سنا خبر » خوزستان میزبان نهمین جشنواره بین المللی شعر رضوی عربی


به گزارش نیوزنگار سنا نیوز؛ از خوزستان؛ جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ۱۵ دوره به صورت سالانه با اجرای برنامه های موضوعی مختلف از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج از کشور و به مناسبت میلاد با سعادت علی بن موسی الرضا(ع)و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شده است.
امسال شانزدهمین دوره این جشنواره در ۷۰ بخش و موضوع مختلف از جمله علمی، پژوهشی، فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی، دیجیتالی و کودک ونوجوان برگزار می شود تا اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و همه پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی، با خلق آثار فاخر و ارزنده زمینه ی ترویج بیش از پیش فرهنگ، سیره و معارف رضوی را فراهم آوردند.
استان خوزستان با جشنواره شعر رضوی به زبان عربی در هشت دوره گذاشته توانسته برگزار کننده یکی از مهمترین جشنواره های موضوعی باشد که با استقبال فراوان شاعران داخلی و خارجی همراه بوده است.
اهمیت به شعر ولایی و دینی در میان شاعران خوزستانی
زهرا بن یباره، از شاعران برتر و حائز رتبه هشتمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی با اشاره به اهمیت این جشنواره گفت: جشنواره شعر رضوی به زبان عربی حرکت فرهنگی بزرگی است که با حضور شاعران دیگر کشورهای اسلامی مورد استقبال خوبی قرار گرفته است.
وی این جشنواره را موجب تقویت استعدادهای جوانان در شعر سرایی دانست و بیان کرد: استقبال از این جشنواره نشان از اهمیت به شعر دینی و ولایی و وجود استعدادهای ناب در این زمینه است.
همچنین سلمان حمیداوی دیگر شاعر خوزستانی در این خصوص خاطر نشان کرد:جشنواره شعر رضوی به زبان عربی در راستای شناساندن فرهنگ رضوی، فرهنگ تشیع و فرهنگ اسلامی مهم و تاثیر گذار است.
وی بیان کرد: با شرکت در این جشنواره عشق و محبت خود را به اهل بیت(ع) نشان می دهیم چراکه خوزستان دروازه ورود تشیع به ایران است و براین اساس باید عشق و ارادات خود به اهل بیت را نشان دهیم.
استقبال کم نظیر شاعران داخلی و خارجی از جشنواره شعر رضوی
مدیر اجرایی جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان عربی در استان خوزستان در این باره اظهار کرد: جشنواره شعر رضوی به زبان عربی ( یادمان دعبل خزاعی) به مناسبت میلاد با سعادت امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) ، همزمان با دهه کرامت و به شکرانه ورود شکوهمند امام رضا(ع) از خاک خوزستان و دروازه ورود تشیع به سرزمین ایران، از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) برگزار می شود.
سید کریم موسوی به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و افزود: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی هنری و دینی و مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا(ع)، گرامی داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا(ع) و کمک با انتشار آثار و گسترش آفرینش های فرهنگی و دینی در زمینه شعر به زبان عربی از اهداف برگزاری این جشنواره است.
وی با بیان اینکه جشنواره شعر رضوی به زبان عربی در دوره های گذشته به صورت مستمر در استان خوزستان برگزار شده، خاطر نشان کرد: استقبال کم نظیر شاعران مطرح داخلی و خارجی از این جشنواره سال به سال بیشتر می شود به طوری که جشنواره شعر رضوی سال گذشته با حضور شاعران مطرح کشورهای عمان، عراق، بحرین و سعودی برگزار شد که در مجموع شاعران داخلی و خارجی با سرودن اشعاری در مدح امام رضا(ع) رضایت داوران و مخاطبان این جشنواره را به دست آوردند.
موسوی تصریح کرد: سیره و زندگی امام رضا(ع)، مناقب و صفات امام رضا(ع)، کرامات، فضیلت ها و… و جلوه های فرهنگ رضوی(علم، شفاعت، حلم، شفا، مهربانی و…) در بخش اصلی و برگزاری نشست های علمی پژوهشی و ارائه مقالات پیرامون شاعرانی که به مدح، ثنا و مناقب امام رضا(ع) پرداخته اند مانند دعبل خزاعی، ابن سکیت، ابونواس اهوازی و…، برگزاری نشست های شعرخوانی از آثار شاعران دوره امام رضا(ع) و برگزاری جلسات مشاعره به زبان عربی در بخش ویژه این جشنواره برگزار می شود.

