احتمال توقیف اموال روسیه وجود دارد


برترین سایت خبرگزاری در ایران – سنا نیوز

پایگاه خبری تحلیلی سنا خبر (سنا) :

به گزارش سنا خبر، جان هانتسمن در مورد امکان توقیف اموال دیپلماتیک روسیه در آمریکا گفت: در مورد اموال دیپلماتیک، توافقنامه های جداگانه ای وجود دارد.

هانتسمن در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «ار.ب.کا» روسیه خاطرنشان کرد که علاوه بر کنوانسیون وین در مورد مناسبات دیپلماتیک، توافقنامه های دیگری وجود دارد که بر اساس آن می توان به مسائل مربوط به وضع اموال دیپلماتیک رسیدگی کرد. «به همین دلیل در مورد سیر اوضاع در این مساله نباید گمانه زنی کرد.» 

سفیر آمریکا در مورد توقیف اموال روسیه در کشورش گفت: البته که این احتمال وجود دارد. 

آمریکا به تازگی 60 دیپلمات روسی را در مساله اسکریپال اخراج کرده است و سرکنسولگری روسیه در شهر سیاتل را بست.

آمریکا در راستای سیاست های ضدروسی، 11 شهریور ماه پارسال سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی این کشور را در نیویورک و واشنگتن بست.

آمریکا دوشنبه هفته جاری نیز اعلام کرد که کنسولگری روسیه در سیاتل را هم خواهد بست. 

جان هانتسمن در ادامه مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه نمی داند آینده روابط روسیه و آمریکا چگونه خواهد بود، اظهار کرد: امیدوارم که بتوانیم روابط دو کشور را تثبیت کنیم. 

سفیر آمریکا درباره مساله مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسی در انگلیس با انتقاد از روسیه گفت: شرکای مسئولیت پذیر، این گونه رفتار نمی کنند.

وی افزود: اقدامات روسیه در برخی کشورها نیز حاکی از مسئولیت پذیر نبودن مسکو است؛ نگرانم تا زمانی که مسائل را به طور سازنده حل نکردیم، نتوانیم با هم روابط سازنده ای داشته باشیم.

سرگئی اسکریپال 66 ساله جاسوس پیشین روسیه که در انگلیس زندگی می‌کرد، چندی پیش به همراه دخترش، بی‌هوش بر روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبری پیدا شد. 

براساس گزارش رسانه‌های انگلیس، حال هر دو وخیم است و مامور پلیسی که آن‌ها را پیدا کرد، در بیمارستان بستری است. 

اسکریپال در سال 2010 هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد. 

وی پیش‌تر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد، او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ‌ام.آی.6 گزارش داده است. 

مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به‌شدت بیمار شده است. 

روسیه از انگلیس خواسته است که با مدرک صحبت کند و بدون سند روسیه را متهم به این کار نکند. 

انگلیس بدون ارایه مدرک، دو هفته پیش 23 دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرد و در مقابل روسیه نیز علاوه بر اخراج 23 دیپلمات انگلیس از تعطیلی شورای بریتانیا در مسکو خبر داد. 

ترزا می نخست وزیر انگلیس پس از واکنش شدیدتر روسیه به انگلیس، اعلام کرد که تدابیر دیگری به کار خواهیم بست. 

روز دوشنبه ششم فروردین ماه آمریکا به همراه نزدیک به 30 کشور عمدتا عضو ناتو و اتحادیه اروپا، خبر از اخراج همزمان دیپلمات های روس در حمایت از انگلیس دادند که این آمار همچنان رو به افزایش است.

روسیه نیز دقایقی پیش اعلام کرد که 60 دیپلمات آمریکایی را در واکنش به اقدام آمریکا از خاک خود اخراج و کنسولگری این کشور در سن پترزبورگ را تعطیل می کند. 

ارسال شده در خبر