشند کار برای همه ی افرادی که در قضیه دخالت دارند بسیار سخت تر می شود. علت وقوع طلاق هر چه که باشد، به کودکان باید اطمینان داد که نیازهای آنها برآورده خواهد شد و دیگر اینکه نباید به هیچ وجه خود را به خاطر فروپاشی ازدواج والدینشان سرزنش کنند و مطمئن باشند که والدینشان مانند سابق آنها را دوست خواهند داشت.

رهنمودهایی برای پاسخ های شما:
کودکان زیر پنج سال دنیا را در رابطه با خودشان درک می کنند، پس حتی در این سن کم هم بهترین کار آن است که حداقل بخشی از آنچه را که در جریان است برای آنها توضیح دهید. دعاوی حقوقی این کار را نکنید، کودکان توضیحات خاص خود را ابداع می کنند و اشتباها خودشان را به خاطر بروز مشکل در خانواده سرزنش می کنند، مثل اینکه (( مامان رفت چون من اتاقمو مرتب نگه نمی داشتم.))
احساس گناه، به کودکی که در حال تلاش برای کنار آمدن با عدم امنیت ناشی از طلاق است لطمه وارد می کند. برای روشن شدن نگرانی های کودک، پرسش هایی از او بپرسید و پاسخ های ساده و سرراست به او بدهید.
دلیل طلاق شما هر چه که هست و هر قدر هم که احساس شما در این باره تلخ و ناگوار است، سعی کنید این احساس را به کودکتان منتقل نکنید. نیمی از کودک متعلق به هر یک از شماست و اگر شما تنفر خود را نسبت به کسی که نیمی از او را به وجود آورده است نشان دهید، کودک احساس بی ارزشی خواهد کرد.
اگر شما به تنهایی از کودکتان مراقبت می کنید، سعی کنید هرگاه او برای همسر سابقتان احساس دلتنگی می کند ناراحت نشوید و از تظاهر به اینکه همسرتان دیگر وجود خارجی ندارد پرهیز کنید.

معلمان کودکتان را در جریان امر قرار دهید.
کودکان بزرگتر ممکن است درباره ی مسایل مادی احساس نگرانی کنند. طلاق بسیاری از خانواده ها را دچار مشکلات مادی می کند، اما سعی کنید بار آن را بر دوش کودکتان نگذارید. زیرا این نیز می تواند دلیل دیگری شود تا او احساس گناه کند.

پاسخ های شما :
پاسخ برای سنین ۲ تا ۴ سال:
طلاق وقتی است که زن و شوهر ازدواج خود را به هم می زنند، چون دیگر همدیگر را دوست ندارند. من و بابا داریم از هم طلاق می گیریم اما هنوز هم تو را خیلی دوست داریم و مثل سابق از تو مراقبت می کنیم.
پاسخ برای سنین ۴ تا ۶ سال:
من و بابا داریم از هم طلاق می گیریم چون نتوانستیم مشکلاتمان را حل کنیم و به زندگی با هم ادامه دهیم. ما تمام سعی مان را می کنیم تا با هم دوست بمانیم، چون این برای همه ی ما بهتر است. من و بابا همیشه تو را دوست خواهیم داشت و از تو مراقبت خواهیم کرد. من می دانم که تو هر دوی ما را دوست داری و قول می دهم که امکان بودن در کنار هر یک از ما را خواهی داشت. بابا در خانه ی دیگری زندگی خواهد کرد و هر چند تو دیگر هر روز او را نخواهی دید اما او باز هم تو را دوست خواهد داشت.
پاسخ برای سنین ۶ تا ۸ سال:
طلاق کار غم انگیزی است. هیچ کس دوست ندارد که یک خانواده از هم بپاشد، به همین دلیل است که من گاهی گریه می کنم. ما هنوز هم دوست داریم خانواده مان دور هم باشد اما پدر احساس می کند لازم است زندگی تازه ای را شروع کند. طلاق کار سختی است و گاهی اوقات ما نسبت به هم نامهربان می شویم، اما تو در این میان هیچ گناه و تقصیری نداری. زن و شوهرها ممکن است در طول ازدواجشان تغییر کنند و عشقشان را نسبت به هم از دست بدهند، بخصوص اگر در سنین پایین ازدواج کرده باشند. اما هر دوی ما تو را خیلی دوست داریم و هیچ وقت عشقمان را نسبت به تو از دست نخواهیم داد. ما ترتیبی می دهیم تا تو پدر را زود به زود ببینی و تعطیلات را با او بگذرانی. اگر تو به او بگویی که دوستش داری، به هر دوی ما کمک کرده ای. در ضمن تو می توانی مانند سابق پدر بزرگ را ببینی.
پاسخ برای سنین ۸ تا ۱۱ سال:
هیچ کس طلاق را دوست ندارد. من و پدر تمام تلاشمان را کردیم تا از این کار پرهیز کنیم اما سرانجام تصمیم گرفتیم از هم جدا شویم. پدر به خانه ی دیگری اسباب کشی خواهد کرد و تو اینجا کنار من می مانی. دل او برای تو خیلی تنگ خواهد شد و باز هم مثل همیشه تو را دوست خواهد داشت و برایت نامه و کارت پستال خواهد فرستاد و یک هفته درمیان تعطیلات آخر هفته را با تو خواهند گذراند. ما فکر کردیم برای تو بهتر است که با من زندگی کنی، به این ترتیب می توانی به مدرسه خودت بروی و نزدیک دوستانت باشی. نگران نباش، من خودم تو را به مدرسه خواهم برد و پول کافی هم خواهیم داشت. وقتی به قدر کافی بزرگ شدی خودت می توانی تصمیم بگیری که دوست داری با بابا زندگی کنی یا مامان. در مدرسه با دوستت جواد، که پدر و مادر او هم جدا شده اند، صحبت کن و بعد اگر خواستی پرسشهای بیشتری از من بپرس.

منبع: کودکان طلاق