توافق برای خروج نظامیان آمریکا از عراق


برترین سایت خبرگزاری در ایران – سنا نیوز

پایگاه خبری تحلیلی سنا خبر (سنا) :

توافق برای خروج نظامیان آمریکا از عراق«جاسم محمد جعفر» نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف سیاسی «دولة القانون» امروز پنجشنبه از توافق نخست‌وزیر کشورش با طرف آمریکایی بر سر برنامه‌ای معین جهت خروج نیروهای آمریکایی از عراق خبر داد.

به گزارش وبگاه خبری «المعلومة» عراق، جاسم جعفر گفت «نخست‌وزیر حیدر العبادی، با طرف آمریکایی مفصل درباره حضورشان در کشور صحبت کرده است… برای [تدوین] برنامه‌ای معین برای خروج [آمریکایی‌ها] از کشور که دارای جدول زمانی و سیاق موردتوافق باشد، توافق کرده است». 

این نماینده عراقی توضیح داد که «العبادی به واشنگتن گفته که ملت عراق هیچ تمایلی ندارد که پایگاه نظامی یا مقر جنگی آمریکایی در خاک عراق باشد… [البته] محتمل است که واشنگتن در کردستان پایگاه‌هایی تأسیس کند که این امر خارج از اراده دولت [مرکزی عراق] است». 

همزمان با این اظهارنظر، پارلمان عراق امروز قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت موظف است برنامه‌ای زمان‌بندی شده برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق شد. نمایندگان پارلمان از دولت خواستند که علت باقی‌ماندن نیروهای آمریکایی در عراق تاکنون را بعد از آنکه کشورشان از اشغال داعش خارج شده، بیان کند و در اسرع وقت نیروهای آمریکایی را بیرون کند. 

نمایندگان همچنین از دولت خواستند که تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در عراق را اعلام و  زمان خروج آنان را مشخص کند و بگوید که بعد از داعش نقش آنان در خاک عراق چیست.

نمایندگان عراقی می‌گویند که سخن گفتن از نقش مستشاری نیروهای آمریکایی منحرف کردن اذهان عمومی و پوششی برای حضور آنان در عراق است.

اخیرا گروه‌ها و برخی مسئولان عراقی مثل گروه نجباء یا سید عمار الحکیم رئیس ائتلاف ملی شیعیان اعلام کرده بودند که نظامیان آمریکایی باید از عراق خارج شوند. 

ارسال شده در خبر