ترکیه برادرزاده فتح الله گولن را به ۲۱ سال حبس محکوم کرد


برترین سایت خبرگزاری در ایران – سنا نیوز

پایگاه خبری تحلیلی سنا خبر (سنا) :

شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که دادگاه ازمیر محمدمظهر گولن برادرزاده فتح الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا و متهم ردیف اول کودتای نافرجام 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) این کشور را به 21 سال حبس محکوم کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از این رسانه، صبح امروز جلسه رسیدگی به اتهامات محمدمظهر گولن و دو نفر دیگر در شعبه 13 دادگاه کیفری ازمیر برگزار شد و در پایان قاضی پرونده، محمدمظهر گولن را به اتهام ‘مدیریت گروه تروریستی مسلح’ به 21 سال حبس محکوم کرد.
به نوشته این رسانه، برادر زاده گولن در دفاعیات خود ضمن رد همه اتهامات وارده اظهار کرد: من مرتکب هیچ تخلف امنیتی ـ اخلاقی نشده ام بلکه دارا بودن نام خانوادگی گولن جرم من است و بی تردید بی گناهی من در آینده ای نزدیک آشکار خواهد شد.
بنا بر اعلام ان.تی.وی، محمدمظهر گولن اواخر سال 2016 میلادی با دستور دادستان کل ازمیر دستگیر شده و در کیفرخواست تنظیمی علیه وی تقاضای 22 سال و نیم حبس شده بود.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 170 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

ارسال شده در خبر