تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی

تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی

آنهایی که برای بار دوم ازدواج کرده اند می دانند حفاظت از حریم خصوصی در برابر آشنایان و اقوام تا چه حد می تواند سخت و ماجراساز باشد. تصور کنید زن و مردی با رضایت کامل و آگاهی از گذشته هم تصمیم می گیرند ازدواج کنند و نمی خواهند اقوام از این موضوع باخبر شوند که یکی از طرفین برای بار دوم ازدواج می کند؛ چه راه حلی برایشان وجود دارد؟ آیا می شود برای این زوج حریم شخصی قائل شد؟میتوانید جهت مشاوره از مشاوره تلفنی رایگان گروه وکلای تهران استفاده کنید.

خانوم ها میتوانند برای راحتی بیشتر از وکیل خانم برای طلاق توافقی استفاده کنند

قانون ثبت احوال سال هاست که به زن و شوهرها اجازه می دهد که این حریم خصوصی را برای خودشان حفظ کنند اما کمتر کسی از چند و چون قانون مذکور خبر دارد؛ اینکه بلافاصله بعد از ثبت ازدواج دوم، نام همسر اول حذف و شناسنامه پاک پاک می شود و تنها طرفین ازدواج از گذشته هم باخبر هستند. طوری که به گفته مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور، طبق ماده 33 قانون ثبت احوال، چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد، با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه اش می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

اگر فردی بخواهد برای بار سوم ازدواج کند و به این ترتیب نام همسر اولش پاک شده، اینطور به نظر می رسد که برای بار دوم ازدواج کرده؛ پس همسر جدید چطور از گذشته او باخبر شود؟ جای نگرانی نیست؛ چون طرف مقابل اگر به آن فرد شک داشته باشد با یک مراجعه ساده به ثبت احوال می تواند اطلاعات ازدواج های قبلی اش را به دست بیاورد.

شیبانی مقدم، سرپرست اداری حقوقی اداره ثبت احوال در این باره به هفت صبح می گوید: «سال های قبل که اطلاعات با فاصله زمانی بیشتر به دست ثبت احوال می رسید یا به دلایلی اطلاعات به ما اعلام نمی شد، امکان سوءاستفاده افراد سودجو هم وجود داشت. برای مثال فردی که قبلا ازدواج کرده بود و نمی خواست طرف مقابلش مطلع شود، اعلام مفقودی شناسنامه می کرد و اگر اطلاعاتش در سیستم وجود نداشت و به عنوان مثال فقط در دفترخانه ثبت شده بود، شناسنامه المثنی بدونه اطلاعات قبلی برایش صادر می شد اما در حال حاضر با وجود سرعت انتقال اطلاعات، احتمال این خطاها بسیار کم شده. حتی در آینده نزدیک اطلاعات به صورت آنلاین در اختیار ثبت احوال قرار می گیرد و امکان چنین کلاهبرداری هایی کاملا از بین می رود.»

فرقی بین زن و مرد نیست

ماده دیگری که در قانون ثبت احوال وجود دارد مربوط به دوران عقد است. اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه ها شود و رابطه جنسی صورت نگیرد، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند، نام طرفین را از شناسنامه حذف می کند؛ قانونی که تا چند سال پیش خیلی از خانواده ها نسبت به آن ناآگاه بودند. بعضی هم این موضوع را مطرح می کنند که قانون دراین مورد بین زن و مرد تبعیض قائل شده، در صورتی که اگر منطقی تر به ماجرا نگاه کنیم، مرد برای اثبات نبود رابطه جنسی و حذف نام همسرش از شناسنامه باید مدرک دوشیزگی او را در دست داشته باشد. یعنی مدرک دوشیزگی زن، برای اثبات نداشتن رابطه جنسی دو طرف ازدواج لازم است.

البته تا چند سال قبل تبعیض وجود داشت که آن هم به ضرر مرد بود، تبعیضی که به گفته شیبانی مقدم با شکایت مردان به دیوان عدالت اداری، رفع شده است.

