آنچه باید درباره احتمال جنگ در سوریه بدانید


برترین سایت خبرگزاری در ایران – سنا نیوز

پایگاه خبری تحلیلی سنا خبر (سنا) :

آنچه درباره احتمال جنگ در سوریه می‌دانیم

پولتیکو نوشت: در اوایل روز دوشنبه، خبرگزاری های دولتی کشور سوریه گزارش دادند که حملات موشکی علیه پایگاه ‏هوایی در مرکز سوریه انجام شده است که احتمالا این اقدام یک « تجاوز امریکایی» بوده است. اما مقامات ‏آمریکایی این اقدام را رد کردند.

به گزارش «سنا خبر»، در ادامه این گزارش آمده است: حمله موشکی مذکور به دنبال حمله گاز سمی مشکوک روز شنبه به آخرین ‏دژ مخالفان سوری در حومه شرقی دمشق بر می گردد. بر اساس گزارش فعابان مخالف و نجات دهندگان ‏محلی؛ در این حمله حداقل 40 نفر که شامل خانواده هایی که در خانه های خود پناه گرفته بودند کشته ‏شدند.

خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده است حمله موشکی به پایگاه هوایی نظامی تیفور ( ‏T4‎‏) در ‏استان حمص منجر به تعدادی تلفات منجر شده است. پیش تر رئیس جمهور دونالد ترامپ وعده پرداخت ‏بهای گزاف این اقدام را داده بود.

کریستوفر شروود سخنگوی پنتاگون پس از حملات هوایی گزارش داد: « ‏وزارت دفاع حملات هوایی به سوریه را هدایت نکرده است» در طی سال گذشته، پس از حمله شیمیایی در ‏شهر خان شیخون در شمال سوریه که ده ها نفر کشته شدند ایالات متحده آمریکا با موشک های کروز ‏تاماهاوک حملات گسترده ای را به پایگاه هوایی سوریه ترتیب داد.

حمله گاز سمی مشکوک روز شنبه در ‏شهر محاصره شده دوما تقریبا یک سال پس از حملات موشکی آمریکا در شهر خان شیخون رخ داده است. ‏ترامپ در روز یک شنبه در واکنش به گزارش های دوما، نیروهای دولتی سوریه را به آن چه که آن را « حمله ‏بی شیمیایی بی فکر» نامیده است را مورد سرزنش قرار داد. دونالد ترامپ در مجموعه ای از توئیت، ایران و ‏روسیه را مسئول حملات شیمیایی دولت سوریه دانست. اما دولت سوریه تمام این اتهامات را انکار کرد و ‏آن را ساختگی خواند.

در اواخر یک شنبه اولین پاسخ دهندگان وارد شده به ساختمان در دوما گفتند که ‏غیرنظامیان در حالی بر روی زمین افتاده بودند که از دهان آن ها کف بیرون می آمد. سازمان دفاع مدنی ‏سوریه بیان کرند که قربانیان این حادثه به نظر می رسد که دچار خفگی شده اند. اگر چه آن ها مواد به ‏کاربرده شده در این حمله را شناسایی نکرده اند ولی سازمان دفاع مدنی سوریه که به کلاه سفید شناخته شده ‏اند و جامعه پزشکی آمریکا در سوریه و سازمان های امدادرسانی پزشکی بر این تاکید دارند بازماندگان ‏تحت درمان در بیمارستان به شدت کلر مصرف می کنند. این گزارش ها به دلیل محاصره دولت بر اطراف ‏شهر نمی تواند به طور مستقل مورد تایید قرار گیرد.

رسانه های دولتی سوریه در گزارشی پس از حمله بر ‏این تاکید کردند که گروه های شورشی جیش الاسلام موافقت کرده بودند تا شهر را تسلیم کنند و شبه نظامیان ‏آن شمال سوریه را ترک کنند. همچنین این گروه موافقت کردند که از آزادی زندانیان خود که یکی از خواسته ‏های اصلی آن ها از دولت سوریه بود دست بردارند. در مقابل دولت سوریه موافقت کرده است تا حملات ‏زمینی و هوایی گسترده ی خود را متوقف کند.

هیتام باکار یک فعال اپوزیسیون در شهر در صحبت با ‏آسوشتیدپرس از طریق واتس آپ گفت هیچ تفاوتی بین غیرنظامیان و شبه نظامیان وجود ندارد. مردم اکنون ‏در خیابان در جستجوی دوستانشان هستند که در زیرآوار هستند.

تلوزیون الاخباریه در گزارشی بر این تاکید ‏کرد که در روز یک شنبه بیش از 100 اتوبوس وارد شهر شده اند و تا شبه نظامیان و خانواده ی ان ها را وارد ‏جرابلس کنند. جرابلس شهری است که اکنون تحت کنترل شورشیان و ترکیه است.

