سنا خبر » فراخوان نخستین همایش استانی شعرروستا


به گزارش «سنا نیوز»، فراخوان نخستین همایش استانی شعر روستا به گویش محلی منتشرشد.

به گزارش نیوزنگار سنا نیوز، مسعود عظیمی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شازند از انتشار نخستین همایش استانی شعر روستا نیوز داد و به نیوزنگار نیوزگزاری شبستان در اراک گفت: با توجه به زندگی ماشینی امروز برگزاری این همایش می تواند فرصت مناسبی برای سرودن اشعار ناب از سوی شاعران و فاصله گرفتن از دنیای روزمره مجازی و بازگشت به آرامش واقعی روستاها باشد.

وی زنده نگه داشتن زبان مادری و محلی را یک لازمه دانست و افزود: پتانسیل برای معرفی روستا با زبان شاعرانه به عنوان یک زیستگاه ناب و معرفی آداب و رسوم و شیوه زندگی در شازند وجود دارد.

عظیمی محورهای موضوعی همایش حمایت ازتولید کالای ایرانی در روستا، فرهنگ ایثاروشهادت درروستا، آداب ورسوم و فرهنگ عامه درروستا، کاروتلاش وساده زیستی زنان در روستا، سرسبزی و طراوت و نشاط در روستا، نقش مساجد و حسینیه ها در روستا، فرهنگ کتابحوانی و مطالعه در روستا، نقش هنرمندان و حفظ زبان مادری در روستا، مهاجرت شهری و کوچ از روستا، مسئولین ومردم در روستا عنوان کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شازند، بخش ویژه همایش را لالایی ها وعاشقانه های روستا عنوان کرد و افزود: به پنج اثربرترلوح سپاس، تندیس همایش وجایزه نقدی و به سه اثربخش ویژه لوح سپاس و به همه شرکت کننده درهمایش لوح یادمان همایش اهدا می شود.

عظیمی ادامه داد: قالب اشعارارسالی به دبیرخانه همایش آزاد است و شرکت کنندگان می توانندحداکثرسه اثر به دبیرخانه ارسال کنند؛ اشعارصرفا به زبان محلی رایج دراستان مرکزی با ذکرزبان، لهجه یا گویش شهرستان موردبررسی قرارمی گیرد و اشعاری که به گویش یازبان خاصی هستند باید همراه با شعرترجمه شعر فارسی معیارهم ارسال شود.

این مقام مسئول مهلت ارسال آثار را ۷تیرماه دانست و اظهار کرد: آثار دوازدهم تیر ماه داوری و نتایج به دبیرخانه همایش اعلام همایش می شود.

وی افزود: مراسم اختتامیه نخستین همایش استانی شعرروستا (۱۴تیر) در روستای غینر از توابع شهرستان شازند با حضور مسئولان محلی و استانی برگزار می شود.