سنا خبر » نخستین جشنواره گردشگری ایران کودک در کردستانبه گزارش «سنا نیوز»،  نخستین جشنواره گردشگری «ایران کودک» هم‌زمان با برنامه‌های نوروزی در شهرهای سنندج و مریوان برپا شد.
به گزارش نیوزنگار سنا نیوز؛برگزاری جشنواره گردشگری «ایران کودک» در ۴ فروردین کنار دریاچه زریبار مریوان انگیزه‌ای برای پیشواز بالای گردشگران در روزهای نوروزی بود.
در این جشنواره برنامه‌های گوناگونی از جمله مسابقه نگارگری کودکان، خنیاگری و آواز کردی به وسیله گروه کودکان با تن‌پوش‌های بومی، آیین کهن «بوکه بارانه» برگزار شد.
آیین زیبای باران خواهی «بوکه بارانه» یکی از آیین‌های کهن ایران به عنوان میراث ناملموس در سال ۲۰۱۴ میلادی نامزد ثبت جهانی در یونسکو شد.
آیین بووکه بارانه (عروس باران) هنوز در بسیاری از روستاها هنگام بروز خشکسالی یا کاهش باران برگزار می‌شود.
بووکه بارانه پیکرکی باستانی در میان مردم کردنشین، نمادی برای پیشگیری بالای خشک‌سالی، برای نیایش همگانی مردم به درگاه پروردگار، گسترش روحیه همیاری، باشندگی کودکان در آیین‌ها و نیایش‌ها بود.
برای ساخت بووکه بارانه (ایزدبانوی آب‌ها) یک تکه چوب بزرگ با پارچه‌های رنگی پوشانده می‌شود، دسته‌های ۱۵ تا ۲۰ تنی کودکان به‌ویژه دختران، بووکه بارانه را در کوچه‌های روستا می‌گردانند و با زدن در خانه‌ها وارد حیاط شده و همه با هم می‌خوانند : «بووکه بارانه ئاویی ده وی، ئاویی نیو ده غلانی ده وی، هیلکه باروکانی ده وی، ده رزی گه وره کچانی ده وی (عروس باران آب می خواهد، آب را برای غلات می خواهد، تخم تازه مرغ را می خواد، سنجاقک دختران دم بخت را می خواهد).»
مادربزرگ یا مادر خانواده پیشکش‌هایی مانند تخم‌مرغ، پول یا گردو را در بین کودکان پخش می‌کرد، اندکی آب را روی بووکه بارانه نیز می‌ریخت و چند سنجاقک را روی دستمال یا بخشی از تن‌پوش بووکه بارانه می‌زد.
جشنواره گردشگری کودک در روزهای ۵ و ۶ فروردین نیز در خانه کُرد سنندج برگزار می‌شود.

فرتورهای زیر از سوی خوانندگان امرداد رسیده و اگر کیفیت مناسب را ندارد پوزش می‌خواهیم. شما خواننده‌ی گرامی هم می‌توانید از آیین‌های ایرانی عکس گرفته و به نشانی sardabir.amordad@gmail.com  بفرستید.

در سایت سنا نیوز صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و … تنها در


کانال سنا نیوز
منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال سنا نیوز به آدرس


sana
شوید.