مسابقه بزرگ معماری و شهرسازی «ایده‌ای برای بازآفرینی مجموعه صنعتی ریسباف اصفهان»


به گزارش «سنا نیوز»،هدف این مسابقه دست‌یابی به ایده‌ها و سناریوهایی خلاقانه، تأثیرگذار، خاطره‌انگیز، کارا و در عین احترام به ارزش‌های تاریخی-فرهنگی موجود مجموعه کارخانه ریسباف جهت دستیابی به فضایی سرزنده و جذاب در این نقطه از شهر اصفهان است.

به گزارش نیوزنگار سنا نیوز؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان، حجت اله غلامی مدیرکل راه وشهرسازی استان گفت: هیچگاه ریسباف به عنوان یک پروژه مطرح نبوده، بلکه ریسباف همواره به عنوان یک تغییر رویکرد مطرح شده و سعی شده تا از تخریب این کارخانه به عنوان یکی از کارخانجات باقیمانده از دوران صنعتی و تاریخی ایران جلوگیری گردد.
وی گفت: طبق سیاست های وزارت متبوع در خصوص برنامه های مورد نظر برای احیا و بازآفرینی این کارخانه و تبدیل به فضای مناسب شهری، تک روی نخواهد شد و به همین منظور مسابقه ای بزرگ در سطح ملی به منظور بازآفرینی کارخانه ریسباف اصفهان برگزار خواهد شد.
غلامی در توضیح نحوه برگزاری این مسابقه اظهار داشت: دراین باره هیات داوران و چارچوب و فرمت های اولیه مشخص شده و همه علاقمندان ، صاحبنظران، کارشناسان، دانشجویان و دانشگاهیان و مشاوران حرفه ای و بین المللی می توانند در این مسابقه بزرگ معماری و شهرسازی شرکت نمایند.
مدیرکل راه وشهرسازی در ادامه بیان داشت: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان از طریق برگزاری مسابقه، نسبت به جمع‌آوری ایده‌ها جهت بازآفرینی مجموعه صنعتی ریسباف اقدام می نمایند که این مسابقه تحت نظارت دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی و با حضور نماینده دبیرخانه در جلسات داوری برگزار می گردد.
وی افزود: وزارت راه و شهرسازی از طریق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و اداره کل راه و شهرسازی اصفهان پس از تملک این مجموعه صنعتی زیبا و ارزشمند که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، در نظر دارد این مجموعه را به زندگی شهری اصفهان بازگردانده و تبدیل به مرکزی فعال، پویا و سرزنده برای اهالی شهر اصفهان و گردشگران این شهر نماید. کارخانه ریسباف مجموعه‌ای هفت هکتاری با ساختمان‌هایی شامل سوله‌های تولید و تکمیل کارخانه و انبارها است که دو سبک معماری سنتی ایرانی و معماری وارداتی غربی در ابتدای قرن حاضر در آن دیده می‌شود. درعین‌حال این مجموعه وسیع عرصه‌های باز زیادی را نیز در خود دارد.
هدف این مسابقه دست‌یابی به ایده‌ها و سناریوهایی خلاقانه، تأثیرگذار، خاطره‌انگیز، کارا و در عین احترام به ارزش‌های تاریخی-فرهنگی موجود مجموعه جهت دستیابی به فضایی سرزنده و جذاب در این نقطه از شهر اصفهان است. ایده‌های ارسالی برای شرکت در این مسابقه باید هر دو حوزه کاربری جدید و کالبدی مجموعه میراث صنعتی ریسباف را پوشش دهد.

گفتنی است کلیه شهروندان، هنرمندان، معماران، شهر سازان، دانشجویان می توانند در این مسابقه شرکت نموده و همچنین در صورت نیاز با پست الکترونیکی دبیرخانه مسابقه به آدرس: risbaf.regeneration@gmail.com مکاتبه فرمایند.
شایان ذکر است طبق برنامه زمان‌بندی، دریافت مدارک از تاریخ ۲۶ فروردین ماه تا ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری و داوری آثار به‌ منظور انتخاب ۲۰ ایده منتخب تا تاریخ ۵ خردادماه و اعلام نتایج برگزیدگان در تاریخ ۸ خردادماه خواهد بود که اطلاعات این فراخوان در سایت الکترونیکی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان جهت بهره برداری لازم قابل ملاحظه می باشد.

در سایت سنا نیوز صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و … تنها در


کانال سنا نیوز
منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال سنا نیوز به آدرس


sana
شوید.