دونالد ترامپ در روز یک ‏شنبه در توئیتش بشار اسد را « حیوان» نامید و همچنین از ولادیمیر پوتین به دلیل حمایت از بشار اسد انتقاد ‏کرد. یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید در مورد احتمال حملات موشکی دیگر آمریکا گفت: « من چیزی را از ‏روی میز بر نمی دارم». تحولات فوق به این ترتیب شکل گرفته است که ترامپ با وجود مقاومت بسیاری از ‏مشاورانش قصد خود را از خروج نیروهای آمریکا از سوریه در ماه های آینده بیان کرده است.

سراج محمود ‏سخنگوی گروه دفاع غیرنظامی سوریه تاکنون 42 مورد مرگ را ثبت کرده است اما به دلیل بوی شدیدی که از ‏آن جا رها شده است و نفس کشیدن را با مشکل روبرو کرده مانع از جستجوی بیشتر شده است.

یک بیانیه ‏مشترک توسط گروه دفاع غیرنظامی و جامعه پزشکی اعلام شده است که بیش از 500 نفر از بچه و زن که به ‏مراکز پزشکی مراجعه کرده بودند دچار مشکل تنفسی، پوسیدن دهان و احساس سوزش در چشم هستند. این ‏علائم با در معرض گرفتن مواد شیمیایی سازگار است. در این بیانیه امده است که یک زن دچار تشنج شده ‏است که حاکی از این می باشد که وی در مرض عامل عصبی قرار گرفته است.

سازمان دیده بان حقوق بشر ‏میزان تلفات بیشتری را صادر کرد و گفت حداقل 80 نفر در دوما کشته شده اند که 40 نفر آن ها با خفگی ‏روبرو شده اند. محمود در یک اظهارات ویدیوی از شمال سوریه گفت: تا این لحظه هیچ کس قادر به کشف ‏نوع عامل استفاده شده نبوده است».

دولت سوریه در یک بیانیه ای که در خبرگزاری سانا منتشر شده است ‏تمام این اتهامات را رد کرد و مدعی شد تمام آن ها توسط جیش الاسلام به دلیل تلاش ناموفق آن ها برای ‏جلوگیری از پیشرفت های دولت را ساختگی دانست. در این بیانیه آمده است که «ارتش که با سرعت و ‏قاطعیت پیش می رود نیازی به استفاده از عامل شیمیایی ندارد».

آخرین حمله به دوما بعد از شکست مذاکره ‏بین جیش الاسلام و روسیه در جمعه شکل گرفت و به 10 روز آرام برای ساکنان این منطقه پایان داد. روسیه ‏هر گونه مداخله در حمله را رد کرده است. یوری یوتشنکو رئیس مرکز حمیمیم در روز یکشنبه در مصاحبه ‏با خبرگزاری روسی بر این تاکید کرد روسیه آماده است تا متخصصان خود را به دوما بفرستد تا ماهیت ‏ساختگی بودن این گزارش ها را تایید کند.

دوما توسط نیروهای دولتی به مدت 5 سال است که تحت ‏محاصره قرار گرفته است. این اولین بار یکی از مراکز اصلی مخالفت ها علیه دولت سوریه در سال 2011 ‏بوده است. در هفته های اخیر، نیروهای دولتی دوباره روستاها و شهرها در حومه غوطه شرقی را باز پس ‏گرفتند.

در گذشته در سال 2013 هنگامی که حملات شیمیایی علیه غوطه شرقی باعث شد که صدها نفر کشته ‏شوند آمریکا به شدت نیروهای دولتی سوریه را مورد انتقاد قرار داد و آن ها را به اقدام نظامی تهدید کرد اما ‏بعد عقب نشینی کرد.

خبرگزاری دولتی سوریه ( سانا) در گزارشی حمله به پایگاه هوایی نظامی تیفور ( ‏T4‎‏) ‏در استان حمص احتمالا یک تجاوز آمریکایی دانست. با این حال، مقامات آمریکا به آسوشتیدپرس گفتند که ‏آمریکا حملات هوایی علیه سوریه را آغاز نکرده است. سانا در این گزارش گفت که این حمله با تعدادی ‏تلفات همراه بوده است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که در روز شنبه پس از یک حمله گازی سمی ‏مشکوک به حومه شرقی دمشق ( آخرین مکان مخالفان سوری در منطقه) 40 نفر کشته شدند. دونالد ترامپ در روز یک شنبه بر این تاکید کرد دولت سوریه به دلیل حملات شیمیایی مشکوک بهای ‏گزافی را خواهد پرداخت. اسرائیل همچنین در سال های اخیر در داخل سوریه حملات گسترده ای را ترتیب ‏داده است. ‏

ارسال شده در خبر