این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال به هفت صبح می گوید: «قبلا زنان می توانستند عقدشان برای بار دوم را هم – در صورت اثبات نبود رابطه جنسی – از شناسنامه پاک کنند اما برای مردان این امکان، یک بار وجود داشت. یعنی مردی که بار دوم عقد کرده بود، حتی با اثبات نبود رابطه جنسی، باز هم نمی توانست اسم همسر دوم را از شناسنامه پاک کند. برای همین، مردان این شکایت را مطرح کردند که در قانون اصلی تبعیضی بین زن و مرد نیست و این بخشنامه باید حذف شود.»

سرپرست اداری حقوقی اداره ثبت احوال همچنین به این موضوع اشاره می کند که اگر ازدواج اول مردی به قوت خود باقی باشد، یعنی همزمان همسر دیگری داشته باشد، نمی شود اسم همسر اول را پاک کرد. همچنین به گفته او شناسنامه جدید هم تنها تعویض می شود و به صورت المثنی نخواهد بود.ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

همانطور که ملاحظه کردید فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق می توانند در شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند.

اما علی رغم اطلاق ماده قانونی مذکور که شامل مردان و زنان می شود سازمان ثبت احوال در بخش نامه 4320/1 مورخ 1370/10/14 فقط در المثنای شناسنامه زن در صورت مدخوله نبودن، ازدواج و طلاق سابق را حذف می کرد و اگر زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم دادگاه مراجعه می کرد درخواست او را نمی پذیرفتند اما این بخش نامه بر طبق دادنامه شماره 183 مورخ 81/6/10 هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده است.

متن رای هیات عمومی دیوان چنین است: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده 33 قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است بنابراین مفاد بخشنامه به شماره 4320/1 مورخ 1370/10/14 سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و بر تجویز قسمت دوم ماده 25 قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.»

بنابراین پس از این رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری در صورتی که زن غیر مدخوله باشد و طلاق به آن شرایط صادر شود مرد نیز می تواند با دریافت شناسنامه المثنی نام همسر قبلی و طلاق ثبت شده را از شناسنامه حذف نماید.

سوالی که مطرح می شود این است که منظور از غیر مدخوله صرفا دوشیزه (باکره) است؟ اگر زن قبلا ازدواج داشته است و طلاق گرفته است ولی در ازدواج دوم تا قبل از نزدیکی با شوهر کار زوجین به طلاق برسد، می تواند از این ماده قانونی استفاده کند؟ به نظر می رسد جواب مثبت باشد اگر زوجین در این مسئله توافق داشته باشند که زناشویی بین ایشان واقع نشده است و بدان اقرار کنند زوجه در این ازدواج غیر مدخوله محسوب می شود و زوجین به این طریق می توانند از اداره ثبت تقاضای شناسنامه المثنی بدون درج ازدواج و طلاق قبلی کنند.

توجه داشته باشید در صورتی می توان تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی را درخواست کرد که یا دوشیزه باکره باشد و یا در رای دادگاه منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله است و طلاق بائن است.

المثنی ها، خالی از گذشته ها نیستند!

آیا وقتی اعلام مفقودی شناسنامه می کنیم و المثنی می خواهیم، شناسنامه جدید خالی از اطلاعات صفحات شناسنامه قبلی خواهد بود؟ شیبانی مقدم در پاسخ به این سوال به هفت صبح می گوید: «ممکن است فرد ادعا کند شناسنامه ام گم شده و سابق بر این ازدواجی نداشته ام اما ثبت احوال به ادعای فرد اکتفا نمی کند؛ چرا که همه اطلاعات سجل ها در سیستم ثبت شده و ما براساس آن اطلاعات جدید شناسنامه را صادر می کنیم. او در ادامه توضیح می دهد: «تنها در صورتی که فرد با ارائه مدارک این ادعا را داشته باشد و بگوید اطلاعات وارد شده غلط است، شناسنامه المثنی با پاک شدن نام همسر قبلی صادر می شود.»

منبع: تعویض شناسنامه بعد از طلاق توافقی