سنا خبر » فراخوان چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی


به گزارش «سنا نیوز»، چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با هدف تبیین چیستی، چرایی و چگونگی تمدن نوین اسلامی، اسفند سال جاری برگزار خواهد شد

به گزارش نیوزنگار سنا نیوز، هدف نهایی انقلاب اسلامی رسیدن به تمدن اسلامی در زنجیره ای منطقی و مستمراست که بر چهار رکن دین، عقلانیت، علم و اخلاق بنا شده است.

این زنجیره از حلقه انقلاب اسلامی آغاز شده و پس از شکل گیری نظام اسلامی وارد مرحله دولت اسلامی می گردد؛ پس از دولت اسلامی، جامعه اسلامی اسوه تحقق می یابد و این برق که در این گوشه از جهان درخشیدن گرفته بسان تمام تمدن ها در بستری طبیعی در جهان اسلام و نیز در جهان بشریت تلألو می یابد و فصلی نو در حیات بشر رقم می زند.

پس از وقوع انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی که ارکان، عناصر و ابعاد آن در قانون اساسی به طور اجمال بیان شده و البته هنوز به طور کامل و تفصیلی تحقق پیدا نکرده است ، عبور از سه گام دیگر در زنجیره تمدن سازی فرآیندی پیچیده است. بر این اساس، تامل و تعمق در این مفاهیم و مراحل و تلاش برای گفتمان سازی به منظور ایجاد نهضت نرم افزاری و تولید فکر و علم به شکل طبیعی در این مجرا امری ضروری و حیاتی است.

از این رو چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی با همکاری جمعی از مراکز دانشگاهی، حوزوی و علمی- پژوهشی کشور با هدف تبیین چیستی، چرایی و چگونگی تمدن نوین اسلامی در اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

محورهای کلان فراخوان پذیرش مقالات ​در چهارمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی:

معناشناسی تمدن نوین اسلامی

سبک زندگی اسلامی و تمدن نوین اسلامی

دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

علوم انسانی و تمدن نوین اسلامی

نظام سازی و نهادسازی و تمدن نوین اسلامی

جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی

الگوهای رقیب و تمدن نوین اسلامی

بیداری اسلامی و تمدن نوین اسلامی

نقش و جایگاه علم در تمدن نوین اسلامی

ظرفیت ها و موانع در ارتباط با تحقق تمدن نوین اسلامی

جهت دریافت محورهای تفصیلی برای طراحی مساله پژوهش و تدوین مقاله به بخش محورهای همایش مراجعه فرمایید.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش به نشانی ( neicc.ir ) مراجعه نمایند.