وی با بیان اینکه در این جشنواره شاعران محلی و جوان استان خوزستان گامی ارزشمند در راستای معرفی دین تشیع و ارزش های دینی و اسلامی برمی دارند، بیان کرد: اشعار شاعران که به صورت محلی و شعبی سروده می شود، موجی از شعف را در میان حاضران مراسم برگزاری افتتاحیه و اختتامیه جشنواره ایجاد می کند و همواره استقبال بسیار زیادی از سوی مردم صورت می گیرد.
دبیر اجرایی نهمین جشنواره بین‌المللی شعر عربی رضوی (یادمان دعبل خراعی) با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۱۸۲ اثر در قالب شعر فصیح و شعر شعبی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، اذعان داشت: در این دوره از جشنواره شاعران کشورهای عراق، لبنان، سوریه، یمن، بحرین، کویت و امارات در کنار شاعران محلی و ایرانی با ارائه آثار با کیفیت، حضور پر رنگی از خود نشان دادند.
وی یادآور شد: هشتمین جشنواره شعر رضوی سال گذشته در شهرستان کارون با استقبال بی نظیر مسئولان محلی، شاعران و شهروندان خوزستانی برگزار شد و مراسم اختتامیه نیز طبق روال همه ساله در شهرستان شوش و در مرقد دعبل خزاعی با حضور و استقبال فراوان پایان بخش هشتمین جشنواره بود.

برگزاری مراسم کاروان نمادین ورود امام رضا(ع) به شلمچه
موسوی همچنین به برگزاری کاروان نمادین امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این جشنواره برگزاری مراسم ورود کاروان نمادین امام رضا(ع) به مرز شلمچه نیز از جمله برنامه هایی است که هر ساله با استقبال بی نظیر مخاطبان برگزار می شود .
وی با بیان اینکه امسال نیز برنامه های متعددی در راستای برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در خوزستان برگزار می شود، بیان کرد: به زودی فراخوان نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی منتشر خواهد شد.
معاون قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان همچنین از انتشار فراخوان طراحی پوستر نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی از سوی ستاد برگزاری جشنواره شعر رضوی خوزستان نیوز داد و اضافه کرد: فراخوان طراحی پوستر نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی با هدف مشارکت هنرمندان و گردآوری آثار گرافیست های استان در برگزاری این جشنواره منتشر شد.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را از ۱۵ تا ۳۰ دی‌ به همراه مشخصات کامل به پست الکترونیک quran.khz@farhangmail.ir با عنوان «طراحی پوستر نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی» ارسال کنند.
موسوی ادامه داد: در این فراخوان تاکید شده است که طراحان در پوسترهای خود از عنوان و نمادهای مرتبط با جشنواره امام رضا (ع) به دلیل تقارن برگزاری جشنواره با ایام دهه کرامت و سالروز ورود امام رضا (ع) به ایران در طراحی آثار استفاده کنند.
نهمین جشنواره شعر رضوی گامی دیگر در ترویج فرهنگ رضوی
جشنواره شعر رضوی به زبان عربی در هشت دوره گذشته در استان خوزستان با حضور شاعران مطرح عربی از داخل و خارج کشور همواره در قالب شعر محلی و فصیح عربی ارادت خود را به امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع)نشان داده است.
نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی نیز امسال میهمان خوزستان می شود تا شاعران خوزستانی و سایر نقاط کشور و همچنین شاعران عرب از اقصی نقاط جهان بار دیگر با سرودن اشعاری در مدح امام رضا(ع) ارادت خود را به امام رضا(ع) و اهل بیت (ع) نشان دهند.
جاری کردن فرهنگ رضوی در طول سال به منظور بهره مندی از تعالیم و آموزه های رضوی با ایجاد فضای بانشاط معنوی در سطح جامعه از جمله برنامه اهداف سالانه جشنواره بین المللی رضوی است که در استان خوزستان با برگزاری جشنواره شعر رضوی به زبان عربی تحقق می یابد.
امید که نهمین جشنواره شعر رضوی به زبان عربی با حضور بیشتر پدید آورندگان آثار دینی و ولایی و شاعران و مداحان اهل بیت(ع) از اقصی نقاط جهان گامی دیگر در ترویج فرهنگ رضوی باشد.